WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Коронарна ангіопластика та стентування в лікуванні ішемічної хвороби серця. - Реферат

Коронарна ангіопластика та стентування в лікуванні ішемічної хвороби серця. - Реферат

розширило можливості візуалізації коронарної анатомії, характеру ураження і результатів процедури. Усе це розширило показання і можливості інтервенційної кардіології.
АНГІОПЛАСТИКА
В даний час одним з найбільш ефективних нехірургічних методів лікування закупорених судин серця є Транслюмінальна Коронарна Ангіопластика. У цій назві відбита суть процедури:
Транслюмінальна - доступ до судин серця здійснюється без розрізу за допомогою пункції через шкіру, артерій, розташованих на стегні або передпліччя; доставка необхідних пристроїв виробляєтьсяусередині просвіту судини;
Коронарна - виконується лікування коронарних (живильне серце) судин;
Ангіопластика - збільшення внутрішнього діаметра судини за допомогою спеціального балона, також називане - "балонування".
Коронарна ангіопластика має цілий ряд переваг, що вирішили її долю в усьому світі: мала травматичність - не проводиться розріз грудної клітки; відсутність штучної вентиляції легень (пацієнт під час процедури дихає сам), відсутність штучного кровообігу (процедури самої по собі аж ніяк не нешкідливої); відсутність глибокого наркозу (пацієнт знаходиться у свідомості, хоча і не відчуває болю); можливість повторного кількаразового застосування у випадках прогресування атеросклерозу.
Коронарна ангіопластика й аортокоронарне шунтування не конкурують між собою, кожний з методів має свої показання і протипоказання. Ці види лікування часто доповнюють або заміняють один одного. Показання до проведення коронарної балонної ангіопластики визначаються після коронарографії.
При звичайній ангіопластиці приблизно в 20-30% пацієнтів можливо повторне звуження (рестеноз) судини через 3-6 місяців. Це, незважаючи на високу ефективність балонної ангіопластики, і послужило стимулом до розвитку інших, що доповнюють її технологій. Однією з них стало застосування внутрісудинних протезів або стентів (металевих каркасів з нітінолу, металу, який має ефект термопам'яті).
КОРОНАРНЕ СТЕНТУВАННЯ
Коронарне стентування - високоефективний метод лікування ІХС.
ЯК ПРОВОДИТЬСЯ СТЕНТУВАННЯ
Одним з відомих і високоефективних методів лікування ІХС є установка металевого каркаса - стента за допомогою балона-катетера в ураженому сегменті коронарної артерії. Стент - високотехнологічна металева конструкція особливої форми. Напередодні утручання хвормоу варто утриматися від прийому їжі і рідини. Загальної анестезії при цьому не потрібно, тому що для пацієнта стентування мал чим відрізня_ від коронаровазографії.
ЕТАПИ ВТРУЧАННЯ
1-й етап. Устя артерії серця катетеризують провідниковим катетером. Через нього проводять спеціальний провідник, по якому ("як по рейці") до місця ураження буде доставлятися необхідний інструмент.
2-й етап. По провіднику до місця ураження доставляється балон-катетер і відбувається попереднє розширення атеросклеротичної бляшки.
3-й етап. Балон-катетер змінюють на балон зі стентом, що під рентгеноскопічним контролем підводять до місця передбачуваної імплантації.
4-й етап. Балон зі стентом роздувають під тиском 10-14 атм.
5-й етап. Балон здувають і витягають із судини.
6-й етап. Контрольна коронаровазографія для визначення правильності установки стента в коронарній артерії.
7-й етап. Витягання інтродюсора зі стегнової артерії і накладення тиснутої пов'язки, на 24 год.
Після видалення інтродюсора пацієнтам рекомендується протягом доби дотримуватися ліжкового режиму, контролювати стан пов'язки, рясне питво. Після закінчення цього часу пов'язку знімають. Рекомендується в перші дві доби після зняття пов'язки знаходитися в палаті і ходити тільки в межах відділення.
На 6-7-і добу пацієнта виписують під спостереження лікаря за місцем проживання. Через 3 міс. після стентування пропонується пройти амбулаторне обстеження (навантажувальний тест).
Коронарограма хворого до і після стентування лівої коронарної артерії
провідники балон-катетер
Показаннями до ендоваскулярного хірургічного лікування є:
" Стенокардія, що вперше виникла;
" стенокардія напруги III-IV ФК;
" прогресуюча стенокардія;
" нестабільна стенокардія;
" рецидив стенокардії після раніше виконаної операції реваскуляризації міокарда;
" нестабільна стенокардія.
Протипоказання відносні.
НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВО ВИКОНУВАТИ ВСІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЛІКАРЯ ПІСЛЯ СТЕНТУВАННЯ
" Відмовитися від паління
" Не припиняти прийом тиклопідину й ацетилсаліцилової кислоти, не порадившись з лікарем
" Варто дотримуватися дієти, що включає продукти з низьким вмістом жирів
" Навіть якщо пацієнт почуває себе добре, необхідно проходити обстеження у лікаря, щоб знизити ризик поновлення симптомів захворювання
Ризик і ускладнення
Відмічають тенденцію зменшення числа ускладнень КА. Це пяснюється удосконаленням інструментів, розробкою високоефективних методів фармакологічної підтримки процедури, уточненням показань до її проведення, нагромадженням досвіду фахівців. Безпеку КА підвищили розроблені методи профілактики і лікування гострих оклюзій коронарних артерій. У хворих, що спостерігалися, потреба в екстреному АКШ виявилася невисокою в зв'язку із широким використанням стентування коронарних артерій.
Найважливішою мірою, спрямованою на зниження ризику ускладнень, є стандартизація процедури. (АСС/АНА Guidlines for Percutaneus Transluminal Coronary Angioplasty. JACC, 1993, vol. 22, №7: 2033-54)
Питання раціональної класифікації ускладнень, уточнення факторів їхнього ризику, профілактики і лікування, несприятливих наслідків процедури цікавлять інтервенційних кардіологів, експертів страхових компаній, юристів, що займаються правовою оцінкою діяльності лікарів. Розроблені авторами статті "Стандарти виконання коронарної ангіопластики в хворих ішемічною хворобою серця" включають: принципи добору хворих, показання і протипоказання до виконання процедури, техніку її виконання, питання діагностики і лікування ускладнень. Найважливішою мірою профілактики останніх є правильний добір хворих.
Виділяють кардіальні і екстракардіальні ускладнення КА. Ризик розвитку кардіальних ускладнень найбільш високий безпосередньо під час процедури, екстракардіальних - після її завершення. Останні, проте, можуть стати джерелом заподіяння шкоди, якщо вчасно не виявляються і цілком не купуються. Кардіальні ускладнення можуть не мати яскравих клінічних проявів, якщо вчасно купються.
Кардіальні ускладнення КА відносяться до числа небезпечних. Крім ІМ і екстреної операції АКШ, до цієї групи ускладнень відносять спазм коронарних артерій, їх диссекцію і гостру оклюзію, феномен непоновлення кровотоку, перфорацію оперованих судин.
Спазм коронарних артерій (вазоспазм) - оборотне звуження просвіту судини через скорочення гладком'язових клітин. Вазоспазм може розвитися як під час ангіопластики,

 
 

Цікаве

Загрузка...