WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Охорона здоров’я людей - Реферат

Охорона здоров’я людей - Реферат

біометеорологічних досліджень, тим більше широким ставало коло проблем. Однак із загальної і дуже багатогранної теми "погода - людина" зараз виділено кілька основних напрямків, і вони вивчаються більш пильно. Клімат і людина, погода і здоров'я, погода і хвороби, клімат і праця, клімат і відпочинок, навіть погода і настрій - усе це становить інтерес для науки й у звичайно рахунку для практики, для кожного з нас.
4. Івано-Франківська область відзначається насиченістю ресурсоємкими та екологічно небезпечними виробництвами, високим відсотком розораності та еродованості ґрунтів, порушеною структурою лісів, екзогенними геологічними процесами, рядом інших екологічних проблем.
До територій з найбільш складною екологічною ситуацією належать: Галицький район, де функціонує велетень енергетики Бурштинська ТЕС, Калуський - з хімічним гігантом ВАТ "Оріана", Надвірнянський - з нафтопереробним заводом ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття".
Складною екологічною ситуацією характеризується також Тисменицький район, де зосереджені промислові вузли обласного центру.
Інтенсивні сельові потоки спостерігаються в басейнах р. Прутець Чемегівський, Пробійна, по лівих притоках р. Прут (потоки Жонка, Явірник, Женець).
На правобережжі р. Дністер, в межах Городенківського, Тлумацького та частково Тисменицького і Галицького районів, поширені карстові процеси. Найбільша їх активізація зафіксована поблизу сіл Тишківці, Вікно, Чортивець, Олієво-Королівка Городенківського району та Озеряни, Жабокруки, Хотимир і Воронів Тлумацького району, де легкорозчинні сульфатні породи неогену виходять на денну поверхню. Інтенсивність активізації карсту оцінюється в 1 - 2 відсотки на рік, що виражається в утворенні нових та рості вже існуючих карстових форм.
Івано-Франківська область є частиною унікальної Карпатської лісогірської екосистеми, яка має важливе рекреаційне значення не тільки для України, але і для всього Європейського континенту. Це своєрідні "легені", що регенерують повітря в Карпатському регіоні. Тут формується 3/4 стоків рік Дністра і Пруту, в басейнах яких мешкає більше 10 млн. чол.
Складна екологічна ситуація в області зумовлена трьома головними факторами: забрудненнями від транскордонних переносів з Центральної та Східної Європи, регіональним забрудненням області від власних великих підприємств, локальним забрудненням (рис.6.1).
Транскордонним переносом із Катовіце-Краківського регіону Польщі на територію нашої області щорічно поставляється ЗО тис. т сульфатної сірки, 20 - амонійного азоту, 10 - нітратного азоту, а разом з ними велика кількість інших хімічних елементів. За даними Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (МСОП), Західний метеорологічний центр (Осло, Норвегія) свідчить, що з території Польщі в Україні щорічно переноситься і випадає 691 тис. т діоксиду сірки, а у зворотному напрямку переноситься 215 тис. т., тобто баланс взаємних забруднень не на нашу користь.
5. Подолання екологічної кризи стан навколишнього природного середовища на території області, усіх її районів і найбільших міст.
На базі екологічної паспортизації підприємств і вивчення регіонального і локального забруднення з урахуванням впливу трансграничного переносу створити єдиний для області банк екологічної інформації, який повинен поєднати бази даних по земельних і лісових ресурсах, водах, повітрі, захворюваності населення тощо.
На основі єдиного для області банку екоінформації визначити науково обґрунтовані екологічні рамки безпечної діяльності підприємств, а також створити прогнозні моделі перспективних планів економічного і соціального розвитку області, окремих галузей промисловості і сільського господарства з оптимальною переорієнтацією їх на рекреаціно-оздоровчу інфраструктуру регіону.
Визначити долю забруднень, які надходять на територію області з транскордонними переносами із сусідніх областей та держав, з метою відшкодувань збитків відповідно до міжнародних угод і законів України.
