WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Роль середнього медичного персоналу в процесі діагностики, обліку, диспансеризації та лікування онкологічних хворих - Реферат

Роль середнього медичного персоналу в процесі діагностики, обліку, диспансеризації та лікування онкологічних хворих - Реферат

лікування;
" проведення заходів щодо підвищення рівня онкологічної грамотності і настороженості лікарів, середнього медичного персоналу онкологічних і загальнолікувальних закладів, особливо з питань ранньої діагностики раку;
" здійснення і забезпечення повного обліку онкологічних хворих у регіонах на базі обласних (міських) канцер-реєстрів, контролю за своєчасністю та якістю надходження до реєстру первинних інформаційно-оперативних облікових документів на онкологічних хворих від усіх ланок лікувально-профілактичних закладів згідно з наказом МОЗ України № 10 від 21.01.96 "Про створення національного канцер-реєстру України";
" постійне спостереження за станом захворюваностi та смертності населення від злоякісних новоутворень на підставі даних канцер-реєстрів, інформування органів охорони здоров'я, визначення потреб населення в онкологічнiй допомозі, а також пріоритетів в організації протиракової боротьби в регіоні;
" проведення широкої санітарно-освітньої роботи серед усіх верств населення, роз'яснення переваг лікування раку на ранніх стадіях.
Первинною ланкою онкологічної служби є районні онкологічні кабінети, що організуються в складі поліклінік (поліклінічних відділень) міських чи центральних районних лікарень. Адміністративно онкологічний кабінет підпорядкований головному лікареві поліклініки, на базі якої він розміщений, методично-онкологічному диспансеру.
Найважливішою функцією онкологічних диспансерів і кабінетів поряд із лікувально-профілактичною роботою є організаційно-методичне керівництво закладами загальнолікувальної мережі щодо діагностики і лікування хворих на передпухлинну патологiю, а також своєчасної діагностики, адекватного лікування та обліку хворих на злоякіснi новоутворення.
Оскільки онкологічний хворий спочатку звертається до лікаря загальнолікувальної мережі, то рівень його кваліфікації та онкологічної грамотності істотно впливає на долю хворого. Підвищення онкологічної грамотності та настороженості лікарів і середніх медичних працівників загальнолікувальної мережі здійснюється на короткострокових курсах з онкологiї на базі онкологічних диспансерів, а також на семінарах і конференціях. За спеціальною програмою проводиться підготовка акушерок оглядових кабінетів, медичних сестер онкологічних кабінетів. Істотне значення в поліпшенні онкологічної допомоги населенню має підвищення кваліфікації лікарів-онкологів (раз на 5 років ) на базі науково-дослідних інститутів онкологічного профілю, інститутів післядипломної підготовки лікарів.
Особливу увагу треба приділяти питанням протиракової пропаганди, що здійснюється головним чином лікарями-онкологами. Її завданнями є популяризація знань про засоби профілактики передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень, роз'яснення значення своєчасного виявлення онкологічних захворювань, необхідності термінового звертання до лікаря за першими симптомами з метою своєчасної діагностики і лікування новоутворень, пропагування успішності лікування раку на ранніх стадіях. Координацію роботи всіх служб охорони здоров'я та інших відомств з питань протиракової боротьби здійснюють протиракові експертні комісії області. Важливим розділом в організації онкологічної допомоги та оцінці діяльності онкологічних закладів є систематичний аналіз даних онкологічної статистики про поширеність пухлин серед населення, статево-вікову структуру захворілих, медико-географічні особливості захворюваностi та смертності, ефективність протиракових заходів.
Для підвищення якості своєчасного виявлення злоякісної пухлини і вивчення причин, що призвели до запущення хвороби, складається "Протокол на виявлення у хворого занедбаної форми злоякісного новоутворення" (ф. №027-2/о) на візуальні (ІІІ стадія) та вiсцеральні (IV стадія) пухлини. При цьому візуальними вважаються пухлини губи, порожнини рота, шкiри, молочної залози, зовнішніх жіночих статевих органів і шийки матки, чоловічих статевих органів і передміхурової залози, щитовидної залози, відхідника, ампули прямої кишки, ока. Протокол складають лікарі тих лікувальних закладів, у яких було виявлено хворого із занедбаною формою новоутворення. Розгляд протоколів про випадки занедбаностi проводять на засіданнях протиракових комісій, лікарняних конференціях за участю лікарів і середніх медичний працівників, які допустили помилки в діагностиці та лікуванні, що призвели до занедбаних випадків.
Основним первинним реєстраційним документом онкологічного хворого в онкологічному диспансері є "Реєстраційна карта диспансерного спостереження хворого на злоякісне новоутворення" (ф. №030-6/о), яку заповнюють на кожного хворого, зареєстрованого на території онкологічного диспансеру (в тому числі й на відомчих хворих). Усі онкологічнi хворі перебувають під диспансерним наглядом онкологічного закладу впродовж усього життя.
Первинні обліково-звітні документи про онкологічних хворих дозволяють поповнювати базу даних територіальних канцер-реєстрів.
Для оцінки якості та ефективності протиракових заходів боротьби у регіоні використовують кількісні показники, найважливими з яких є: захворюваність і смертність, їх динаміка та прогноз; летальність хворих до року з моменту встановлення діагнозу; питома вага морфологічно верифікованих діагнозів; охопленість хворих спеціальним лікуванням; виживання онкологічних хворих.
Зазначені показники iнтегрують різні аспекти протиракової боротьби, в тому числі ефективність профілактики, діагностики, лікування та реабілітації онкологічних хворих. Вони повинні використовуватися для оперативного керівництва охороною здоров'я та планування перспектив її розвитку.
Отже, основними завданнями онкологічної допомоги населенню є:
1. Впровадження сучасних організаційних форм обстеження населення для своєчасного виявлення злоякісних новоутворень і передпухлинних захворювань.
2. Використання скринiнгових програм для виявлення найпоширеніших локалізацій злоякісних пухлин (порожнини рота, молочної залози, легень, шкiри, прямої кишки, шийки матки, передміхурової залози).
3. Постійна підготовка з онкологiї лікарів первинного прийому для підвищення їх онкологічної грамотності та настороженості.
4. Підвищення рівня діагностики злоякісних новоутворень, від якого залежить своєчасність виявлення раку і занедбаних форм.
5. Проведення лікування онкологічних хворих в онкологічних лікувальних закладах з використанням сучасних схем і засобів лікування відповідно доміжнародних стандартів; диспансерне спостереження за онкологічними хворими впродовж усього життя.
6. Постійний моніторинг за рівнем ураження населення злоякісними новоутвореннями на базі даних регіональних і центрального канцер-реєстрів, забезпечення максимально повної і вірогідної інформації про онкологічних хворих, подальше використання її для оперативного керівництва службою і визначення пріоритетів її розвитку.
7. Широка протиракова пропаганда з використанням засобів масової інформації (газети, радіо, телебачення, кіно), шкільних навчальних програм.
Використана література:
1. Пасєчко Н.В. Основи сестринської справи. - Тернопіль, 1999.
2. Сестринское дело / Под ред. А.Ф.Краснова. - Самра, 1998.
3. Сестринський процес. - К., 1996.

 
 

Цікаве

Загрузка...