WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Формування сексуальної культури молоді: анатомія і фізіологія статевих органів людини - Реферат

Формування сексуальної культури молоді: анатомія і фізіологія статевих органів людини - Реферат

вистілена шаром ендометрію - слизовою тканиною, до якої може прикріпитися запліднена яйцеклітина. Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається - старий ендометрій видаляється під час менструації. Під час пологів м язи матки скорочуються, що призводить до виштовхування плоду через шійку матки і піхву назовні.
Шійкою матки називають нижню її частину, яка виступає на кілька міліметрів в верхню частину піхви. Через шійку проходить тонкий канал, що з єднує порожнину матки з піхвою. Зазвичай, цей канал закритий слизовим корком, щільність якого змінюється залежно від періоду менструального циклу. Найменшою щільність буває під час визрівання нової яйцеклітини, що полегшує проникнення до неї сперматозоїдів (якщо ті опиняться в цей період в піхві). Під час пологів шійка матки розтягується більше за всі інші органи, що задіяні в цьому процесі.
Яєчники - парні жіночі жалози, розташовані по обидва боки матки. Зовні і за розміром схожі на великі мигдалеві горіхи у шкаралупі. Яєчники виконують дві функції: виробляють гормони (головні з них - естрадіол і прогестерон) і продукують яйцеклітини.
Незрілі яйцеклітини виникають у жіночого плоду вже в період формування яєчників. На 5 - 6 місяці розвитку плоду їх кількість може досягати 7 мільонів. Але поступовокількість яйцеклітин зменьшується і на момент народження дівчинки в її яєчниках зберігається близько 400 тисяч незрілих яйцеклітин (приблизно по 200 тисяч у кожному).
В період дитинства кількість незрілих яйцеклітин поступово продовжує скорочуватися. Ці яйцеклітини оточені тонким прошарком клітин, що утворюють так званий фолікул.
В період досягнення статевої зрілості, коли у дівчат починаються менструації, на протязі кожного менструального циклу відбувається визрівання кількох яйцеклітин. В період визрівання кожна з них проходить два поділу. В процесі цього поділу кількість генетичного матеріалу в них зменшується вдвічі. З утворившихся з одної незрілої яйцеклітини чотирьох клітин тільки одна створює зрілу, здатну до запліднення яйцеклітину (латин. - ovum). Розміром вона, відповідно з образним порівнянням У.Мастерс, В.Джонсон і Р.Колодні: "...Меньша за крапку, що стоїть у кінці цього речення."(2. С.47)
В період кожного менструального циклу відбувається також розвиток кількох згаданих вище фолікул, які вкривають яйцеклітини.. Але лише один з них досягає такої стадії розвитку, на якій він переміщується на поверхню яєчника і розривається, звільняючи яйцеклітину. Останній процес називається овуляцією. Зазвичай, на протязі усього репродуктивного (фертильного)
періоду життя жінки, що умовно триває 30 - 35 років, через овуляцію проходить усього біля 400фолікул.
Після вивільнення яйцеклітини, клітини внутрішньої частини фолікулу починають ділитися і утворюють так зване жовте тіло. На протязі наступних двох тижнів після утворення жовте тіло продукує гормони, а потім, якщо не відбулося зачаття, зникає. Якщо зачаття відбулося, жовте тіло продовжує функціонувати, забезпечуючи необхідну гормональну підтримку на ранніх стадіях вагітності.
Яйцеводи (синоніми: маточні, або фаллопієви, - по імені італійського анатома Фаллопія, що вперше описав їх, - труби) починаються від матки і мають вдовжину близько 10 см. Широкі кінці маточних труб нагадують воронки і знаходяться безпосередньо над яєчниками. Яйцеклітина, що звільняється з яєчника, потрапляє до яйцеводу. Саме в ньому може відбутися запліднення яйцеклітини сперматозоїдом. Ї тількі після цього запліднена яйцеклітина пересувається до матки, де і закріплюється на ендометрії.
Якщо запліднення не відбувається, яйцеклітина видаляється під час місячних.
Менструальний, або місячний цикл - період регулярних фізіологічних змін у жіночову організмі, пов язаних з підготовкою до можливого запліднення нової яйцеклітини і видалелення цієї яйцеклітини разом з матковим ендометрієм в процесі менструальної кровотечі (місячних), якщо запліднення не відбулося. Свою назву отримав завдяки тривалості, яка може дорівнювати від 21 до 35 діб, але зазвичай - 28 діб. (Тобто, астрономічний місяць.) 5
В період менструального циклу в організмі жінки відбуваються складні і дуже тонкі гормональні процеси, що управляють всіма стадіями циклу. Будь які додаткові впливи на ці процеси факторів самого різного характеру (наприклад, кліматичних, радіаційних, хімічних тощо), може призвести до їх збоїв.6
Перша менструація, так звана менархе (грецьк. - men - місяць + arche - початок), в географічних широтах України зараз відбувається приблизно в 11 - 13 років. (Проте, відхілення в той чи інший бік на 1 - 2 роки не вважається ненормальним.) Для країн, що лежать на південь від України, типовим є більш ранній початок менструацій (за умов схожих кондицій життя) ; що лежать на північ - більш пізній.
Менархе є головною ознакою досягнення жіночим організмом статевої зрілості, що вказує на його здатність до вагітності. Загальносвітовою тенденцією є поступове зниження віку менархе.
Проте, випадки, коли менструації і навіть вагітності бувають у 5 - 6 літніх дівчаток, не можна оцінювати як прояв цієї тенденції. Ці патологічні випадки вважаються передчасним статевим визріванням. Нажаль, тенденція зниження віку статевої зрілості супроводжується тенденцією збільшення віку досягнення соціальної зрілості.
Закінчення менструацій, так звана менопауза, в географічних широтах України відбувається приблизно у 50 років. (Вже кілька десятиліть спостерігається глобальне явище збільшення віку менопаузи.) Закінчення менструацій може відбуватися одномоментно, а може розтягуватися на кілька місяців. Після цього розпочинається процес зворотнього розвитку статевої сфери - клімактеричний період або клімакс (грецьк. - klimakter - сходинка, період зламу).
Молочні залози також є складовими статевої анатомії жінки, хоча і не входять до її репродуктивної системи. Анатомічно вони представляють собою модифікацію залоз, що виробляють піт.
У самиць в тваринному світі, в періоди, коли в молочних залозах не виробляється молоко, вони практично майже пласкі, що вберігає їх від поранень, не заважає рухам самиці.
У виду Homo sapiens представниці жіночої статі мають пласкі молочні залози тільки до початку статевого визрівання. Але з початку такого визрівання починається випинання і розвиток двох симетрично розташованих конічних або напівсферічних грудей. (Зазвичай ліва з них буває трошки більша за праву.) Форми і розміри молочних залоз бувають дуже різні.
Відомо, що для багатьох жінок в Європі і Америці проблемою є маленькі груди. Проте, це виключно психологічна проблема, пов язана з естетичними ідеалами західного суспільства.
В Південносхідній

 
 

Цікаве

Загрузка...