WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Наркоманія - Реферат

Наркоманія - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Наркоманія"
ПЛАН
1. Зареєстрована та реконструйована динаміка розповсюдження опіоманій в Україні
2. Соціально-економічні фактори і поширення епідемії залежності
від психоактивних речовин в Україні
Висновки
Література
1. Зареєстрована та реконструйована динаміка
розповсюдження опіоманій в Україні
Загальновідомо, що планування заходів протидії наркоманіям може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо воно засновано на достовірній інформації про їхнє поширення. Ось чому в усьому світі проводяться численні епідеміологічні дослідження, присвячені проблемі наркоманій. В багатьох країнах немає розвинутої національної наркологічної служби, що здійснює постійний контроль епідеміологічної ситуації. Ця обставина змушує багатьох авторів звертатися до вибіркових, локальних досліджень або використовувати непрямі методи збору необхідних даних, що впливає на точність і вірогідність отриманої інформації.
В Україні протягом багатьох років діє державна наркологічна служба, ведеться систематичний облік хворих, що знаходить своє відображення в щорічних статистичних збірниках МОЗ України. Однак, представлена в статистичних збірниках Міноздорову інформація про хворих на наркоманії не дає повного уявлення про реальні темпи розвитку епідемії. Це пов'язано з тим, що особи, які потрапили у залежність від наркотика, виявляються не відразу в момент виникнення цієї залежності, а лише згодом. Таким чином, офіційна статистика постійно припізнюється по відношенню до реальної ситуації саме на величину "наркотичного стажу", що встигають придбати хворі до моменту виявлення.
Разом з тим, єдина для всієї наркослужби процедура обліку пацієнтів, оперативність передачі інформації і велика тривалість спостережень дозволяють не тільки вивчати властивості зареєстрованої популяції хворих наркоманіями, але й здійснювати досить коректні реконструкції деяких властивостей загальної популяції хворих на наркоманії в країні. Для такого поглибленого аналізу епідеміологічної інформації на базі відділу профілактики і лікування наркоманій Інституту неврології, психіатрії та наркології АМН України в 1994 році була створена і з того часу безупинно функціонує система епідеміологічного моніторингу наркоманій.
Першу спробу реконструкції реальної поширеності наркоманій в Україні співробітниками інституту було зроблено у 1997 році [1]. За минулі роки збільшилася глибина спостереження за епідобстановкою, було удосконалено методику реконструкції реальної поширеності наркоманій у країні [2]. Разом із тим в роботі системи моніторингу виникли непередбачені труднощі, пов'язані із необачливим вилученням найважливішого джерела інформації - "Первинного повідомлення про хворих з вперше у житті встановленим діагнозом наркоманії (токсикоманії)" із переліку офіційної документації МОЗ України. Спроби відновити обіг оновленої форми "Первинного повідомлення…" поки результатів не дали. Проте, на момент підготовки цього матеріалу електронна база дані системи моніторингу містила первинну інформацію про 74320 хворих на наркоманії.
Результати реконструкцій захворюваності на опіоманії в Україні, виконані протягом 1994-2003 рр. подано на рис. 1.
Рис. 1. Зареєстрована захворюваність на опіоманії і реконструкції реальної захворюваності на опіоманії в Україні, виконана протягом 1994-2003 рр.
Реконструкції реальної захворюваності на опіоманії, виконані протягом останніх років, дають близькі результати (відхилення від усередненої за останні дев'ять років оцінки не перевищують 20%).
Слід відмітити, що реконструйована захворюваність стало перевищує зареєстровану, однак протягом останніх років спостерігається тенденція до їх зближення.
Як бачимо, офіційна статистика МОЗ України в цілому адекватно, хоча і з запізненням, відбиває тенденції в розвитку епідемії опіоманій. Так, згідно офіційним даним, максимум захворюваності на опіоманії прийшовся на 1996 рік, коли було вперше прийнято на облік більше ніж 14 тис. хворих, в той час як за даними проведеної реконструкції реальний пік захворюваності прийшовся на 1995 рік. Крім того, як було вже сказано, в обох випадках протягом останніх років спостерігається тенденція до стабілізації захворюваності.
Сьогодні ще недостатньо інформації для того, щоб дати вичерпне пояснення феномену "відносної стабілізації". Можна лише припустити, що він є наслідком збігу низки обставин: зміни пріоритетів у молодіжному середовищі на користь вживання неопійних наркотичних та інших психотропних засобів (наприклад, гашишу або психостимуляторів); пожорсткішання політики держави по відношенню до незаконного обігу наркотичних засобів і, можливо, вичерпання популяції потенційних споживачів наркотиків - осіб, що мають схильність до розвитку залежності від психоактивних речовин (про що буде сказано детальніше нижче).
Раніше нами було встановлено [3], що тривалість наркотичного стажу на час виявлення не залежить від джерела ініціативи звернення за медичною допомогою (виявлення), тому імовірність того, що стабілізація захворюваності, яка спостерігається, є артефактом (погіршення якості роботи наркослужби щодо виявлення хворих, або розчарування хворих в перспективах лікування і пов'язана з цим відмова від звернення за допомогою) невелика.
В будь-якому випадку наявна реконструкція захворюваності дозволяє перейти до реконструкції поширеності опіоманій в країні.
Очевидно, що поширеність не тотожна накопиченій захворюваності, оскільки існує природне щорічне зменшення кількості хворих, що знаходяться на обліку, зумовлена виходом хворих з "поля зору" наркослужби у зв'язку зі зміною місця мешкання, загибеллю або видужанням осіб, що знаходяться на обліку. Міграція хворих на опіоманію за межі країни, здається, є неістотною, тому на чисельність реальної популяції опіоманів суттєвий вплив справляють тільки два останніх чинника. За усередненими офіційним даними, протягом останніх років у зв'язку зі смертю знімається з обліку 2% хворих, а у зв'язку з видужанням - 1%. Якщо припустити, що ці співвідношення справедливі і для реальної популяції

 
 

Цікаве

Загрузка...