WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Типи вищої нервової системи - Реферат

Типи вищої нервової системи - Реферат


Реферат на тему:
Типи вищої нервової системи
Тип вищої нервової системи - сукупність властивостей нервової системи, які складають фізіологічну основу індивідуальної своєрідності діяльності людини і поведінки тварин.
Поняття про тип вищої нервової системи ввів у науку І. П. Павлов. Спочатку воно трактувалося як "картина поведінки" тварини, надалі стало розглядатися як результат визначеного сполучення виділених Павловим властивостей нервової системи - сили, рухливості й урівноваженості.
На цій основі він визначив чотири основних типи вищої нервової діяльності:
1) сильний, неврівноважений або "невтримний";
2) сильний, урівноважений, інертний або повільний;
3) сильний, урівноважений, рухливий чи живий;
4) слабкий.
Відповідно до цих типів ставилися чотири темпераменти, описані ще в античності: 1) холеричний, 2) флегматичний, 3) сангвінічний, 4)меланхолійний.
Виділені в дослідженнях на тварин тип вищої нервової системи вважав загальними в людини і тварин. Крім того, ним була запропонована класифікація специфічно людських типів вищої нервової діяльності, заснована на співвідношенні двох сигнальних систем: 1) художній (перевага першої сигнальної системи); 2) розумовій (перевага другої сигнальної системи); 3) середній.
Подальші дослідження школи Б. М. Теплова - В. Д. Небиліцина, які знайшли складний і багатомірний характер властивостей нервової системи, показали спрощеність павловської класифікації загальних типів вищої нервової діяльності людини, одночасно створивши передумови для вироблення нового представлення про фізіологічні основи індивідуально-психологічних розходжень людини.
Положення про специфічно людські типи вищої нервової системи знаходить своє підтвердження в сучасних психофізіологічних дослідженнях функціональної асиметрії мозку.
У результаті зосередження, чи централізації, розкиданих нервових кліток у компактні органи виникають центральна нервова система і периферичні нервові шляхи. По одним з цих шляхів нервові імпульси передаються від рецепторів у центральну нервову систему, по іншим - з центрів до еффекторів.
До периферичної нервової системи відносяться задні і передні корінці спинного мозку, міжпозвоночні спинальні ганглії, спинномозкові нерви, їхні сплетення, периферичні нерви, а також корінці і ганглії черепних нервів і черепні нерви.
Формування периферичного нерва відбувається в такий спосіб. Задні і передні корінці, зближаючи, утворять до міжпозвоночного ганглія так називаний корінцевий нерв, після ганглія, що розташований у межпозвонковому отворі, випливає спинальний нерв. Виходячи з межпозвоночного отвору спинальні нерви поділяються на задні галузі, що іннервують м'язи і шкіру задньої поверхні спини і шиї, і передні більш могутні м'язи, що іннервують, і шкіру вентральних відділів тулуба і кінцівок. Передні галузі грудних сегментів утворять міжреберні м'язи; галузі шийних поперекових і крижових сегментів вступають у визначені з'єднання, утворити пучки сплетень: шийного, плечового, поперекового, крижового. Від пучків сплетень відходять периферичні нервові чи стовбури периферичні нерви.
Периферичні нерви є здебільшого змішаними і складаються з рухових волокон передніх корінців (аксонів кліток передніх рогів), чуттєвих волокон (дендритів кліток межпозвонкових вузлів) і вазомоторно-секреторно-трофічних волокон (симпатичних і парасимпатичних) від відповідних кліток сірої речовини бічних рогів спинного мозку і гангліїв симпатичного прикордонного стовбура.
Нервове волокно, що входить до складу периферичного нерва, складається з осьового циліндра, розташованого в центрі волокна, мієлінової чи м'якотілої оболонки, що вдягає осьовий циліндр і швановської оболонки.
Мієлінова оболонка нервового волокна місцями переривається, утворити так називані перехоплення Раньє. В області перехоплень осьовий циліндр належить безпосередньо до швановської оболонки. Мієлінова оболонка забезпечує роль електричного ізолятора, передбачається її участь у процесах обміну осьового циліндра. Швановські клітки мають загальне походження з нервовими елементами. Вони супроводжують осьовий циліндр периферичного нервового волокна подібно тому, як гліозні елементи супроводжують осьові циліндри в центральній нервовій системі, тому швановські клітки іноді називають периферичною глією.
