WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика шкідливих звичок. Гігієнічні основи режиму дня. Гігієна одягу і взуття - Реферат

Профілактика шкідливих звичок. Гігієнічні основи режиму дня. Гігієна одягу і взуття - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Профілактика шкідливих звичок.
Гігієнічні основи режиму дня. Гігієна одягу і взуття"
?
Особиста гігієна - це основа здорового способу життя, умова ефективної первинної та вторинної профілактики різних захворювань, Особиста гігієна розробляє принципи збереження і зміцнення здоров'я шляхом дотримання гігієнічних вимог у повсякденному особистому житті й діяльності,
Запобігання шкідливим звичкам
Обов'язковою умовою здорового способу життя є відмова від шкідливих звичок (куріння, споживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів).
Несприятливі наслідки впливу куріння на здоров'я пов'язані насамперед з хімічним складом тютюнового диму, що вдихається, і його високою температурою. З димом в організм надходять нікотин, синильна кислота, оксид вуглецю (II), аміак, миш'як, радіоактивний полоній - 219 І свинець - 210, інсектициди, які мають канцерогенні властивості, смолисті та багато Інших шкідливих речовин, що утворюються під час сухої перегонки тютюну і паперу при температурі 250-300 °С. При спалюванні, наприклад, однієї цигарки в організм надходить від 3 до 8 мг нікотину. Одноразова смертельна доза нікотину для людини становить 60-80 мг. Приблизно така ж кількість нікотину надходить після куріння 20-25 цигарок. Припускають, що у людини, яка щодоби викурює пачку цигарок, протягом 20 років у дихальних шляхах осідає близько 6 кг шкідливих для здоров'я речовин.
Дослідження, проведені у багатьох країнах світу, свідчать про несприятливі наслідки куріння для здоров'я. У СІЛА, наприклад, при обстеженні 200 тис. чоловік установлено, що при курінні 0,5 пачки цигарок за день смертність на 100 тис. чоловік становить 95,2, при курінні 1-2 пачок - 229, більше двох пачок - 264,2, у тих, хто не курить - 12,8. За даними ВООЗ, куріння - пряма або опосередкована причина 20 % усіх випадків смерті. Куріння - є одним з провідних факторів ризику ішемічної хвороби серця, злоякісних новоутворень легень. Доведено пряму залежність між ризиком смерті від раку легенів І кількістю викурених цигарок.
Середня тривалість життя для тих, хто курить, на 5-7 років менша, ніж тих, хто не курить. Куріння посилює гіпоксію тканин, підвищує вміст у крові карбоксигемоглобіну, негативно впливає на функції шлунка, ендокринних залоз, кровоносні судини, зуби, порожнину рота, погіршує пам'ять та увагу, знижує розумову працездатність. Велику небезпеку (особливо для дітей, вагітних жінок) становить вимушене пасивне куріння під час перебування у приміщенні, що забруднене тютюновим димом.
Незважаючи на несприятливі наслідки куріння, кількість курців дуже велика - близько 35-40 % населення земної кулі (60 % чоловіків і 10-15 % жінок). За даними 1988 р., у республіках колишнього СРСР курили близько 70 млн. чоловік. Серед чоловіків курять 67-69 %, серед жінок - 2-5 %.
Однією з найбільш актуальних соціальних проблем є проблема алкоголізму. Джек Лондон охарактеризував цю шкідливу звичку як "породження варварства, що мертвою хваткою тримає людство з часів сивої і дикої давнини". Ще в давні часи стали усвідомлювати небезпеку зловживання алкогольними напоями. Розуміння цієї небезпеки сприяло створенню ряду обмежень і законодавчих актів, які передбачали суворі (навіть до смертної кари) покарання. Однак, як показав досвід різних країн, заборонні заходи виявились не досить ефективними. Можливо, що провідне значення в боротьбі з побутовим пияцтвом повинно належати роз'яснювально-виховній роботі, покращенню житлово-побутових та інших соціальних умов життя населення.
