WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Наркоманія - Реферат

Наркоманія - Реферат

картограми (рис. 5).
Помітно, що в областях з відносно високим рівнем поширеності наркоманій (переважно південь країни) ріст поширеності цієї патології супроводжується зниженням поширеності алкоголізму. І навпаки, в областях з відносно низьким рівнем поширеності наркоманій (переважно захід країни) ріст їхньої поширеності супроводжується ростом поширеності алкоголізму. Таким чином, можна зробити висновок про те, що максимум темпів розвитку епідемії, як алкоголізму, так і наркоманій в Україні пройдений у 1995 році, і цей "перелом" пов'язаний із поліпшенням соціально-економічної атмосфери у суспільстві.
Рис.5. Поширеність наркоманій і напрямок динамік розвитку епідемій залежності від алкоголю і наркотиків
На рис. 6 подано географічний аспект поширеності деяких соціально негативних явищ. Добре помітно, що алкоголізм і взагалі наркозахворювання, так само як і інші маркери соціальних негараздів (злочинність, самогубства, зменшення тривалості життя і депопуляція) в найбільшому ступені вразили східну Україну.
Рис. 6. Поширеність деяких соціально негативних явищ (географічний аспект)
Умовні позначення:
1 - поширеність алкоголізму в Україні (1994-2003 рр.);
2 - загальна поширеність наркозахворювань в Україні (1994-2003 рр.);
3 - поширеність злочинних проявів в регіонах Україні (1999 р.);
4 - суїциди в регіонах Україні (1995-2002 рр.);
5 - тривалість життя в Україні (1997 р.);
6 - депопуляція в регіонах Україні (1995-2003 рр.).
На рис. 19 подано географічний аспект поширеності деяких факторів, що можуть впливати на поширення розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин.
Рис. 7. Деякі соціально-економічні показники в регіонах України
Умовні позначення:
1 - урбанізаціяв Україні в 2003 р.;
2 - індекс реального ВВП в регіонах України в 1997 р. (в умовних одиницях);
3 - рівень бідності населення в регіонах України в 1999 р. (у відсотках);
4 - індекс рівня освіти в регіонах України в 1997 р. (в умовних одиницях);
5 - індекс людського розвитку в регіонах України в 1997 р. (в умовних одиницях).
Встановлено, що межи підвищеної, в порівнянні з середніми значеннями, поширеності розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин майже співпадають з межами областей, що мають підвищений рівень урбанізації. Високий рівень кореляції має також місце поміж поширенням наркозахворювань і рівнем валового внутрішнього продукту в області.
Решта факторів, які часто згадують, говорячи про залежність від психоактивних речовин (рівень бідності, рівень освіти), реально відіграють лише непряму роль. Рівень кореляції між ними і поширеністю розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин є досить низьким.
Висновки
Показано, що максимум темпів розвитку епідемії як алкоголізму, так і наркоманій в Україні протягом останніх п'ятнадцяти років пройдено у 1995 році. З тих пір темпи росту чисельності хворих цими формами залежності залишаються стабільними. При цьому спостерігається висока кореляція поміж захворюваністю на найбільш поширену в країні опійну наркоманію і алкогольні психози, що добре ілюструє спорідненість алкоголізму і наркоманій як різновидів залежності від психоактивних речовин. За даними реконструкції, реальна поширеність опіоманій в країні в 2003 році складала 140 тис. осіб, в той час як зареєстрована поширеність в тому ж році не перевищувала 76 тис. осіб
Знайдено, що області України розподіляються на дві групи: ту, де коливання поширеності алкоголізму і поширеності наркоманій співпадають, і ту, де вони протилежні одна одній. Оскільки поширеність наркоманій скрізь росте, позитивна кореляція свідчить про те, що разом з поширеністю наркоманій росте поширеність алкоголізму, а негативні - про те, що зростання поширеності наркоманій супроводжується зменшенням поширеності алкоголізму. Наявні епідеміологічні данні вказують на те, що "хвиля" залежності від психоактивних речовин котиться зі сходу і півдню на захід і північ України. Цінність цього спостереження в тому, що вивчаючи досвід областей півдня і сходу країни, можна попередити несприятливий розвиток подій в областях її заходу і півночі.
1. Показано, що поширеність залежності від психоактивних речовин міцно корелює з іншими проявами соціальних негараздів (злочинність, самогубства, зменшення тривалості життя і депопуляція), які в найбільшому ступені вразили східну Україну. Межі підвищеної, в порівнянні з середніми значеннями, поширеності розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин майже співпадають з межами областей, що мають підвищений рівень урбанізації. Високий рівень кореляції має також місце поміж поширенням наркозахворювань і рівнем валового внутрішнього продукту в області. Разом із тим рівень бідності, рівень освіти та інші фактори, які часто згадують серед факторів, що впливають на поширення залежності від психоактивних речовин, в умовах України відіграють лише непряму роль. Рівень кореляції між ними і поширеністю розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин є досить низьким.
Література
1. Первомайский Э. Б., Линский И. В. Реконструкция реальной распространённости опиоманий с помощью системы мониторинга эпидемиологических показателей в Украине // Архів психіатрії. - 1998. - № 1. - С. 24-30.
2. Линский И. В. Метод и результаты реконструкции динамики распространения опиоманий в Украине с 1981 по 1998 гг. // Таврический журнал психиатрии. - 1999. - Т. 3, № 4. - С. 77-84.
3. Линский И. В. Продолжительность наркотизации на момент выявления и её клиническое значение // Таврический журнал психиатрии. - 2000. - Т. 4, № 3. - С. 96-98.
4. Україна. Людський розвиток. 1999. Звіт / Спільний проект Програми розвитку ООН та Уряду України. - Київ, 2000. - 96 с.
5. Линский И. В., Атраментова Л. А., Матузок Э. Г. Генеалогия больных опийной наркоманией и предрасположенность к развитию заболеваний наркологического профиля // Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 1998. - № 1. - С. 19-21.

 
 

Цікаве

Загрузка...