WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Тютюнопаління та нікотинова залежність - Реферат

Тютюнопаління та нікотинова залежність - Реферат

основному відбувалося у формі паління сигар і трубок, нюхального і жувального тютюну.
2. Тільки одна третина населення Земної кулі старше 15 років палить.
За оцінками ВООЗ, у світі нараховується 1,1 мільярда паліїв. У світовому масштабі це складає 47% чоловіків і12% жінок. Найбільша поширеність паління серед чоловіків спостерігається в Південній Кореї (68%), а серед жінок - у Данії (37%). Відповідні цифри для жінок і чоловіків у цих двох країнах складають 7% і 37%. Таким чином, у будь-якій країні палії складають меншість навіть серед дорослого населення.
Переважна більшість паліїв живе в країнах, що розвиваються. Відповідно до наявних даних, палить 48% чоловіків і 7% жінок. У розвинутих країнах відповідні цифри складають 42% для чоловіків і 24% для жінок. У такій країні, як Швеція, палить тільки 18% чоловіків і 21% жінок. У країнах із розвинутою ринковою економікою поширеність паління серед чоловіків складає в середньому 37%, у порівнянні з 60% у колишніх соціалістичних країнах Центральної і Східної Європи. Кількість сигарет, що випалюються одним палієм в день, вище в розвинутих країнах (22), ніж у тих, що розвиваються (14). Серед розвинутих країн найбільше щоденне споживання одним палієм - 24 сигарети в день - відзначається в країнах із розвинутою ринковою економікою, тоді як у колишніх соціалістичних країнах Європи відповідна цифра складає в середньому 18. Проте, по мірі того, як вік паляцої частини населення в країнах, що розвиваються, разом із їхньою толерантністю до нікотину буде зростати, щоденне споживання там також, мабуть, зросте. Зростання доходів, очевидно, прискорить цю тенденцію.
Протягом останніх двох десятиріч у розподілі епідемії тютюну відбувся значний зсув. Зниження споживання тютюну в розвинутих країнах було урівноважено зростанням споживання його в країнах, що розвиваються. Помітний успіх у контролі над тютюном у деяких країнах був зведений нанівець збільшенням споживання тютюну в інших. У світовому масштабі не спостерігається явного прогресу в зниженні споживання тютюну. Середньосвітове споживання залишається на постійному рівні приблизно: 1650 сигарет на людину в рік із початку 1980-х років.
3. Паління вб'є приблизно половину тих, хто почне палити в підлітковому віці і буде продовжувати палити протягом життя.
Сорок років епідеміологічних досліджень у декількох країнах виявили, що паління вбиває приблизно половину стійких паліїв, що призвичилися до цього в підлітковому віці, причому половину з них - до досягнення ними 70 років. Більшість людей знають, що тютюн небезпечний, але лише деякі, навіть серед професіоналів охорони здоров'я, усвідомлюють, наскільки він небезпечний у реальності. Нещодавні дослідження в США показали, що в групі американських хлопчиків 15-річного віку тютюн, згідно з прогнозами, вб'є, перед тим, як вони досягнуть 70 років, у три рази більше з них, ніж наркотики, вбивства, самогубства, СНІД, дорожньо-транспортні пригоди й алкоголь, разом узяті. У Російській Федерації в групі з тисячі 20-річних паліїв, що будуть палити протягом усього свого життя, ми можемо очікувати, що до досягнення ними 70 років одного з них буде вбито, дев'ятеро загинуть у дорожньо-транспортних пригодах, а 250 будуть вбиті палінням. Ці 250 загиблих від паління людей загублять біля 22 років очікуваної тривалості свого життя. І ще 250 людей помруть від пов'язаних із тютюном хвороб після 70 років. У 1990 році в розвинутих країнах паління зумовило 35% усіх смертей чоловіків, що трапилися у середньому віці (35-69 років).
Ситуація в країнах , що розвиваються , не набагато краще. Всесвітній Банк нещодавно прийшов до висновку:
"Якщо рівень паління не зміниться, через три десятиліття зумовлені тютюном передчасні смерті в світі , що розвивається , перевищать число очікуваних смертей від СНІДу, туберкульозу й ускладнень при народженні дітей, разом узятих".
На зустрічі, що відбулась нещодавно в Італії, група міжнародних експертів прийшла до такого висновку: "У всесвітньому масштабі існують тільки дві головних причини передчасної смерті, що зростають - ВІЛ-інфекція та тютюн… Споживання тютюну є значною загрозою для стійкого і рівноправного розвитку… У світі, що розвивається, тютюн являє собою значну проблему не тільки для здоров'я, але і для соціального й економічного розвитку, а також стійкості навколишнього середовища".
4. Кожні 10 секунд ще одна людина в світі вмирає завдяки споживанню тютюну.
В даний час тютюн щорічно вбиває біля чотирьох мільйонів чоловік у всьому світі, але ця цифра зросте до 10 мільйонів через двадцять-тридцять років, якщо нинішні тенденції паління збережуться.
При зберіганні теперішніх тенденцій, близько 500 мільйонів із тих людей, що живуть зараз, - приблизно 9% населення світу - будуть зрештою вбиті тютюном. Починаючи з 1950 року, тютюн вбив 62 мільйони чоловік, тобто більше, ніж загинуло в другій світовій війні. В даний час тютюнова пандемія найбільш гостра в Центральній і Східній Європі, а також у Західному Тихоокеанському Регіоні. Відповідно до оцінок ВООЗ, у 1995 році в Центральній і Східній Європі відбудеться 700 000 смертей, зумовлених тютюном - приблизно четверта частина таких смертей у світі. Більш того, на відміну від країн Західної Європи і Північної Америки, де лише половина або менше таких смертей відбуваються з людьми молодше 70 років, у Центральній і Східній Європі від 60 до 80 % таких смертей відбувається з людьми середнього віку. І ситуація не поліпшується, а погіршується. Тенденції і прогнози споживання тютюну на одного дорослого показують, що споживання в цих країнах є одним з найвищих у світі, у деяких випадках приблизно вдвічі вище середньосвітового, і усе ще продовжує зростати.
Тютюн викликає 6% усіх смертей у світі і приблизно 3% глобального тягаря хвороб, відповідно до вимірів за таким показником, як DALY (disability adjusted life years - роки непрацездатності, перелічені на роки втраченого життя), що бере до уваги як захворюваність, так і смертність. Більш того, кількість смертей від тютюну продовжує зростати. До 2020 року при зберіганні теперішніх тенденцій тютюн викличе 12% смертей у світі. У країнах Центральної і Східної Європи тютюн викликає біля 13% DALY. Тютюн також є зростаючою причиною DALY. Приблизно через 10 років очікується, що зумовлені ВІЧ-інфекцією DALY почнуть знижуватися, але тютюнові будуть продовжувати зростати. Вся ця інформація змусила комітет експертів ВООЗ прийти до висновку:
Тютюн швидко стає більшою причиною смерті і захворюваності, ніж будь-яке окреме захворювання.
5. Тютюновий дим містить більш 4000 компонентів, багато з яких є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними і канцерогенними.
Тютюновий дим є дуже

 
 

Цікаве

Загрузка...