WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Формування сексуальної культури молоді: фізіологія і психологія сексуальних реакцій. - Реферат

Формування сексуальної культури молоді: фізіологія і психологія сексуальних реакцій. - Реферат

керівництвом професора Уїльяма Мастерса ійого помічниці Вірджинії Джонсон провести перші в світі лабораторні спостереження сексуальних реакцій людей. Для цих спостережень були створені унікальні методики і така ж унікальна апаратура, за допомогою якої фіксувалися всі можливі реакції 382-х жінок і 312-и чоловіків у більш як 10 000 лабораторних спостережень. Повні результати цього без перебільшення видатного дослідження були опубліковані ними у 1966 році у роботі Мастерса і Джонсон "Сексуальна реактивність людини" ("Human Sexual Response").
Дослідження У.Мастерса і В.Джонсон презентувало сексуальну реакцію людини, як цикл, що складається з чотирьох послідовних фаз: збудження (exciment), плато, оргазму і зворотнього розвитку або, у формулюванні авторів, - вирішення (resolution). Ці фази відповідають різним рівням сексуального збудження і визначають типові реакції, що виникають у людей під час статевого акту.
Як вказали ці дослідники, треба зважувати на те, що хоча запропонований цикл зручно використовувати у якості моделі, виділені у ньому фази достатньо довільні. Вони не завжди чітко відділені одна від одної і сильно варьюються як у конкретної людини в різний час, так і у різних людей. До того ж, треба пам ятати, що фізіологічні процеси, пов язані з сексуальною реакцією - не просто фізичні зміни, відірвані від думок і почуттів, а складова частина залученості і усвідомленої участі у сексуальній реакції усієї людини. ( 1.С.65)
Попри деякі неспівпадіння у фізіології сексуальних реакцій чоловіків і жінок, в них дуже багато подібного. Фізіологія сексуальних реакцій гетеро- і гомосексуалів - ідентична.
Існує два загальні фізіологічні процеси, які приймають участь у сексуальній реакції людей.
Перший, це гіперемія (збільшення притоку крові) статевих органів і, у жінок, молочних залоз.
Другий, це міотонія (підвищення нервово-м язового напруження), яка поширюється не тільки на статеві органи, але і на все тіло.
Розглянемо всі фази сексуальної реакції у послідовності їх виникнення і розвитку.
1. Сексуальне збудження. Ця фаза сексуального циклу створюється під впливом психологічної чи фізичної (або тої і іншої одночасно) сексуальної стимуляції.
Якщо підходити з наукових позицій, сексуальне збудження є активацією складної системи рефлексів, у якій задіяні статеві органи і нервова система. За допомогою електричних і хімічних імпульсів, що передаються різним органам через спинний мозок і періферічні нервові волокна, це робить головний мозок, що виконує в організмі регуляторні функції. Імпульси від джерел сексуального збудження (статевих органів, молочних залоз, шкіри, органів зору і слуху тощо) накопичуються і обробляються у головному мозку, перетворюючись у сексуальні образи і відчуття. Навіть еротичні сни, що мають своїм наслідком сексуальне збудження в ситуаціях, коли відсутні реальні сексуальні подразники, пов язані з акумуляцією мозком дії цих подразників у попередніх ситуаціях.
Проте, джерелом збудження є і сам мозок. Прикладом цього є нічні ерекції у чоловіків і любрикація піхви у жінок. Дослідження свідчать, що щоночі у чоловіка відбувається 5-6 ерекцій, тривалістю від 5 до 10 хвилин, і стільки ж раз за ніч у жінок стається зволоження (любрикація) піхви, які не пов язані ні зі змістом снів, ні з тілесною стимуляцією. Ці рефлекси обумовлені командами мозку, який як би перевіряє готовність організму реагувати на сексуальні подразники і підтримує його сексуальний тонус.
Нерідко виключними джерелами збудження є відчуття, що виникають у тілі. В першу чергу, йдеться про відчуття в статевих органах. (Наприклад, немовлята, які, зрозуміло, ще не мають уявлення про секс і, відповідно, ніяких специфічних сексуальних образів, збуджуються під час проведення гігієнічних процедур з їх статевими органами.) Проте збуджувати можуть і подразнення інших ділянок тіла, що не відносяться до статевих органів, але відіграють роль ерогенних зон. (Наприклад, інтенсивне массажування грудної ділянки спини, так званого "кошачого місця", проведене в процесі лікувального чи тонізуючого масажу, збуджує багатьох жінок, навіть попри їх волю. А деякі з них, як свідчать досвідчені масажисти, переживають при цьому оргазм. Хоча і стараються, враховуючи неадекватну ситуацію, "не допустити такого сорому".)
Психологічні збудники відіграють особливо значну роль в сексуальній стимуляції людей. Так, наприклад, позитивне в сексуальному аспекті сприйняття зовнішньості іншої людини може дуже суттєво вплинути на підйом рівня збудження. (Саме через те люди слідкують за своєю зовнішністю: використовують одяг і прикраси, що підкреслюють ті частини тіла, які в їх культурі є символами сексуальності, чи прикривають недоліки свого тіла, використовують декоративну косметику і таке інше.) Більшість людей переживала у своєму житті моменти, у яких психологічним джерелом сексуального збудження були тільки почуті слова чи звуки.
Дуже сильним психологічним фактором сексуального збудження можуть бути позитивні емоційні відносини з іншою людиною, що включають в себе еротичний компонент. Це особливо стосується відносин, які можна охарактеризувати як кохання. Останнє здатне зробити для суб єкта кохання його об єкт найкрасивішим, найрозумнішим, найсексуальнішим (в той час коли інші люди можуть щіро заперечувати наявність таких якостей), а тому - найбажанішим.
Сексуальне збудження виникає як в результаті дії випадкових факторів так і в результаті цілеспрямованої на створення такого збудження діяльності..
Адже у людини, вже знайомої з задоволеннями від сексуального збудження, виникає потреба в них і їй властиво шукати таке збудження і задоволення, створювати їх. Тому вона свідомо і цілеспрямовано організує сексуальну стимуляцію їх чи тільки у себе (у випадках самозадоволення), чи у себе і у своїх партнерів (у випадках різних форм сексуальної взаємодії). Робиться це як за допомогою свідомого психологічного впливу на сексуальний об єкт через видимі образи, пахощі, слова (підкреслення одягом, прикрасами принад свого тіла, перегляд еротичних малюнків, фільмів, стритизу, піпшоу, читання еротичних текстів, вживання збуджуючих парфумів і багато іншого, - в конкретних межах етичної, естетичної і моральної прийнятності ), так і свідомої ж стимуляції відповідних частин тіла, тобто статевих органів і ерогенних зон (поцілунки, обійми, петінг, мастурбація, коітус).
Зупинимося на фізичній стимуляляції сексуального збудження. Фізичними стимуляторами можуть бути так звані афродізіаки (aphrodisia - грецьк. - любовні насолоди) до яких належать деякі продукти харчування, алкоголь, фармацевтичні і наркотичні стимулятори. Найбільш помітний вплив мають три останні.
Так помірні дози якісних алкогольних напоїв можуть дійсно позитивно вплинути на сексуальне збудження. (До того ж, якщо їх вжівання відбувається у формі певного ритуалу, наприклад, келих шампанського при свічках, воно є фактором додаткового психологічного

 
 

Цікаве

Загрузка...