WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Охорона здоров’я людей - Реферат

Охорона здоров’я людей - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Охорона здоров'я людей
ПЛАН
1. Стан здоров'я людей, як важлива складова життєдіяльності людини.
2. Вплив погоди на здоров'я людини.
3. Сонце, повітря, грунт і вода як чинники здоров'я.
4. Екологічні особливості регіону проживання та особи зменшення їх шкідливого впливу на здоров'я.
5. Заповідні куточки регіону проживання та здоров'я.
6. Визначення індивідуального рівня здоров'я. Оформлення "Паспорта здоров'я".
1.Здоров'я - одна з вищих людських цінностей, одне з джерел щастя, радості, застава оптимальної самореалізації. Не випадково у всіх народів є прислів'я, рівнозначні росіянки: "Здоров'я - усьому голова".
У сучасних умовах воно ще більше піднімається як цінність. І зовнішнім проявом цього відношення стала властива нашим дням зацікавленість в інформації про здоров'я, бажання більше знати про нього.
Газетні і журнальні статті на теми здоров'я читаються взахліб, телевізійну передачу "Здоров'я" дивляться мільйони глядачів, книги про здоров'я розходяться нарозхват, публічні лекції проходять при переповнених залах.
Що ж, ми переживаємо моду на здоров'я? Це і так і не так.
Так, тому що є люди, що "пристроюють" до себе будь-які нові зведення про здоров'я, особливо сенсаційні, як примірять новий капелюх: чи підійде не підійде. І зовсім не так, тому що яка би мода не була, вона завжди лише приватне відображення реальних закономірностей життя, часу і змін у них. Зовнішні ж прояви подібні до видимої частини айсберга. Причини явища, що спостерігаються, глибше, серйозніше: вони обумовлені зростанням соціальних факторів, що впливають на здоров'я.
Про головний чинник уже говорилося. Додамо ще два. Підвищені вимоги до здоров'я пред'являє виробництво - воно зараз у дуже великому ступені залежить від "людського фактора". Вимоги до здоров'я пред'являє й економіка. Чим вище технічний стан виробництва тим більший економічний збиток наносять хвороби.
Здоров'я потрібно для життя. Вірний спосіб бути в ньому здоровим - уміти здоров'я зберігати, а тепер наука затверджує: і створювати. Однак що значить - створювати?
Здорова людина - звичайно людина життєрадісна оптимістично побудована, інтереси його широкі і різноманітні, їй легше обходити життєві перешкоди, переборювати труднощі на шляху до мети. Не випадково філософське здоров'я визначається як така форма вільного прояву життя, що охоплює велике коло різноманітної предметно-почуттєвої діяльності.
Якщо людина здорова, у неїскладається парадоксальне відношення до себе: ніби-то вона живе "сама по собі", без зв'язку зі своїм організмом, оскільки не відчуває його. Адже пригадується, що в тобі працює складніша система складніша систем і органів, завдяки якій ти живий і здоровий.
Є такий один з різновидів некритичного відношення до здоров'я. Є й інший. Він є в гіпертрофованно перекрученому відображенні істини, тому що здоров'я сьогодні стало в ряд найважливіших життям продиктованих проблем. Здоров'я для деяких людей перетворюється в деяку подобу релігії, йому служать денно і нічно. Ця фетишизація не може викликати позитивного відношення, не можна погодитися з тими, хто здатний, як іронічно помітив поет, життя віддати за своє здоров'я.
Стара істина: здорова людина-самий дорогоцінний добуток природи. Але зберігати цю коштовність, зміцнювати цей дарунок природи - уже чисто людське заняття й обов'язок. Ми вітаємо один одного словом "здрастуйте", і в тім великий споконвічний зміст. Здрастуйте! - тобто будьте здорові.
2.Лікарі утримуються від однобічної категоричності своїх попередників, намагаючись розібратися в аж ніяк не простому і не ясному для них питанні. Довідатися ж це важливо. Адже, по суті справи, "живучи в погоді", людина випробує вплив на організм гігантських космічних і планетарних сил. Правда, коли зима змінюється на весну, жара - холодом, посуха - дощами, урагани -затишністю, ми відзначаємо не прояв цих сил, а просто бачимо "іншу погоду".
Ми звикли до того, що погода буває гарна і погана, приємна і дратівна, стійка і примхлива - різна, але завжди вона пофарбована особистим до неї відношенням того, хто її сприймає. І звичайно нам не прийде в голову характеризувати погоду як "стан атмосфери в розглянутому місці у визначений момент за обмежений проміжок часу".
