WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

профілактики
Термін вживання препаратів стабільного йоду Фактор захисту
За 6 годин до інгаляції у 100 разів
Під час інгаляції 90
Через 2 години після разового надходження йоду-131 10
Через 6 годин після разового надходження 2
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!
Найважливіше значення має радіозахисне харчування, яке базується на трьох основних положеннях: по-перше, на максимально можливому зменшенні надходження радіонуклідів з їжею; по-друге, на гальмуванні процесу поглинання та накопичення радіонуклідів в організмі; по-третє, на дотриманні принципів раціонального харчування.
Зменшити надходження радіонуклідів до організму людини з їжею можна шляхом зниження їх вмісту в продуктах харчування з допомогою різних технологічних заходів, а також складаючи раціон із тих продуктів, які містять мінімальну кількість радіонуклідів.
Гальмування поглинання та накопичення радіонуклідів в організмі можна досягти за допомогою складання спеціальних раціонів за рахунок залучення до них сполук, які мають радіозахисну дію.
Раціональне харчування передбачає:
" чітку залежність між енергоспоживанням та енерговитратами;
" оптимальне співвідношення та достатнє вживання всіх життєво необхідних продуктів;
" правильний режим харчування.
При організації радіозахисного харчування необхідно передбачити забезпечення організму достатньою кількістю білків. З м'ясних продуктів доцільно віддати перевагу м'ясу кролів, птиці, яловичини. Багато повноцінного білка, незамінних амінокислот та інших цінних компонентів містять вівсяна та гречана крупи. Тому стравам з цих круп повинна бути надана перевага.
З молочних продуктів доцільно використовувати сир, у тому числі домашнього приготування, оскільки більшість радіонуклідів залишається у сироватці. Крім того у ньому, як і в інших продуктах (кефір, ряжанка, кисле молоко) міститься велика кількість білка та кальцію. Кальцій є конкурентом стронцію та радію. Курячі яйця містять до 12,5% білка та декілька амінокислот, тому їх вживання є доцільним. Однак слід мати на увазі, що у яйцях може накопичуватися значна кількість радіонуклідів, які концентруються головним чином у шкаралупі (50-85%) і тільки 15-50% - у білку та жовтку, причому у жовтку в 20-50 разів більша радіоактивність, ніж у білку.
Морська риба та інші продукти моря менше забруднені радіо-нуклідами, ніж річкова. Тому морську рибу та інші морепродукти треба широко використовувати у раціоні харчування, можна навіть повністю замінити ними м'ясо.
У раціон обов'язково треба включати картоплю, яка містить велику кількість калію та аскорбінової кислоти. Важливе значення у радіозахисному харчуванні мають овочі та фрукти. Практично тільки з рослинними продуктами людина отримує аскорбінову кислоту, каротин, пектинові речовини, органічні кислоти. Особливе значення надається пряним овочам (цибуля, часник, петрушка, кріп, хрін, селера); Корисними є також продукти, які мають синій колір за рахунок пігментних речовин антоцианів з радіозахисними властивостями (чорна смородина, чорноплідна горобина, харчовий буряк, темні сорти винограду)." Добове споживання овочів не повинне бути меншим 400-500 грамів, з яких не менше чверті повинна складати морква, яка містить велику кількість каротину. Корисне вживання кавунів та динь, які містять калій, органічні кислоти, пектинові речовини, каротин.
У раціон бажано включати бобові (горох, квасолю тощо), багаті на повноцінний білок, метіонін, цистин та ін. У них також багато магнію, який конче потрібний для оптимального засвоєння кальцію.
Дуже велике значення надається вживанню фруктів. Щоденно потрібно вживати не менше 150-200 грамів яблук, За можливості надається перевага вживанню абрикосів, слив, персиків, вишні, які містять велику кількість пектину, каротину, аскорбінової та інших органічних кислот. Слід пам'ятати, що ягоди, у порівнянні з фруктами, можуть бути більш забруднені радіонуклідами, що пов'язано із розташуванням їх кореневої системи у поверхневому шарі фунту. Доцільне вживання в їжу горіхів, які містять багато повноцінних білків та рослинних жирів.
До продуктів з радіозахисними властивостями належить чай. Він містить речовини, які сприяють зміцненню стінок судин та зменшують їх ушкодженість. Чай містить вітамін Р та аскорбінову кислоту.
Серед населення розповсюджена думка, що етиловий спирт (алкоголь) є добрим радіозахисним засобом. Алкоголь трохи знижує окислювальні процеси, а це значить - зменшує утворення токсичних радикалів. Однак рівень такого впливу настільки малий, що для досягнення бажаного результату необхідно вжити надто велику кількість алкоголю, який спричинить більше шкоди, ніж принесе користі.
Добовий раціон людини в умовах підвищеної радіації повинен містити: 200-250 г нежирного м'яса, м'ясних або рибних продуктів; 300 г хліба, до 350 г картоплі; 50-100 г сиру; 0,5 л молока; 400-500 г овочів; 20 г тваринних жирів; 30-35 г олії; 40 г крупи (вівсяна, гречана); 150-200 г фруктів.
Велике значення має режим харчування. Дорослим рекомендується три-чотириразове харчування у суворо визначений час. При триразовому харчуванні на сніданок необхідно отримати 30-35% загальної енергетичної цінності добового раціону, в обід -40-45%, на вечерю - 20-25%. При чотириразовому - співвідношення (у відсотках) 25:20:35:20.
Для зниження вмісту радіонуклідів у харчових продуктах неабияке значення має їх правильна технологічна та кулінарна обробка. Починати її доцільно з механічної очистки продуктів та харчової сировини від забруднення ґрунтом. Для цього їх треба ретельно помити теплою, краще проточною водою. Оскільки поверхня багатьох овочів та фруктів клейка, що сприяє утриманню на ній радіонуклідів, для миття можна використати розчин питної соди, після чого слід добре промити овочі та фрукти чистою теплою водою. Перед тим, як мити деякі овочі (капуста, цибуля, часник та ін.), треба зняти верхнє, найбільш забруднене листя.
Механічна обробка м'яса полягає у вилученні забруднених ділянок, сполучної тканини. Після миття картоплі та коренеплодів їх очищують від шкірки та повторно миють теплою проточною водою. Фрукти теж потрібно старанно промити та очистити, особливо місця, які мають нерівності, тріщини, шершавість. У зовнішніх шарах фруктів та овочів концентрується до 50% їх радіаційного забруднення. Наступний етап обробки - вимочування у чистій воді протягом 2-3 годин.
Єдиний доцільний спосіб термічної обробки продуктів та харчової сировини - варіння. При варінні значна частина радіонуклідів та інших шкідливих речовин (нітрати, важкі метали та ін.) переходить у відвар. Томувикористовувати відвари продуктів, забруднених радіонуклідами, не можна. Якщо проварити продукт 5-і0 хвилин та воду злити, а потім продовжити варіння у новій порції води, то стає можливим використання відвару у

 
 

Цікаве

Загрузка...