Алкоголізм негативно впливає на організм на всіх етапах його розвитку, починаючи з внутрішньоутробного. Під впливом алкоголю можуть проходити передчасні пологи, збільшується перинаталь-на смертність, кількість випадків уроджених вад і порушень розвитку дітей, алкогольного синдрому плода, енцефалопатії. Описано кілька тисяч випадків черепномозкових уроджених вад і дефектів розвитку внутрішніх органів, для яких характерними є мікрооф-тальмія, низький лоб, косоокість, уроджені вади серця, аномалії кінцівок.
Алкоголь негативно впливає на всі органи і системи організму: ушкоджує центральну нервову систему (ЦНС), печінку, травний канал, нирки, серце і судини, посилює гіпоксію, інактивує ферменти, спотворює дію лікарських засобів, порушує обмінні процеси. Алкоголь як сильна наркотична отрута особливо згубно діє на ЦНС. При вживанні алкоголю його вміст у головному мозку на 75 % більший, ніж у крові, у спинномозковій рідині, печінці - на 50%.
Наркоманія - це важке захворювання, яке викликане постійним вживанням наркотиків І супроводжується значною залежністю від препарату.
Наркотики знайомі людям уже декілька тисяч років, їх вживали люди різних культур І з різною метою: під час релігійних обрядів, для відновлення сил, зміни свідомості, зняття болю і неприємних відчуттів.
Близько 2700 років до н. е. у Китаї вже використовували коноплі (у вигляді настою як чай): імператор Шен Нунг наказав своїм підданим вживали їх як ліки від подагри і розсіяності. Люди кам'яного віку знали про опіум, гашиш І кокаїн та використовували ці наркотики для зміни свідомості (в ході релігійних обрядів) і при підготовці до бою. На стінах похоронних комплексів індіанців Центральної і Південної Америки є зображення людей, які жують листки коки (один із засобів вживання кокаїну), що датуються серединою III тисячоліття до нашої ери.
Вживання кокаїну як стимулятора одержало достатньо помітне поширення лише в першому десятилітті XX століття, коли він з'явився на ринках США та Європи. Різкому підйому вживання цього наркотика сприяла також друга світова війна.
Проте кокаїн - це не єдиний наркотик, що має багату історію. Під час археологічних розкопок у Європі в поселеннях людей кам'яного віку серед харчових відходів знайдено насіння опійного маку (слово "ориз" у перекладі з давньогрецької мови означає "сік"). У різних народів він має різну назву. Наприклад, в Японії опійний мак символічно називали "квіткою самурая", він вважався ще й мірилом соціального статусу людини.
У 30-х роках XX століття випадково знайшли ще один наркотик природного походження. Лізергінову кислоту виділили із цвілевого грибка, що уражає злакові культури й за певних умов зберігання може накопичувати алкалоїд, який має наркотичні властивості.
Зловживання наркотиками часто супроводжується різноманітними відхиленнями в психічній сфері: схильністю до афективних коливань, розмитістю морально-етичних критеріїв, втратою мотивації до досягнення мети і до повноцінного життя. Основна мета наркомана - досягнути ейфорії.
Хвороба розвивається за стадіями. Швидкість, з якою людина стає наркоманом, залежить від біологічних особливостей організму, способу введення, частоти вживання та виду наркотика (наприклад, героїн викликає залежність після 2-3 внутрішньовенних введень). На першій стадії наркоманії хворому ще вдається приховувати факт зловживання наркотиками. Основним симптомом є індивідуальна психічна залежність,яка проявляється бажанням регулярно отримувати наркотик. При цьому відмічається зниження апетиту, яке через 2-3 години після введення змінюється на потребу у висококалорійній їжі (солодкій, жирній). З'являються закрепи. Починає наростати толерантність, що зумовлює потребу в підвищенні дози. Метою життя стає вживання наркотика. На його придбання потрібні гроші, з'являється кримінальна форма поведінки (вкрасти, пограбувати тощо). У кінці першої стадії доза наркотика зростає у 2-3 рази, порівняно з

 
 

Цікаве

Загрузка...