WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

розповсюдження тривожних чуток лежить психологічна "заряженість" людей, ступінь якої визначається авторитетом джерел цієї неофіційної інформації.
В немалій мірі сприяли формуванню та підтриманню психологічної напруженості деякі медичні працівники, які без урахування психологічного фону, що складався, втрачали почуття міри, необхідну обережність та оповіщали тих, хто звертався до них за медичною допомогою або консультаціями, про стан справ, на яких і самі не розумілись.
Так, наприклад, при радіометричних вимірюваннях людям у деяких випадках повідомлялись первинні дані, які без відповідних обрахунків та отримання вихідних даних про дозові навантаження, без порівняння з допустимими рівнями (дозами) ні про що не свідчать. Але для матері, якій медичний працівник сповістить первинну інформацію, цілком достатньо для неспокою та страху за долю своєї дитини - є радіація і все...
Оскільки радіація - явище багатогранне та складне для розуміння, потребує системних знань у галузі ядерної фізики, радіобіології, радіотоксикології, дозиметрії, гігієни та багатьох інших, враховуючи, що всі ці повідомлення розкидані у багаточисленних джерелах спеціальної літератури, то є необхідність у найстислішій та найпопулярнішій формі узагальнити їх для правильного розуміння широкою громадськістю. Це тим більш важливо для профілактики захворювань
ВИСНОВОК
В цьому уроці ви ознайомилися із деякими довгодіючими радіоактивними елементами та впливом їх на живий організм. Ви дізнались про те, що згідно з НРБУ-97 встановлено три категорії осіб, які зазнають опромінення, ознайомились з соціально-психологічними аспектами явища радіації.
ГЕНЕТИЧНІ НАСЛІДКИ ОПРОМІНЮВАННЯ,
ПОСЛАБЛЕННЯ НАСЛІДКІВ ВПЛИВУ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ ТА РАДІОЗАХИСНІ РЕЧОВИНИ
Живі істоти під дією іонізуючих випромінювань зазнають змін. Вплив радіації на живий організм настільки потужний, що здатний навіть змінювати генетичні структури. Але організм живих істот має безліч (поки що не до кінця з'ясованих) захисних властивостей та здатність до відновлення (виправлення) ушкоджень в молекулі ДНК.
У цьому уроці розглядаються генетичні наслідки опромінення, принципи захисту організмів від радіації та спеціальні радіозахисні речовини, які вводяться до організмів тварин і людей перед опроміненням.
Генетичні наслідки опромінення живих організмів
Відомо, що існує індивідуальна чутливість організму до радіаційного впливу. Наприклад, в Курчатовському інституті працюють люди, які отримали більше від максимально допустимих доз опромінення, але вони живуть. Це і є ота сама індивідуальна чутливість, тому необхідно виокремлювати генотипи, стійкі до радіаційного впливу. Наприклад, зміни генетичної структури декількох поколінь великої рогатої худоби від тварин, які пережили Чорнобиль, призвели до того, що високопродуктивні тварини молочного типу перетворились у м'ясні.
Тобто в зоні забруднення відбувається відбір "проти селекції". Корови, які були високопродуктивними, навіть у селянських господарствах стають менш продуктивними.
Ефект репарації (виправлення клітинами хімічних ушкоджень в молекулі ДНК) - це також індивідуальна властивість. Генетики дуже добре знають - доза опромінення сама по собі існує тільки відносно певного генотипу. Одна і та ж доза стосовно різних генотипів буде мати зовсім різні генетичні наслідки. Це пов'язано з тим, що існує суттєва різниця у здатності до репарації. Величина отриманої дози людиною не дає можливості для прогнозу розгортання генетичних подій. Тут потрібно враховувати такі фактори, як вік, стать, генотипні особливості, активність ферментів репарації ДНК, які пов'язані з блоком окислювальних процесів. Потрібно мати на увазі, що іонізуюче опромінення доходить до ДНК в останню чергу. ДНК захищені цілим рядом біологічних макромолекул, з якими іонізуюче опромінення стикається на більш ранніх стадіях, ніж з ДНК. Залежні від особливостей внутрішньоклітинної фізіології, ці захисні системи можуть блокувати руйнівну дію іонізуючого впливу, а можуть і не викликати захисні реакції. Показовим з цього приводу може бути той факт, що у мишей, які знаходяться у Чорнобилі, менше генетичних порушень, ніж у тварин такого ж віку, які перебувають у Києві. Цей "парадокс" пов'язаний з тим, що у чор-нобильських тварин прискорений процес клітинного поділу. Відповідно, чим швидший клітинний поділ, тим швидше виштовхуються аномалії, які виникають під дією радіації. Ось такий цікавий факт.
Існують експериментальні дані, що у різних лабораторних ліній мишей різна активність ферментів репарації ДНК. Зрозуміло, що у особин, що мають низьку активність цих ферментів, загоювання ран ДНК проходить з дуже низькою активністю, вони будуть менш плодовиті і живучі на фоні радіаційного забруднення і, відповідно, навпаки.
Виходячи з цих даних, маємо картину об'єктивної зміни темпів клітинного поділу. Самі хромосомні пошкодження є не прямим показником генотоксичного впливу, а якоюсь мірою віддаленим від генотоксичних ефектів.
Зниження наслідків впливу іонізуючих випромінювань
Для зниження наслідків впливу іонізуючих випромінювань, на організм людини застосовуються протирадіаційні препарати, це лікарські засоби, які підвищують стійкість організму до впливу іонізуючих випромінювань або знижують тяжкість клінічного перебігу променевої хвороби - радіопротектори. Вони послаблюють ранні симптоми ураження радіацією - нудоту та блювання. Протирадіаційний ефект має група хімічних речовин, до яких входять сульфгідрильні групи (Н). До цих речовин належать цистеїн, цистомін, цистофос та інші.
Проведення йодної профілактики
На відміну від ядерного вибуху, при радіаційне небезпечних аваріях на ядерних енергетичних установках у хмарі радіоактивних продуктів знаходиться значна кількість радіоактивного йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів). Попадаючи в організм людини через незахищені органи дихання або з молоком, він сорбується щитовидною залозою та уражує її.
Найбільш ефективним засобом захисту при цьому є вживання усе-редину лікарських препаратів стабільного йоду (йодна профілактика). Максимальний захисний ефект досягається при завчасному вживанні стабільного аналога або одночасному надходженні його до організму з радіоактивним йодом.
Захисний ефект препарату різко знижується у випадку його вживання через 2 години після надходження в організм радіоактивного йоду. Проте навіть через 6 годин після одноразового надходження йоду-131 та вживання препарату стабільного йоду можна знизити дозу опромінення щитовидної залози приблизно в 2 рази (табл. № 6).
Одноразове вживання 100 мг стабільного йоду забезпечує захисний ефект упродовж 24 годин. В умовах тривалого надходження радіоактивного йоду в організм людини необхідне повторне вживання препаратів стабільного йоду один раз на добу впродовж усього терміну можливогонадходження йоду-131, але не більше 10 діб для дорослих та не більше 2 діб для вагітних жінок та дітей до 3 років.
Таблиця № 6
Захисний ефект в результаті проведення йодної

 
 

Цікаве

Загрузка...