WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Грип: збудники, епідемії, профілактика, лікування - Курсова робота

Грип: збудники, епідемії, профілактика, лікування - Курсова робота

грипу, клінічні ознаки його не зазнали помітних змін. Усі збудники цієї хвороби (віруси А, В і С) викликають подібні клінічні прояви, хоча й тривалість окремих із них та тяжкість перебігу під час різних епідемій дещо відрізнялись.
Джерелом інфекції при грипі е хвора людина протягом усього періоду, що супроводиться високою температурою, і навіть за кілька годин до появи перших ознак захворювання. Хворий найбільш заразний у перші три дні хвороби. У міру одужання кількість вірусу в організмі з кожним днем зменшується, і з 5-7-го дня хворобилюдина перестає бути заразною. Проте у хворих з ускладненнями вірус може ще виявлятись на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів, у крові та харкотинні. Вірус грипу знаходили також у сечі та випорожненнях.
У переважної більшості хворих грип починається раптово. Хворий може вказати не лише день, а й час захворювання. Короткочасний озноб змінюється значним підвищенням температури (до 38-40 °С і більшим). З самого початку хвороби виникають загальна кволість, нездужання, ломота та біль у руках, ногах і м'язах тіла, головний біль, часто - біль при рухах очима. У хворих з тяжким перебігом захворювання можливі носові й інші кровотечі, нудота, блювання, запаморочення, іноді втрата свідомості, марення. В тяжких випадках у дітей раннього віку можуть бути судороги, порушення дихання та інші небезпечні прояви.
Всі згадані ознаки хвороби виникають внаслідок загального отруєння організму, передусім нервової та серцево-судинної систем. Адже перебіг грипу пов'язаний не лише з впливом вірусу, а й з дією продуктів його життєдіяльності та шкідливих речовин, які утворюються внаслідок розпаду клітин, що в них розвивався вірус.
Через кілька годин, а частіше на наступний день хворий відчуває дряпання в горлі, закладення носа, а пізніше - нежить, біль у горлі, за грудиною, кашель, утруднене дихання.
У випадках легкого перебігу хвороби температура тіла може залишатись нормальною, хоч у хворого спостерігаються нежить, невелика кволість і незначний головний біль. Досить часто при такому перебігові хвороби хворий постільного режиму не дотримується і переносить хворобу, як кажуть, на ногах, прийнявши її за місцеве ураження слизової оболонки носа і глотки. Проте треба знати, що зниження працездатності та загальне нездужання часто свідчать про грип. Перенесення ж грипу на ногах може викликати тяжкі ускладнення хвороби.
У більшості випадків на третій, четвертий день хвороби, рідше-на п'ятий-шостий температура тіла знижується до нормальної, всі інші явища хвороби теж згасають. Залишається лише невелика загальна кволість протягом кількох днів.
В окремих хворих з першого дня захворювання виявляються різкі порушення функцій центральної нервової системи. Хворі скаржаться на сильний головний біль, нудоту, блювання, часто повторне. В таких випадках можливі і втрата свідомості, і судороги. Такі зміни виникають внаслідок отруйної дії вірусу. Внаслідок цього порушується циркуляція спинномозкової рідини, підвищується черепно-мозковий тиск і тоді вже йдеться не просто про грип, а про грип з ураженням нервової системи з подразненням мозкових оболонок і самого мозку. Можливі зміни нервової системи, пов'язані з запаленням мозку і його оболонок. Частіше ці явища спостерігаються дещо пізніше - на 3-4-й день захворювання. При такому перебігові хвороби температура тіла не знижується, а, навпаки, підвищується, головний біль не згасає, а посилюється, особливо при фізичному напруженні і навіть зміні положення в ліжку. Майже завжди виникають нудота і блювання, що повторюється Ураження тих чи інших ділянок мозку проявляється відповідним розладом мови і слуху або паралічем рук чи ніг, м'язів обличчя, тулуба. Іноді можуть виникати розлади психічної діяльності.
Ураження нервової системи при грипі буває головним чином у хворих, які в минулому перенесли хвороби нервової системи або мали травму черепа. Досить часто грип набуває такого перебігу у людей з хронічним запаленням тих чи інших органів, наприклад мигдаликів, пазух носа, жовчного міхура та ін. Перебіг проявів ураження нервової системи при грипі особливо ускладнюється у тих, хто зловживає алкогольними напоями або намагається "лікуватись" ними.
Визначити характер ураження нервової системи на підставі тільки огляду хворого неможливо. Для цього необхідно вдаватися до спинномозкового проколу і лабораторного дослідження спинномозкової рідини. Лише за допомогою цього методу можна встановити характер змін у центральній нервовій системі, що має важливе значення для вибору способу лікування. Адже лікування при наявності запального процесу провадиться інакше, ніж при простому подразненні нервової системи. Сам прокол має і лікувальне значення, бо внаслідок нього знижується внутрішньочерепний тиск, а це сприяє поліпшенню діяльності мозку.
Після проколу зменшується або навіть зовсім зникає головний біль, знижується температура тіла, нормалізується сон, зникає нудота та припиняється блювання. Хворим не слід боятися цієї маніпуляції і відмовлятися від неї, бо цим вони завдають собі великої шкоди. Несвоєчасне розпізнання хвороби і її ускладнень призводить до неправильного лікування, а надмірний черепно-мозковий тиск може спричинити тяжкі ускладнення і навіть раптову смерть від на-бряку мозку і стиснення життєво важливих центрів: серцево-судинної системи та органів дихання.
Профілактика грипу.
Після догляду за хворим, по поверненні з роботи або іньших місць необхідно добре помити руки та обличчя з милом.
Не слід забувати, що в повітрі приміщення, де перебуває хворий, може бути збудник хвороби - вірус. Його легко знешкодити простими доступними методами. Для цього необхідно систематично провітрювати приміщення. Ця процедура зменшує концентрацію вірусу у повітрі настільки, що загрози заразитись грипом у такій кімнаті практично немає.
Значно довше вірус зберігається в краплинах слизу, що осіли на меблях, підлозі та інших речах. З часточками пилу вони при підмітанні, сухому прибиранні кімнати здіймаються в повітря і, потрапляючи на слизові оболонки дихальних шляхів здорових людей, спричиняють захворювання. Щоб уникнути цього, приміщення треба прибирати тільки вологим способом.
Для миття підлоги користуються 0,5 % розчином відстояного хлорного вапна або 1 % розчином хлораміну. Ті приміщення, де буває велике скупчення людей (у школах, магазинах, театрах, на вокзалах, підприємствах), доцільно прибирати за допомогою пилососів та опромінювати бактерицидними лампами.
Після ізоляції хворого чи переведення його в лікарню приміщення, де він перебував, старанно провітрюють, підлогу і меблі в ньому миють водою з милом. М'які речі провітрюють, витрушують на відкритому повітрі та чистять пилососом. Іграшки миють з милом. Тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, обдають окропом. М'які іграшки та книжки провітрюють або опромінюють

 
 

Цікаве

Загрузка...