У наші дні вивченням залежності самопочуття від погоди, впливу її на людину займається нова наука - біометеорологія. Здавалося б, дивне твердження - нова наука. Адже в неї ж гігантський передуючий досвід. Хіба можна залишити без уваги спостереження лікарів стародавності і кращих їхніх послідовників у середньовічній медицині? І скільки з тих пір часу пройшло, скільки нових даних могло нагромадитися!
Біометеорологія поставила перед собою задачу не спостерігати взаємозв'язок людини з погодою, а об'єктивно простежити, наскільки великий вплив погоди на організм, якою мірою вона важлива для самопочуття; а також постаратися довідатися, чому людина реагує на тим чи іншим образом, як здійснюється зв'язок "погода - людина".
Що узимку грип і різні простудні захворювання в нас зустрічаються частіше, ніж улітку, усім відомо. Якщо погода "гнила", з різкими коливаннями температур, з відлигами, мокрим снігом, дощами, то сила її впливу рівна з утратою здоров'ю, сприяє епідеміям. Вірогідно встановлено, що запаленням легень частіше хворіють у січні, а в лютому спостерігається пік виразкових кровотеч, ймовірність найбільшого загострення ревматизму - у квітні.
По-різному реагують люди на температуру. До холоду найбільш чуттєві худорляві люди. У холодну погоду вони почувають себе "незатишно", некомфортно, це нагадує депресію: поганий настрій, занепад сил, знижену працездатність. Для гладких людей гірше жарка погодаУ них спостерігається духа, прискорене серцебиття, у них підвищується дратівливість.
Виявилося, залежність артеріального тиску від температури зовсім не залежить Узагалі вона має тенденцію знижуватися в жару і підвищуватися в холод, однак у деяких - приблизно в одного з трьох - саме в жару тиск підвищується, а знижується в холодні дні.
Як з'ясувалося, і для ліків небайдуже, яка температура повітря. Чим холодніше, тим повільніша реакція діабетиків на інсулін. Деякі снотворні, навпаки, діють ефективніше.
Північний вітер, що дує у Франції, теж викликає мігрень і безсоння, загострює невралгії, сприяє застудам. Коли дує норд, багато жителів Баку скаржаться на нездужання, у сердечників учащаються приступи стенокардії. Причому дія вітру не зв'язана з його силою - від неї легко захиститися стінами будинків. При вітрі міняється температура, тиск, вологість. Саме їхні перепади позначаються на самопочутті.
Однак мало установити залежність між погодою і хворобливим станом, його треба вміти попередити. Попереджати про зміну погоди допомагає медико-метеорологічний прогноз.
3. Потрібно продовжувати пошуки закономірностей "погода - Сонце".
До самого останнього часу багато хтозаперечували існування зв'язку "Сонце - погода - людин", посилаючись на те, що людина народилася і розвивалася як вид у режимі роботи Сонця. Аргумент дуже істотний. І все-таки...
Все-таки треба шукати пояснення, аналізувати спостереження, збирати нові дані. І треба зв'язати між собою два дуже істотних факти: те, що організм керується за допомогою тонких хімічних процесів, і те, що саме на зміну електричного стану повітря реагує він зміною самопочуття. Тому цілком зрозумілий інтерес до тих процесів, що відбуваються на Сонце, і прагнення розкрити складні впливи сонячних випромінювань на атмосферу, магнітосферу й іоносферу планети.
Сплески сонячної активності розігрівають зовнішні шари атмосфери Землі, змінюють їхня щільність і хімічний склад, могутні потоки заряджених часток і випромінювань вторгаються в атмосферу і збаламучують всю повітряну оболонку. Від цього міняється і сама погода, і реакція на її зміни в людини. Однак усе ще продовжує залишатися загадкою фізіологічний механізм загострення тієї чи іншої хвороби. Що і як міняється в нас від "додаткової порції" заряджених часток - іонів, поки установити не зуміли.
Я зустрічала в спеціальній медичній літературі висловлення про те, що так називаний штучний клімат ("клімат" приміщень, у яких ми живемо чи працюємо) не всіма людьми переноситься однаково. Наприклад, у приміщенні з центральним опаленням повітря може виявитися для когось дуже пересушеним. А при кондиціонуванні в повітрі зменшується кількість негативних іонів.
Чим глибше вчені входили в область

 
 

Цікаве

Загрузка...