WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку - Реферат

До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку - Реферат


Реферат на тему:
До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку
Останні десятиріччя характеризуються несприятливою демографічною ситуацією, яка набула сталого характеру. Сучасне буття населення України супроводжується глибоким порушенням механізму його відтворення, погіршенням не лише кількісних, а й якісних характеристик.
Особливе занепокоєння викликає відсутність ознак демовідтворення, що створює певну небезпеку для держави [1]. Згідно з останніми даними ВООЗ Україна займає останнє місце серед країн Євросоюзу за показником природного приросту населення [2]. Звичайно, така ситуація зумовлена особливостями репродуктивної поведінки та репродуктивної мотивації населення (системи дій, відносин та психічного стану особи, що спонукає її до потреби в дітях), яка залежить від економічного та соціальнопсихологічного стану населення держави. Суттєве значення у виконанні дітородної функції має і стан репродуктивного здоров"я.
Формування репродуктивної системи - процес тривалий і складний.
Адже, за визначенням ВООЗ, репродуктивне здоров"я - це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб репродуктивної системи та її порушень. Здоров"я жінки і його невід"ємний компонент - репродуктивне здоров"я - значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері, в період новонародженості, дитинстві та підлітковому віці.
А нині, лише за даними офіційної статистики, майже кожна третя дитина з"являється на світ з відхиленнями в стані здоров"я, а 27 із кожної тисячі народжуються з вродженими вадами. Значне навантаження з проблем репродуктивного здоров"я припадає на дітей підліткового віку та молодь. Згідно з класифікацією ВООЗ термін "підлітки" включає осіб 10-19 років, "молодь" - 15-24 років, "молоді люди" - у віці між 10 та 24 роками.
В підлітковому періоді відбувається біологічний розвиток, починаючи з пубертатного періоду до повної репродуктивної зрілості, а також психологічний розвиток від пізнавальних і емоційних типів дитячого віку до таких дорослої людини і перехід від дитячого стану повної соціально-економічної залежності до будь-якого виду відносної незалежності.
Якщо класифікувати дітей підліткового віку за ознакою статевої зрілості, то більш молодий вік визначається пубертатним періодом, а в старшій віковій групі межі мають більшою мірою соціальний, ніж фізіологічний характер. Згідно з прогнозами експертів ВООЗ питання охорони здоров"я дітей та підлітків досягнуть свого апогею в майбутньому десятиріччі.
Тому репродуктивне здоров"я дітей підліткового віку заслуговує на особливу увагу і спонукає до розгляду такої Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 33 важливої медичної проблеми, як стан здоров"я, ризик вагітності у них, а також ряду соціальних, економічних та виховних аспектів, що виникають при ранніх статевих відносинах. І одним із першочергових завдань сучасної медицини є охорона здоров"я дівчаток і дівчат - майбутніх матерів.
Адже гармонійний розвиток організму дівчини у дитячому та підлітковому віці багато в чому визначає наступне життя її як жінки як у медичному, так і в соціальному аспектах. Медична допомога, в тому числі гінекологічна спеціалізована служба України, організовані таким чином, щоб забезпечити не лише контроль за станом здоров"я дівчат на різних стадіях розвитку жіночого організму ще задовго до настання дітородного віку, а й популяризацію та розв"язання проблем з питань сексуального і репродуктивного здоров"я. В усіх обласних центрах, великих містах та районних центрах організована робота кабінетів дитячої та підліткової гінекології (482).
В Україні функціонує 7 центрів репродуктивного здоров"я підлітків (Автономна Республіка Крим, Донецька, Одеська, Львівська, Луганська, Запорізька області та м. Київ).
