WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Наркоманія - Реферат

Наркоманія - Реферат

хворих на опіоманію, то виявиться, що сумарне щорічне природне зменшення в ній складає не більше 3%. Результати реконструкцій реальної поширеності опіоманій в країні, зроблених з урахуванням природного щорічного зменшення, подані на рис. 2.
Рис. 2. Зареєстрована поширеність опіоманій і реконструкції реальної поширеності опіоманії в Україні, виконані протягом 1994-2003 рр.
У порівнянні із динамікою захворюваності, динаміка поширеності опіоманій є набагато стійкішою до флуктуацій - її оцінки, зроблені в різні роки, майже співпадають. Як було встановлено, реальна поширеність опіоманій в країні в 2003 році могла складати близько 140 тис. осіб, водночас зареєстрована поширеність в тому ж році не перевищувала 77 тис. осіб.
2. Соціально-економічні фактори і поширення епідемії залежності
від психоактивних речовин в Україні
Для опису епідемії прийнятовикористовувати поняття "епідемічного порогу". Звичайно це деяке число свіжих випадків захворювання, зареєстрованих в певну одиницю часу (наприклад, за добу). З огляду на відмінності наркозахворювань від захворювань інфекційних (у першу чергу, відносно велику тривалість усіх фаз розвитку), для опису епідемії залежності від психоактивних речовин як епідемічний поріг доцільно використовувати критерій поширеності, а не критерій захворюваності.
На думку авторів проекту, найбільш адекватним епідемічним порогом у даному випадку є величина 1 хворий на наркоманію на 1 тисячу населення. На користь цього вибору можна привести такі аргументи. Поширеність наркоманій у різних вікових групах не однакова. Вона зосереджена переважно серед підлітків і молоді. При загальній поширеності наркоманій у популяції 1 хворий на 1 тисячу населення, їхня відносна поширеність серед молодих людей приблизно в десять разів вище, тобто 1 хворий на 100 підлітків-юнаків і навіть більше. Разом з тим, у коло знайомств (включаючи однокласників, сусідів, товаришів по іграх і т. п.) молодих городян входить саме близько 100 осіб. Таким чином, при загальній поширеності наркоманій у популяції 1 хворий на 1000 чоловік населення, практично кожна молода людина має можливість особисто проконтактувати із хворим на наркоманію. Ось чому величину 1 хворий на 1 тисячу населення варто вважати "порогом епідемії".
На рис. 3 представлена серія картограм, яка відбиває динаміку поширення епідемії наркоманій в областях України, що зображено як процес подолання областями розглянутого вище епідемічного порога.
Як було вже сказано, різні види залежності від психоактивних речовин тісно пов'язані між собою. Їх динаміка в основних своїх рисах майже співпадає. Звертає на себе увагу той факт, що максимум темпів розвитку епідемії, як алкоголізму, так і наркоманій в Україні пройдений у 1995 році. З тих пір відносні темпи приросту чисельності хворих цими формами залежності в цілому по країні зменшуються. Щоб уникнути непорозумінь, варто ще раз підкреслити, що чисельність даних категорій хворих продовжує рости, але темпи цього зростання уповільнюються.
"Перелам" у динаміці розвитку епідемії залежності від психоактивних речовин наступив, як представляється, внаслідок сукупної дії декількох груп факторів.
Першу групу утворять соціально-економічні фактори. Згідно даним уряду України [4], 1995-1997 рр. були найбільш важкими для народу нашої країни за весь період незалежності. Для того, щоб переконатися в цьому, досить ознайомитися з динамікою індексу розвитку людини (інтегрального показника, використовуваного ООН для оцінки благополуччя суспільств різних країн світу) [4], поданою на рис. 4.
Рис. 3. Динаміка поширення наркоманій в Україні протягом 1989-2003 рр. (географічний аспект)
Рис. 4. Індекс розвитку людини (ІРЛ) в Україні в 1992-1998 рр.
Другу групу утворять фактори психологічні. Звичайно прийнято вважати, що присутність в оточенні молодої людини осіб, залежних від алкоголю чи наркотиків, є "дурним прикладом", що підвищує ризик його прилучення до вживання психоактивних речовин. Те, що вживання наркотиків чи алкоголю є "дурний приклад", сумнівів не викликає. А от, те, що такий приклад однозначно підвищує імовірність прилучення до вживання психоактивних речовин, може служити предметом дискусії. Справа в тім, що оцінка образу наркомана у свідомості підлітків і молодих людей амбівалентна. З одного боку, наркоман - це людина, що має досвід зміни свого психічного статусу штучним шляхом. Цього досвіду немає в звичайного підлітка і, як будь-яка незвідана річ, такий досвід в очах молодої людини, може бути оточений ореолом певного "романтизму". З іншого боку, цей ореол швидко тане в разі безпосереднього спостереження залежного від наркотиків суб'єкта, тому що він неохайний, ненадійний і брехливий. Ось чому іншим ймовірним поясненням зниження темпів розвитку наркоепідемії в країні можна вважати появу в оточенні підлітків достатньої кількості хворих, що деградували в результаті вживання психоактивних речовин. Їхній зовнішній вигляд і спосіб життя, як представляється, краще будь-яких профілактичних програм відвертає молодь від уживання наркотиків.
Звичайно, вплив психологічних факторів на динаміку поширення залежності від психоактивних речовин багато в чому гіпотетичний і тому потребує подальшого вивчення. Проте, вже зараз на користь цих припущень можна привести такі свідчення. Темпи росту епідемії наркоманій відносно малі в тих областях нашої країни, де хворих на наркоманію особливо багато і відносно великі там, де таких хворих мало.
Третю групу факторів, що визначили перелом у розвитку епідемії залежності від психоактивних речовин, утворять фактори генетичні. Відповідно до результатів багатьох досліджень, група осіб, генетично схильних до залежності від психоактивних речовин, досить обмежена. За нашими оцінками [5], у сучасній українській популяції питома вага таких людей не перевищує 2,2%. Легко зрозуміти, якщо в популяції сукупна чисельність осіб з залежністю від різних психоактивних речовин наближається до даної величини, то різні психоактивні речовини починають "конкурувати" поміж собою за споживача. Це положення добре ілюструють наведені

 
 

Цікаве

Загрузка...