Сполучна тканина в периферичних нервах представлена оболонками, що вдягають нервовий стовбур (епіневрий), окремі його пучки (періневрий) і нервові волокна (ендоневрий). В оболонках проходять судини, що харчують нерв.
Нервова система - є ведучою фізіологічною системою організму. Без її було б неможливе з'єднання незліченної безлічі кліток, тканин, органів у єдине гормональне працююче ціле.
Функціональну нервову систему поділяють "умовно" на два типи:
Нижча нервова система Вища нервова система
Містить у собі особливі процеси регуляції усіх внутрішніх органів і фізіологічних систем організму людини. Містить у собі ті функціональні механізми мозку, що забезпечують людині адекватний контакт із навколишнім середовищем.
Таким чином, завдяки діяльності нервовій системі ми зв'язані з навколишнім світом, здатні захоплюватися його досконалістю, пізнавати таємниці його матеріальних явищ. Нарешті, завдяки діяльності нервової системи, людина здатна активно впливати на навколишню природу, перетворювати її в бажаному напрямку.
На вищому етапі свого розвитку центральна нервова система здобуває ще одну функцію: вона стає органом психічної діяльності, у якому на основі фізіологічних процесів виникають відчуття, сприйняття і з'являється мислення. Мозок людини є органом, що забезпечує можливість соціального життя, спілкування людей один з одним, пізнання законом природи і суспільства і їхнє використання в суспільній практиці.
Основною формою діяльності нервової системи є рефлекторна. Усі рефлекси прийнятий поділяти на безумовні й умовні.
Безумовні рефлекси - це уроджені, генетично запрограмовані реакції організму, властиві усім тваринам і людині. Рефлекторні дуги цих рефлексів формуються в процесі пренатального розвитку, а в деяких випадках - і в процесі постнатального розвитку. Наприклад, полові уроджені рефлекси остаточно формуються в людини тільки до моменту полової зрілості в підлітковому віці. Безумовні рефлекси мають консервативні, що мало змінюються рефлекторні дуги, що проходять головним чином через підкіркові відділи центральної нервової системи. Участь кори в протіканні багатьох безумовних рефлексів необов'язково.
Умовні рефлекси - індивідуальні, придбані реакції вищих тварин і людини, що виробилися в результаті научения (досвіду). Умовні рефлекси завжди індивідуально своєрідні. Рефлекторні дуги умовних рефлексів формуються в процесі постнатального онтогенезу. Вони характеризуються високою рухливістю, здатністю змінюватися під дією факторів середовища. Проходять рефлекторні дуги умовних рефлексів через вищий відділ головного мозку - КГМ.
Питаннякласифікації безумовних рефлексів поки залишається відкритим, хоча основні види цих реакцій добре відомі. Зупинимося на деяких особливо важливих безумовних рефлексах людини.
1. Харчові рефлекси. Наприклад, слиновиділення при влученні їжі в ротову чи порожнину смоктальний рефлекс у новонародженої дитини.
2. Оборонні рефлекси. Рефлекси, що захищають організм від різних несприятливих впливів, прикладом яких може бути рефлекс отдергивания руки при болючому роздратуванні пальця.
3. Орієнтовані рефлекси, Усякий новий несподіваний подразник звертає на себе знімання людини.
4. Ігрові рефлекси. Цей тип безумовних рефлексів широко зустрічається в різних представників тваринного світу і також має пристосувальне значення. Приклад: щенята, граючи, . полюють друг за другом, підкрадаються і нападають на свого "супротивника". Отже, у процесі гри тварина створює моделі можливих життєвих ситуацій і здійснює своєрідну "підготовку" до різних життєвих несподіванок.
Зберігаючи свої біологічні основи, гра дітей здобуває нові якісні особливості - вона стає активним інструментом пізнання світу і, як всяка інша людська діяльність, здобуває соціальний характер. Гра є самою першою підготовкою до майбутньої праці і творчої діяльності.
Більш складною, безумовн-рефлекторної, діяльністю є інстинкти,

 
 

Цікаве

Загрузка...