WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

Дія радіації на людину (науковий реферат) - Реферат

(НКДАР) ООН від кожної дози опромінення в 1 Гр дві особи із 1000 помруть від лейкозів.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!
Фахівці вважають, що не існує ніякої порогової дози, за якою ризик захворіти на рак відсутній. Будь-яка, хоч і дуже мала, доза збільшує ймовірність захворювання на рак людини, що отримала цю дозу. Цієї думки дотримується Національна комісія з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ).
При дії великих доз радіації неминуче виникають патологічні зміни, які є закономірними. Такі ефекти опромінення називають детерміністичними (нестохастичними). Детерміністичні ефекти - це ефекти радіаційного впливу, що проявляються тільки при перевищенні певного дозового порогу і тяжкість наслідків яких залежить від величини отриманої дози (гостра променева хвороба, променеві опіки та ін). Виникнення детерміністичних ефектів залежить від ряду факторів. Важкість ураження організму визна-чається величиною дози опромінення. Так, при дозі опромінення 1-2 Гр розвивається легка (І) ступінь гострої променевої хвороби (ГПХ), при дозі 2-4 Гр - середня (II) ступінь, 4-6 Гр - важка (III) ступінь, 6-10 Гр - вкрай тяжка (IV) ступінь. Відповідно змінюється прогноз: від сприятливого до несприятливого. При дозах опромінення, вищих 10 Гр, прогноз ГПХ абсолютно несприятливий, всі хворі гинуть у різні терміни після опромінення.
Важливим фактором є час, за який доза опромінення накопичена. Це обумовлено тим, що у відповідь на опромінення в організмі включаються механізми, покликані поновити порушені функції, тобто поряд з процесами ураження протікають і відновлювальні процеси.
Тому великі дози опромінення, розтягнуті у часі, спричинюють істотно менші ураження, ніж ті самі дози, але отримані за короткий термін. Крім того, різні види опромінення також справляють неоднакову дію в залежності від їх спроможності викликати іонізацію.
Як уже наголошувалось, різні органи та тканини організму людини мають неоднакову чутливість до радіації. Червоний кістковий мозок та інші елементи кровотворної системи найбільш уразливі та втрачають спроможність нормально функціонувати вже при дозі опромінення 1 Гр. Але, на щастя, вони мають здатність до регенерації, і якщо доза опромінення не занадто велика, щоб спричинити тотальне ураження всіх клітин, то кровотворна система може поступово відновити свої функції.
Більш важке променеве ураження виникає при опроміненні всього тіла, менш важке - при опроміненні його частини або окремого органу.
Після аварії на Чорнобильській АЕС велику увагу почали приділяти впливу малих доз іонізуючих випромінювань на організм людини. Останніми науковими працями вчених встановлено, що ураження клітинних мембран може виникнути при опромінюванні дрібними порціями у дозах 0,001-0,002 Гр. Руйнування клітинних мембран суттєво знижує резистентність організму до інфекційних хвороб, серцево-судинних захворювань, хвороб щитовидної залози та цукрового діабету.
При інших однакових умовах молодший організм легше, ніж організм літньої людини, переносить опромінення. У молодому організмі, який росте, відбувається інтенсивний поділ клітин, бурхлива ферментативна діяльність. Незрілі клітини та ферменти більш чутливі до впливу радіації. Відносно невеликі дози при опроміненні хрящової тканини можуть уповільнювати або зовсім зупинити ріст кісток, що призводить до аномального розвитку скелета.
Опромінення головного мозку дитини може викликати зміни у її характері, призвести до втрати пам'яті, а у немовлят - до недоумства та ідіотії. Надто чутливий до дії радіації плід людини, починаючи з
1 дня і до шостого-восьмого тижня вагітності. У цей період починається диференціація клітин з утворенням органів та частин тіла. Дія навіть помірних доз радіації може призвести до уроджених дефектів розвитку, а також спричинити затримку росту та навіть загибель плоду. Враховуючи небезпеку опромінення жінок у період вагітності, у деяких країнах, зокрема у Великій Британії, прийнято правило 10 діб: жінки дітородного віку повинні проходити рентгенівські обстеження шлунка та органів таза тільки під час перших десяти днів після початку менструації, тобто коли немає сумнівів у відсутності вагітності. Як вже наголошувалося вище,""Нормами радіаційної безпеки України" (НРБУ-97) передбачені обмеження радіологічних та рентгенологічних процедур для вагітних жінок. Літні люди також гірше переносять опромінення внаслідок уповільнення у їх організмі процесів відновлення.
Ознаки радіаційного ураження, гострі й хронічні опромінення людини
Люди можуть отримати однократні (гострі) і хронічні опромінювання. Гостре опромінення виникає внаслідок короткочасного впливу іонізуючого випромінювання. При цьому шкідливі наслідки не виявляються при дозах до 100 Р. Хронічне опромінювання може бути розтягнуте на десятки років, і сумарна величина його може досягти 1000 Р. Справа в тому, що відновлювальні процеси у живих тканинах мають високу інтенсивність, завдяки чому організм здатний протистояти багатократному опроміненню, сумарна доза якого при однократному впливі була б смертельною. Кращі відновлювальні властивості у молодих організмів, але ж вони найбільш вразливі.
Забруднення біосфери радіаційними елементами має генетичні наслідки. Доведено, що понад 500 різних захворювань людини пов'язано з природою спадкоємності. Серед них діабет, гемофілія, шизофренія. Від тяжких спадкових захворювань страждає від 2 до 3% населення земної кулі. Наслідки гострого опромінення людини наведено в таблиці № 5.
Таблиця № 5
Клінічні наслідки короткочасного зовнішнього опромінення людини
Доза опромінення, бер Тип опромінення Пошкодження
тотальне локальне
Не більше 25 все тіло Не виявляється клінічних симптомів
50 все тіло Тимчасове зниження кількості лімфоцитів
100 все тіло Нудота, блювання, в'ялість у всьому тілі і значне зниження лімфоцитів
150 все тіло Смертність - 5%; "похмілля" від опромінення-505 (стан схожий на похмілля від алкогольного сп'яніння).
200 все тіло Зниження кількості лейкоцитів на тривалий час.
350 все тіло Смертність - 505 за 30 діб.
600 все тіло Смертність-90% за 14 діб.
Не менше 700 все тіло Смертність-100%.
300 500 шкіра Випадання волосся і почервоніння шкіри.
300-500 гонади Безпліддя на все життя.
Шляхи надходження радіоактивних речовин в організм людини
До людського організму радіоактивні речовини потрапляють при диханні, заковтуванні, а також через пошкоджений шкіряний порив. Внутрішнє опромінення набагато небезпечніше, ніж зовнішнє, ю в цьому випадку збільшується період впливу радіоактивної речовини, зростає доза опромінення (відстань міжречовиною і тканиною, яка іонізується, практично відсутня), виникає

 
 

Цікаве

Загрузка...