WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Мікобактерії (мікробактерії) туберкульозу - Реферат

Мікобактерії (мікробактерії) туберкульозу - Реферат

повідомленні відносно МБТ. Спочатку корд-фактор зв'язували з вірулентністю МБТ. Здатність формувати коси спостерігається, серед інших мікобактерій, що мають низьку чи узагалі відсутність вірулентності. Корд-фактор, як було встановлено пізніше, зв'язаний з незвичайною біологічною речовиною trehalose 6,6-dimycolate, що має високу вірулентність, зі смертельним результатом, при введенні в організм експериментальних тварин. Однак роль цієї речовини в патогенезі туберкульозу остаточно не встановлена.
З ліпідною фракцією, зовнішньої оболонки МБТ, зв'язують стійкість збудників туберкульозу до кислот, лугам і спиртам.
L-форми. Одним з важливих видів мінливості МБТ є формування L-форм. L-форми характеризуються зниженим рівнем метаболізму, ослабленою вірулентністю. Залишаючись життєздатними, вони можуть тривалий час залишатися в організмі і індукувати протитуберкульозний імунітет.
L-форми відрізняються вираженими функціональними і морфологічними змінами. Виявлено, що трансформація МБТ у L-форми підсилюється при тривалому впливі антибактеріальної терапії й інших факторів, що порушують їхній ріст і розмноження, утворення клітинної мембрани.
Установлено, що в мокротинні "абацилярних" хворих з деструктивними формами туберкульозу можуть знаходитися L-форми МБТ, здатні, при відповідних умовах, реверсувати (модифікуватися) у палочковидний варіант, тим самим викликаючи реактивацию туберкульозного процесу. Отже, абациліювання каверн таких хворих ще не означає їхню стерилізацію увідношенні МБТ.
МБТ по своїй природі нечуттєві до багатьом антибіотикам. Головна причина стійкості закодована в структурі генома туберкульозної палички. Це властивість у першу чергу зв'язане з тим, що високо гідрофобна клітинна поверхня служить свого роду фізичним бар'єром для терапевтичних агентів і антибіотиків.
Разом з тим, МБТ можуть виробляти стійкість (резистентність) проти дії протитуберкульозних препаратів. Одночасна лікарська стійкість МБТ до декількох препаратів останні роки значно знижує ефективність його лікування.
Лабораторні дослідження показали, що виникнення резистентності в M. Tuberculosis зв'язано з нуклеотидними замінами (мутаціями) у генах, що кодують різні ферменти, що безпосередньо взаємодіють з лікарськими засобами.
Наприклад, мутації гена rpo, що кодує бета-субъединицу Рнк-полимерази (у фрагменті довжиною 81 пари нуклеотидов), у 96% випадків приводять до стійкості M. tuberculosis до рифампіцину.
Мутації в гені kat, що приводять до заміни деяких амінокислот у ферментах каталазі і пероксидазі, і нуклеотидні заміни в регуляторній і суміжній кодиучих областях локусу inh асоційовані з резистентністю деяких штамів мікобактерій до ізоніазиду.
Нечутливість M. tuberculosis до стрептоміцину зв'язана з миссенс-мутацією у гені rps, що кодує S12 митохондриальний білок, чи з нуклеотидними замінами в гені rrs, що кодує 16S РНК.
У результаті, сучасна охорона здоров'я має справа не проста з небезпечним збудником туберкульозу, а з цілим набором його штамів, стійких до різних лік. На практиці для організації ефективного лікування туберкульозу, важливо не тільки знайти МБТ, але і паралельно визначити їхня резистентність, причому досить швидко - протягом двох-трьох днів, щоб вчасно призначити ефективну хіміотерапію.
Наприкінці 80-х років минулого століття в руках дослідників з'явився метод, що значно скорочує час такого аналізу. Нова діагностика заснована на виборчій ампліфікації нуклеинових кислот (ДНК чи РНК) in vitro за допомогою полимеразной ланцюгової реакції (ПЦР).
Метод ПЦР має великі можливості і лежить в основі точної Днк-діагностики, що дозволяє ідентифікувати будь-який штам МБТ і визначати першопричину тієї чи іншої стійкості до лік.
Досягнення у вивченні МБТ відкривають перспективи в розробці нових антибактеріальних препаратів, вакцин і інших речовин, здатних змінювати імунну реакцію у відповідь на руйнівний патоген.
Представлені деякі мутації в геномі мікобактерії туберкульозу є лише обмеженими прикладами формування її резистентності до протитуберкульозних препаратів. На цій підставі можна зробити наступний висновок: у міру впровадження в практику хіміотерапії туберкульозу нових лік у М. tuberculosis будуть відбуватися мутації, що приводять до резистентності до усім, без винятку, використовуваним препаратам і ця обставина необхідно постійно враховувати в тактику лікування туберкульозу.
Туберкульоз, як і будь-який інший запальний процес, супроводжується явищами ексудації, альтерації та проліферації клітин, співвідношення між якими широко варіюють залежно від особливостей (вірулентності) збудника та реактивності організму (також характеру терапії) і визначають розвиток, або, переважно, ексудативно-інфільтративних, або некротично-продуктивних (проліферативних) форм туберкульозу.
Туберкульозний процес поширюється в легенях контактним, брон-хіальним та лімфогенним і гематогенним шляхами, зумовлюючи різні форми захворювання легень та плеври, а нерідко й інших органів. Деструкція бронха призводить до виділення в його порожнину продуктів некрозу тканин та мікобактерій і поширення останніх по легені з розвитком кавернозних форм, а руйнування судин з проривом мікобактерій в кров'яне русло обумовлює так звану міліарну форму туберкульозу.
Список літератури:
1.Велика Радянська енциклопедія.
2.Енциклопедія "Кругосвет".
3.Лауреати Нобелівської премії. - Москва, 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...