WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

сприятлива можливість вибіркового розподілу іонізуючих речовин у тих органах, в яких вони найбільш схильні накопичуватись, виключається можливість застосування засобів захисту (екранів, віддалення від джерела або скорочення часу контакту з речовиною).
Із трьох шляхів надходження радіонуклідів до організму людини до найбільш небезпечного відносять вдихання забрудненого повітря. Пов'язано це з тим, що людина пропускає за робочий день через органи дихання близько 20 м3 повітря і тим, що у даному випадку радіоактивна речовина виключно швидко засвоюється.
Пилові частинки, потрапляючи через дихальні шляхи, осідають І альвеолах легенів і трахеобронхіальній області (до 90%), а також через рот і носоглотку потрапляють у травний тракт.
У кишково-шлунковому тракті в залежності від природи ізотопу а хімічної форми з'єднання величина коефіцієнта всмоктування речовини змінюється від часток відсотка (для нерозчинних з'єднань -Ru, Zr, Nb до десятків і навіть 100%, розчинні з'єднання - Ra, Ba, Cs).
Надходження через непошкоджену шкіру у 200-300 разів нижчі, між через травний тракт.
За здатністю розподілятись в організмі людини радіонукліди поділяються на три групи:
- накопичуються в скелеті - Sr-90, Ra-226, Th-228, U-238, ^u-239;
- накопичуються в кровотворних органах і лімфатичній системі - Fu-198,Po-210;
- рівномірно розподіляються в усіх органах і тканинах - Н-3, М4, Zn-95, Nb-95, Ru-103, Cs-137.
Вплив періоду напіврозпаду радіоактивних речовин на наслідки опромінення людини
Ступінь радіаційної небезпеки у випадку внутрішнього опромінення людини визначає ряд параметрів. Серед них важливе місце займає термін перебування випромінювача в організмі. Він визначається періодом радіоактивного напіврозпаду та періодом біологічного напіввиведення.
На піддослідних тваринах встановлено, що у випадку надходження радіонуклідів до організму через декілька хвилин вони з'являються у крові і досягають максимуму. Впродовж 15-20 діб спостерігається зниження концентрації до відповідного рівня, який може зберігатися постійним впродовж декількох місяців. При цьому концентрація в крові стає меншою, ніж у тканинах.
Час перебування випромінювача в організмі визначає довго-плинність опромінення тканин, які прилеглі до місця його локалізації.
При розрахунках допустимих величин внутрішнього опромінення враховують ефективний період, за який із організму видаляється радіоактивна речовина. Це може трапитись внаслідок її розпаду і внаслідок звичайних процесів виділення.
Біологічні періоди напіввиведення становлять від декількох годин (гази Kr, Xe, Rn, Tn) і практично до нескінченності (Sr, Y. Ra, Pu). Наприклад, для трансуранових елементів період напіввиведення складає для кісткової тканини щурів 1300-1500 діб, собак - 16-27 років, людини - 140-200 років.
Період Напіврозпаду для деяких радіонуклідів має такий строк:
- вуглець-14 - 5600 років;
- стронцій-89 - 50 діб;
- йод-131 - 8 діб;
- йод-133 - 20 годин;
- радій-226 - 1600 років.
ВИСНОВОК
Відносно іонізуючого випромінювання не існує поняття великої і малої доз. Воно однаково небезпечне. Інша річ, термін, за який накопичена доза опромінення, але ж знову багато що залежить від того, молодий це організм чи старий, від шляху, яким надійшла радіаційна речовина до організму та джерела надходження.
Отже, небезпечним джерелом надходження радіонуклідів до організму людини є вода, молоко, овочі, фрукти, м'ясо, риба. Великого значення при цьому набуває вміння населення зберігати продукти харчування та дотримання правил приготування їжі в умовах радіаційного забруднення місцевості.
На зменшення небезпеки радіації справляє великий вплив період напіврозпаду радіоактивних речовин.
ХАРАКТЕРИСТИКА ДОВГОДІЮЧИХ РАДІОАКТИВНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. НОРМУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНО-ПСИХО-ЛОПЧНІ АСПЕКТИ ЯВИЩА РАДІАЦІЇ
Ступінь радіоактивної небезпеки радіонуклідів визначається рядом параметрів, серед яких важливе місце займає період радіоактивного напіврозпаду. Час, впродовж якого число існуючих ядер або їх активність зменшується вдвічі, називається періодом напіврозпаду.
Для різних радіоактивних речовин період напіврозпаду коливається від декількох годин до десятків тисяч років, з постійною швидкістю, яку ніщо в природі не може зупинити.
Фантастична стабільність швидкості розпаду будь-якого радіонукліда привела вчених до думки зробити один з найточніших еталонів часу - "атомний годинник".
В цьому уроці ви ознайомитесь з рядом радіонуклідів, які мають цікаві властивості, з наслідками дії їх на організм людини, нормуванням радіаційного опромінення та соціально-психологічними аспектами радіації.
Характеристика довгодіючих радіоактивних елементів
Наводимо стислу характеристику радіонуклідів, які мали основну дозоутворювальну роль у районах, що були забруднені внаслідок аварії на ЧАЕС.
Йод-131
Йод-131 є бета-гамма-випромінювачем. Період напіврозпаду -8,04 доби. Надходить до організму з їжею (головним чином з молочними продуктами) та частково через дихальні шляхи. Швидко і практично повністю поступає у кров. Близько 30% йоду, що надходить до організму, накопичується у щитовидній залозі та виводиться з неї з біологічним періодом напіввиведення 120 діб. Решта йоду рівномірно розповсюджується у всіх органах та тканинах людини, виводиться з організму з біологічним періодом напіввиведення 12 діб.
При дозі ЗО Гр настає стійке зниження функції щитовидної залози. При дозі опромінення 10 Гр підвищується функція залози з наступним ЇЇ зниженням. Тривале функціональне напруження залози може призвести до виникнення раку. Кількість уражень раком щитовидної залози після Чорнобильської аварії значно зросла. Особлива небезпека виникає при надходженні йоду-131 до організму вагітних жінок та дітей. Порушення функції щитовидної залози серед вагітних жінок призводить до затримки росту та формування скелета плоду, гальмує розвиток його центральної нервової системи. Характерна висока швидкість проникнення йоду з організму матері до організму плоду. У щитовидній залозі плоду можливе утворення концентрації йоду-131, яка перевищує її в організмі матері.
У зв'язку з коротким періодом напіврозпаду йоду-131 так званий "період йодної небезпеки" триває всього близько 1,5-2,0 місяці, після чого основним дозоутворювальним фактором стає цезій-137. Період напіврозпаду цезію - ЗО років. Біологічний період напіввиведення цезію для дорослих - від 40 до 200 діб, для дітей - від 10 до 50 діб. За ступенем концентрації цезію-137 всі органи та тканини організму людини розподіляються наступним чином (за ступенем зменшення): м'язи, нирки, печінка, кістковий мозок, еритроцити, плазма крові. Вміст цезію в організмі залежить від структури харчового раціону та ступеня забруднення його компонентів. Наприклад, у Білорусько-Українсько-му Поліссі основним джерелом надходження до організму цезію є молоко(понад 70%) та картопля (10-27%). Джерелом надходження цезію можуть бути риба, яйця та інші харчові

 
 

Цікаве

Загрузка...