WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Анатомія людини - Контрольна робота

Анатомія людини - Контрольна робота

і шкіри тулуба, до внутрішніх органів. На рівні 4го поперекового хребця аорта розгалужується на дві великі артерії {праву й ліву загальні клубові), що прямують до нижніх кінцівок. У кожному органі артерії поділяються на дедалі менші судини (до артеріол), які переходять у густу капілярну сітку. Проходячи по капілярах великого кола кровообігу, кров омиває всі тканини, віддає їм кисень і при цьому перетворюється з артеріальної на венозну. Тут же кров віддає поживні речовини і насичується вуглекислим газом та продуктами розпаду.
З капілярів кров збирається в невеликі вени, спочатку дрібні, потім більші і, нарешті, у дві великі. Вени голови, шиї та верхніх кінцівок утворюють верхню порожнисту вену, а вени всіх інших частин тіла впадають у нижню порожнисту вену. Обидві порожнисті вени впадають у праве передсердя. Сюди ж відкриваються своїми отворами і вінцеві вени, що несуть кров від стінки серця.
Мале коло кровообігу починається в правому шлуночку, куди венозна кров надходить з правого передсердя. З правого шлуночка венозна кров потрапляє через легеневий стовбур (який ділиться на дві легеневі артерії - праву й ліву) в легені. Легеневі артерії розгалужуються в легенях на дедалі дрібніші артерії і переходять у капіляри. Капіляри густо обплітають альвеолярні пухирці, куди надходить атмосферне повітря. У капілярах легенів венозна кров перетворюється на артеріальну. Від капілярів починаються дрібні вени, які зливаються і утворюють чотири легеневі вени, що впадають у ліве передсердя, а звідти в лівий шлуночок.
Закономірності руху крові по колах кровообігу були відкриті англійським анатомом і лікарем У. Гарвеєм у 1628 р.
Артерії, капіляри і вени. У системі кровоносних судин людини розрізняють артерії, вени і капіляри.
Артерії - циліндричні трубки, по яких кров рухається від серця до органів і тканин. Стінки артерій складаються з трьох шарів: зовнішньої сполучнотканинної оболонки, середнього шару, що утворений непосмугованими м'язами (між якими розміщені еластичні волокна, що надають їм міцності й пружності), і внутрішньої ендотеліальної оболонки. Завдяки пружності артерій забезпечується безперервний рух крові по судинах, яка надходить у них поштовхами в результаті пульсуючої роботи серця.
Мал. Схема кровообігу:
1 - аорта; 2 - печінкова артеія. з - одна з артерій кишок; 4 ~ сітка капілярів великого кола кровообігу; 5 - ворітна вена печінки; Є - печінкова вена; 7,8 - нижня і верхня порожнисті вени; 9 - праве передсердя; Ю - правий шлуночок; 11 - легеневий стовбур; 12 капілярна сітка малого кола; 13- одна з 4х легеневих вен; 14 - ліве передсердя; 15 - лівий шлуночок; 16 - лімфатична сітка верхньої і нижньої частин тіла; 17 - верхня і нижня лімфатичні протоки. Стрілками позначено напрямки руху крові
10) Серце: топографія, проекція клапанів на передню грудну стінку
Серце (cor) розташоване в середньому середостінні асиметрично. Більша його частина розташована в лівій частині грудної клітки. Довга вісь (близько 12-13 см) серця розташовується зверху вниз, зправа наліво, ззаду наперед.
Найбільший поперечний переріз серця - 9-10 см, а передньо-задній - 6-7 см.
Межі серця проектуються на грудну стінку таким чином. Верхівка знаходиться на 1 см досередини від лівої середньоключичної лінії у 5-му міжреберному проміжку. Верхня межа іде на рівні верхнього краю третіх реберних хрящів. Права лежить на 1-2 см вправо від правого краю грудини від 3 до 5 ребер. Нижня проходить косо від хряща 5 правого ребра до верхівки серця; ліва - від хряща 3 ребра до верхівки серця.