Надання високоспеціалізованої допомоги підліткам здійснюється Центром дитячої та підліткової гінекології УДСЛ "Охматдит", Інститутом педіатрії, акушерства і гінекології АМН України, відділеннями дитячої та підліткової гінекології Інституту охорони здоров"я дітей і підлітків м. Харкова та Донецького регіонального центру охорони материнства та дитинства.
Але незважаючи на посилення профілактичної роботи останнім часом, ми все ж змушені констатувати погіршення як соматичного, так і репродуктивного здоров"я дітей підліткового віку. Дівчата-підлітки - це майбутні матері, тому, вступаючи в репродуктивний вік, вони об"єктивно формують групу високого ризику материнської та дитячої смертності. Аналіз стану здоров"я підлітків свідчить про негативну його тенденцію.
Якщо до 1999 р. загальна захворюваність юнаків-підлітків перевищувала її у дівчат-підлітків, то у 1999 р. загальна захворюваність дівчат становила 8277,3 на 10 тис., а юнаків - 8135,0 відповідно. Збільшення загальної захворюваності дівчат-підлітків упродовж останніх років відбулося за рахунок зростання хвороб, що суттєво впливають на репродуктивну функцію жінки та формування високих показників материнських та плодово-малюкових втрат (табл.
1). Як видно із таблиці 1, за роки суверенності України загальна захворюваність дівчат зросла на 60,1%, на хвороби сечостатевої системи - у 4,4 раза, на розлади менструацій - у 4,2 раза, що може бути лише частково зумовлено поліпшенням діагностики.
А експерти ВООЗ наголошують, що хвороби в цей відносно вільний від пов"язаних з охороною здоров"я проблем період можуть спричиняти глибокі порушення репродуктивного здоров"я. Так, близько 20% жінок, що мали в пубертатному періоді ювенільні кровотечі, в подальшому перебували під наглядом з приводу дисфункціональних маткових кровотеч, майже 40% - з приводу інших форм порушень менструальної функції, 1/3 з них мали стійке невиношування вагітності.
34 Таблиця 1. Динаміка захворюваності на деякі хвороби дівчат підліткового віку в Україні (кількість випадків на 10 тис. дівчат у віці 15-17 років) Захворювання 1991 1995 2000 2002 Всі захворювання 5269,2 6403,4 8370,7 8434,8 Хвороби серцево-судинної системи 39,1 46,0 72,0 80,0 Хвороби сечостатевої системи 189,5 447,4 780,4 836,6 в
т. ч. запалення придатків матки 20,1 80,2 90,9 96,8 Розлад менструацій 62,3 120,9 228,8 262,9 Погіршення показників соматичного здоров"я дітей підліткового віку суттєво впливає на стан їх репродуктивного здоров"я. Значний вплив на репродуктивне здоров"я цих контингентів населення має їх репродуктивна поведінка.
До факторів, що формують репродуктивну поведінку молоді, належать негативний вплив порнографії у багатьох інформаційних полях, в тому числі пропаганда сексуального насильства, значне поширення шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголізм, наркоманія), страх не знайти або втратити роботу та фінансова залежність від батьків. Доцільність активного впливу на формування здорового способу життя молоді зумовлена значним поширенням ризикової поведінки серед цієї категорії населення.
Так, за даними соціологічного дослідження, проведеного врамках виконання програми "Репродуктивне та статеве здоров"я підлітків в Україні" [3], українські діти неоднозначно ставляться до алкоголю. Так, більше половини (62%) дітей у віці 12- 14 років і понад 72% дітей і молоді у віці 15-20 років відповіли, що вживають алкоголь. Майже кожен п"ятий підліток почав вживати алкоголь ще у віці до 10 років.
Наркотики, за даними цих досліджень, спробували близько 4% дітей вже в 12- 14 років, а віком активної "дегустації" наркотиків є 15-17 років. Саме в цей період близько 60% дітей спробували їх дію на собі.
Характерно, що до вживання алкоголю, наркотиків та іншого непотребу підлітків призводить цікавість (53,0%-63,0%). За даними проведеного спеціалістами Українського інституту громадського здоров"я спільно з міським об"єднанням "Соціотерапія" дослідження, серед батьків дітей, які опікуються дитячими поліклініками, наявність проблем щодо вживання останніми алкоголю відмічали 1,6% респондентів, а наркотиків -1,3%. Водночас на наявність проведення

 
 

Цікаве

Загрузка...