WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вірусний гепатит А - Реферат

Вірусний гепатит А - Реферат


Р Е Ф Е Р А Т
на тему:
Вірусний гепатит А
План
1. Загальне поняття про віруси. Класифікація вірусів.
2. Вірусний гепатит
3. Вірус гепатиту А.
а) етіологія і патогенез;
б) Епідеміологія;
в) патологічна анатомія;
г) клінічна картина гепатиту А;
д) ускладнення захворювання і його ознаки;
4. Методи лабораторної діагностики, профілактика та лікування гепатиту А.
1. Вірус - збудники тяжких інфекційних захворювань людини і тварини, рослин і бактерій.
Їх відносять до групи організмів, які проводять неклітинну форму життя. Віруси були відкриті російськими вченими Д.Й. Івановським в 1892 р. Віруси мають дуже малі розміри - 0,1-0,25 мкм. їх можна побачити тільки в електронному мікроскопі. В склад віруса входить нуклеїнова кислота (ДНК або РНК), яка утворює серцевину клітини, і білка, який формує оболонку віруса. В нуклеїновій кислоті записана його генетична інформація, а білки виконують захисну функцію, забезпечують проникнення віруса в клітину. Розмножуються віруси тільки клітинах других організмів - рослинних і тваринних або в бактеріях. Віруси бактеріальних клітин називаються фагами. Проникаючи в клітину хазяїна, віруси використовують процеси пластичного і енергетичного обміну речовин для власного розмноження. У випадку зараження в клітині хазяїна за допомогою спеціальних ферментів проходить самоподвоєння (редуплікація) нуклеїнової кислоти віруса або фага, на її спеціальних органіках - рибосомах утворюються білки віруса.
Поза клітинами тварин і рослин віруси жити не можуть, багато які з них у зовнішньому середовищі мають форму кристалів. Позаклітинну форму називають віріоном. За будовою вібріона розрізняють прості та складі віруси.
Прості віруси. Віріон простих вірусів складається з нуклеїнової кислоти та білкової оболонки - капсули. Капсид складається з окремих одиниць капсомерів. Капсид краще захищає геном, а нуклеїнова кислота вивільняється лише при руйнуванні капсиду. Такі віруси мають паличкоподібну форму.
Складні віруси. Нуклеокапсид у них укритий ще однією оболонкою - азперкапсидом, яка містить компоненти, властиві клітинам хазяїна, і вірусні глікопротеїди. Ці глікопротеїди утворюють шипи.
Шипи забезпечують адгезію вірусів на чутливих клітинах, обумовлюють його антигенні властивості, а також сприймають поширенню вірусів.
Незалежно від способу складання нуклеокапсиду складі віруси (грипу, гепатиту В, ВІЛ) здебільшого мають сферичну форму.
Віруси руйнуються під впливом лугів, хлораміну, хлорного вапна, але стійкі до дії антибіотиків.
За сучасною класифікацією всі віруси - збудники гострих респіраторних захворювань, поділені на такі групи:
1) Міксовіруси: Вони дістали такі назву через свою хімічну подібність до деяких муцинів. До них належать віруси грипу - А, В і С.
2) Параміксовіруси. До них належать парагрипозні віруси І, ІІ. ІІІ, ІV серологічних типів.
3) Аденовіруси. Зараз їх налічується 32 серологічних типи.
4) Респіраторно-синцитіальні (RS) віруси - 2 типи.
5) Пікорна віруси. До них належать: а) риновіруси (80 типів); б) віруси Коксакі А (21-24 типи); В(5 типів), ЕСНО (32 сировари); в) РСО - віруси (23 типи).
6) 6) Мікоплазма пневмонії (Eaton, 1949). Належить до найменших вільно живучих мікроорганізмів. На відміну від вірусів - чутливий до антибіотиків.
2. Вірусний гепатит - інфекційне захворювання. При якому в основному пошкоджується функція печінки та проходить інтоксикація. Збудниками гепатитів є віруси А, В, С. Е, Д.
Під терміном "гепатит" (hepatitis) об'єднують гострі і хронічні запальні процеси печінки дифузного або вогнищевого характеру.
Гострі гепатити бувають дифузними, якщо внаслідок інфекційного процесу пошкоджена паренхіма печінки (хвороба Боткіна, хвороба Вейля-Васильєва) спостерігається вторинні інфекційні гепатити при крупозній пневмонії, поворотному тифі, паратифі, коли виникає вторинне дифузне пошкодження печінки. Зустрічаються також токсичні гепатити, які виникають при отруєнні фосфором, хлороформом, дихлоретаном і іншими хімічними речовинами.
3. Вірус гепатиту А (родина пікорнавірусів, рід ентеровірусів) - ентеровірус 72 (HAV - htpatitis A virus) представлений одно ланцюговою РНК.
Резистентність. Відносно стійкий до високих температур (під час кип'ятіння гине через 5 хв.), низьких температур, чутливий до дезінфекційних розчинів.
Шляхи передачі - фекально-оральний.
Фактори передачі - вода, харчові продукти, предмети побуту.
Джерело інфекції - інфікована людина.
Інкубаційний період - 15-50 днів.
Імунітет стійкий.
Вірус А викликає хворобу Боткіна (morbus Botkini). - гостре хронічне захворювання. Вірхов назвав цю хворобу катаральною жовтухою, тому що вона викликає закупорку загального жовчного протоку слизом при запальних процесах в 12-палій кишці. С.П. Боткін встановив інфекційну природу захворювання на основі, що при ньому порушується діяльність не тільки печінки, але й нервової системи, нирок, селезінки. 1940 р. М.П. Кончаловський ввів назву "хвороба Боткіна". Твердження С.П. Боткіна про інфекційну природу захворювання на даний час підтверджене.
а) Захворювання викликає фільтрівний вірус, який знаходиться в крові, печінці, в слизовій оболонці носоглотки і виділяється з калом і сечею. Цей вірус можна побачити лише за допомогою електронного мікроскопа з збільшенням в 100000 -200000 раз.
Вірус стійкий у воді, продуктах, на предметах; на руках він зберігає життєздатність протягом кількох тижнів, а у висушеному стані або при кімнатній температурі - протягом кількох місяців, в замороженому стані - кілька років. Він попадає в організм через рот в шлунково-кишковий тракт, при прививці - в крові і лімфу. Проникаючи в печінку, він викликає в ній запальні, дистрофічні і некробіотичні зміни з розпадом капілярів. Потім жовч попадає в лімфу, далі - в кров'яне русло. Пошкоджується і ретикуло-ендотоліальна тканина селезінки, жовчний міхур, нервова і ендокринна система. Інколи проходить всмоктування в кров продуктів розпаду печінки з виникненням алергії. Це призводить до порушення бар'єрної та дезінтоксикаційної функції.
б) Джерело інфекції - хвора людина, який є найбільш заразним в продромальний період і в перший тиждень захворювання. Найбільш небезпечним джерелом інфекції є вірусоносії, які будучи по суті здоровими, не володіють мірами, які охороняють від захворювання оточуючих і в першу чергу членів своєї сім'ї. Епідемічна форма хвороби Боткіна спостерігається пізно восени, а також у весняні місяці. Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів. Сивороткова або шприцова форма хвороби зустрічається протягом всього року

 
 

Цікаве

Загрузка...