Це порожнистий орган, розділений всередині на камери: 2 передсердя і два шлуночки (праві і ліві). Зовні передсердя відділені від шлуночків вінцевою борозною, шлуночки - передньою і задньою міжшлуночковими борознами. Передсердя розділені між собою міжпередсердною перетинкою, на якій є овальна ямка. В утробному періоді тут був овальний отвір, крізь який передсердя сполучалися між собою. З народженням цей отвір заростає. У ліве передсердя відкриваються 4 легеневі вени. У праве - порожнисті вени - верхня і нижня. На межі між передсердям і шлуночком є передсердно- шлуночковий отвір, по краю якого розташований передсердно-шлуночковий клапан: у лівій частині - двостулковий, у правій - тристулковий. У тристулкового клапана є передня, задня і перетинкова стулки (складки ендокарда із щільною волокнистою сполучною тканиною, вкритою ендотелієм). На шлуночковій поверхні стулок прикріплюються сухожильні хорди, протилежні кінці яких приєднуються до сосочкових м'язів на дні правого шлуночка.
Стінка серця складається з трьох оболонок. Зовнішня оболонка, що вкриває поверхню серця, представленасерозними клітинами і називається епікардом. Середня оболонка, яку називають міокардом, утворена особливою посмугованою м'язовою тканиною. Саме завдяки особливостям цієї тканини скорочення м'язів усього серця відбуваються майже одночасно. Товщина м'язової стінки передсердь менша, ніж шлуночків. Внутрішня оболонка - ендокард - представлена ендотеліальними клітинами. Вона вистилає камери серця всередині і утворює серцеві клапани. Серце розміщене в навколосерцевій сумці, або осерді (перикарді), що виділяє рідину, яка зменшує тертя серця під час скорочення.
Суцільною поздовжньою перегородкою серце поділене на дві цілком ізольовані одна від одної половини - праву і ліву. У верхній частині обох половин розміщені праве й ліве передсердя, в нижній частині - правий і лівий шлуночки. За рахунок більшого розвитку міокарда (більше навантаження) стінки лівого шлуночка значно товщі від стінок правого.
У праве передсердя по верхній і нижній порожнистих венах надходить кров з усіх частин тіла. З правого шлуночка виходить легеневий стовбур, по якому венозна кров надходить у легені. В ліве передсердя впадають чотири легеневі вени, які несуть артеріальну кров від легень. З лівого шлуночка виходить аорта, яка постачає артеріальну кров у велике коло кровообігу.
Отже, серце людини чотирикамерне. У правій його половиш міститься венозна кров, у лівій - артеріальна. Передсердя й шлуночки сполучаються між собою передсердно шлуночковими отворами, які мають стулкові клапани. У правій половині серця цей клапан має три стулки (тристулковий), У лівій - дві стулки (двостулковий, або мітральнии). До вільних кінців стулок, які звернені в шлуночок, прикріплені сухожилкові нитки. Другим кінцем вони прикріплені до стшки шлуночка за допомогою сосочкових м'язів. Це дає їм змогу утримувати тиск крові і не вивертатися в бік передсердь, що запобігає руху крові з шлуночків у передсердя.
Мал. Зовнішній вигляд (ззаду) і схема будови серця:
1 - аорта; 2 - ліва підключична артерія; 3 - ліва сонна артерія; 4 - велика вена серця; 5 - верхня порожниста вена; 6 - праві легеневі вени; 7 - нижня порожниста вена; 8 - правий шлуночок; 9 - верхівка серця; 10 - лівий шлуночок; 11 - судини коронарного кола кровообігу; 12- ліве передсердя; 73 - ліві легеневі вени; 14 - плечоголовний стовбур; 15 - легеневі артерії; 16 - півмісяцеві клапани; 17 - стулкові клапани; 18 - сосочкові м'язи; 19 - праве передсердя
В аорті, на межі її з лівим шлуночком, і в легеневому стовбурі, на межі його з правим шлуночком, є клапани у вигляді трьох кишень, дно яких звернене до шлуночка серця. Через свою форму клапани дістали назву півмісяцевих. При зменшенні тиску в шлуночках кров не може повернутись у серце, бо при цьому вона затікає в кишені півмісяцевих клапанів, розтягує їх, і заслінки клапана змикаються.

 
 

Цікаве

Загрузка...