Світовий досвід засвідчує, що найбільш досконалою і повною формою охорони природи є створення заповідних територій та об'єктів. Вона забезпечує сприятливі умови для збереження генофонду видів рослинного і тваринного світу, в першу чергу рідкісних та зникаючих, а також природних комплексів, дозволяє зберегти для науки і практики еталони природних екосистем. Не менш важливою функцією природно-заповідних територій є їх використання для відпочинку і оздоровлення людей. Тобто, заповідні території мають не тільки природоохоронне, наукове, але і соціальне та економічне значення.
Природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання із встановленням особливого режиму охорони, відтворення і використання. Він розглядається як складова частина світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
До природно-заповідного фонду належать:
o природні території та об'єкти
o штучно створені об'єкти
Природно-заповідний фонд Івано-Франківської області включає в себе практично всі категорії заповідних територій.
Природні заповідники - це природоохоронні науково-дослідні установи загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних для даної ландшафтної зони природних комплексів з усією сукупністю їх компонентів, вивчення природних процесів і явищ, що відбуваються в них, розробки наукових засад охорони навколишнього природногосередовища, ефективного використання природних ресурсів.
На території області функціонує природний заповідник "Горгани"(площа 5344.1га).
Національні природні парки (НПП)
На території області у 1980 р. був створений перший на Україні Карпатський , національний природний парк з метою збереження природних комплексів Чорногори і Горган. Займає площу 50,3 тис. га, що становить 26,9 відсотків всіх заповідних територій області.
В області є 4 регіональні ландшафтні парки - Дністровський, Галицький, Поляницький та "Гуцульщина". Вони складають основу заповідного фонду - 42,3 відсотка площі заповідних територій.
У ландшафтних заказниках охороняються цінні й типові ландшафти регіону. Тут забороняється будівництво споруд, тому що це може порушувати ландшафт і впливати на зміну характеру місцевості. На території області 8 ландшафтних заказників, з яких 2 загальнодержавного значення. Найбільш відомі - "Козакова долина", "Грофа", "Чивчино-Гринявський", "Саджавський".
Всього в області 26 ботанічних заказників загальною площею 2384,5 га. Найбільш відомі ботанічні заказники загальнодержавного значення "Княждвірський", "Скитанявський", "Яйківський", "Кливський", "Тавпиширківський".
Ботанічною пам'яткою природи є територія взята під охорону з метою збереження унікального або типового місця зростання рідкісних, реліктових, ендемічних видів рослин, їх угруповань, а також окремих дерев. Ботанічних пам'яток природи в області 145, з них 5 -загальнодержавного значення - "Чортова гора", "Урочище "Осій", "Урочище "Масьок", "Урочище "Тарниці", "Урочище "Сокіл".
В області 186 заповідних урочищ. Режим охорони на території заповідних урочищ встановлюється як і для природних заповідників, тобто забороняється будь-яка діяльність, що порушує хід природних процесів. Найбільш відомі заповідні урочища "Лебедин", "Міжгір'я", "Люблінець", "Чорний потік", "Водники", "Кип'ячка", "Кропивник", "Шепарівський ліс", "Тавпишірка", "Журавенківське", "Аршиця", "Хотимир", "Дубки".
В області 6 дендропарків площею 149,9 га, з них 3 -загальнодержавного значення - "Діброва", "Дружба" та "Високогірний".
Основна частка заповідного фонду знаходиться в держлісфонді. Лісових заповідних територій 308 загальною площею 133,6 тис. га. їх питома вага в природно-заповідному фонді становить відповідно 70,3 та 71,6 відсотка.
Високий відсоток заповідності лісів у гірській частині - Надвірнянському, Верховинському районах (за рахунок Карпатського НПП), Косівському (за рахунок РЛП "Гуцульщина"); у рівнинній частині -в Галицькому (за рахунок Галицького РЛП), Тлумацькому та Городенківському (за рахунок Дністровського РЛП) районах.
Болотні угруповання представлені в заповідному фонді досить повно - 44,3 відсотка від загальної площі збережених боліт. Всього охороняється 85 боліт загальною площею 1185,2 га. У Галицькому, Городенківському, Долинському районах заповідано більше половини болотних площ, трохи менше у Рогатинському, Коломийському та Рожнятівському районах.

 
 

Цікаве

Загрузка...