WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Мікобактерії (мікробактерії) туберкульозу - Реферат

Мікобактерії (мікробактерії) туберкульозу - Реферат


Реферат на тему:
Мікобактерії (мікробактерії) туберкульозу
Збудником туберкульозу є туберкульозна паличка (mycobacterium tuberculosis), що була відкрита Р. Кохом у 1882 p. Існує три типи збудника - людський (typus huma-nus ), бичачий, чи коров'ячий (typus bovinus), та пташиний (typus avium). Існують також нетипові бактерії. Заразними для людини є перші два типи - людський та коров'ячий, рідко - нетипові бактерії (у людей із зниженим імунітетом). Джерелом інфекції для людей, окрім хворої на туберкульоз людини, можуть бути також хвора на цю інфекцію корова (бик), її м'ясо та молоко.
Збудник туберкульозу являє собою тонку пряму чи дещо зігнуту паличку завдовжки 1,5-4 мкм і завтовшки до 0,5 мкм, яка не утворює спор та капсул, не має джгутиків. Вона - аероб, грампозитивна, забарвлюється за Цілем-Нільсоном у червоний колір.
Свіжі культури мікобактерій, виділені від хворих людей, ростуть дуже повільно (3-4 тиж) на різних середовищах (картопля, яйце, бульйони тощо) за наявності в них гліцерину. Паличка туберкульозу рогатбї худоби має як деякі морфологічні, так і куль-туральні відмінності - вона товща та коротша, не потребує для росту присутності гліцерину. Мікобактерії ту-беркульозу не продукують екзотоксинів. Вірулентність їх пов'язана з комплексом ліпідів і ліпоїдів та іншими сполуками (чинником вірулентності). Мікобактерії виробляють ферменти лецитиназу, каталазу, перок-сидазу, уреазу.
Продукт життєдіяльності мікобактерій був відкритий Р. Кохом і назва-ний туберкуліном. Його використовують в діагностиці туберкульозу. Він існує переважно в очищеній формі, приготований з так званого старого туберкуліну і складається з чистих мікобактеріальних білків та домішки полісахаридів.
Мікобактерії туберкульозу (МБТ відносяться до сімейства бактерій - Micobacteriacae, порядку Actinomycetalis, роду Micobacterium.
Етимологічно, "мікобактерія" формується з грецьких слів (myces - гриб) і (bakterium, bactron- паличка, прутик). Компонент назви "гриб" походить від тенденції цих мікроорганізмів утворювати нитчасті і розгалужені форми, в організмі чи в культурі.
C позицій клінічної медицини, Mycobacterium tuberculosis, відкрита німецьким ученим Робертом Кохом у 1882 році, є найбільш важливим видом мікобактерій туберкульозу, що об'єднані в комплекс, що включає: M. tuberculosis (МБТ); M.bovis і її варіант БЦЖ (Бацила Кальмета і Жерена); M.africanum і M.microti. Ця група мікобактерій відрізняється вираженою генетичною подібністю.
Мікобактерія туберкульозу (МБТ) є головною причиною захворювання туберкульозом людини. M.bovis і M.africanum викликають захворювання в людини, що клінічно не відрізняється від класичного туберкульозу. M.microti вважається не патогенної для людини, однак викликає захворювання в мишей, що нагадує туберкульоз. БЦЖ не є патогенної для людини.
Представлені надалі матеріали про туберкульоз мають відношення тільки до захворювання, викликуваному M. tuberculosis (МБТ) - бактерія Коха (БК).
Мікобактерії туберкульозу (МБТ) - факультативні внутрішньоклітинні паразити.
Природний резервуар туберкульозної мікобактерії - людин, домашні і дикі тварини, птаха.
МБТ зовні являють собою тонкі, вигнуті палички, стійкі до кислот, лугам і висиханню. Зовнішня оболонка бактерії містить складні воску і гликолипиди
МБТ можуть розмножуватися як у макрофагах, так і поза клітками.
МБТ розмножуються відносно повільно. Розмноження відбувається в основному шляхом простого клітинного розподілу. На збагачених середовищах, МБТ розмножуються з періодом подвоєння від 18 до 24 годин. Для росту в культурі мікобактерій туберкульозу, отриманих у клінічних умовах, необхідно від 4 до 6 тижнів.
Генетична структура МБТ установлена. З нуклеотидною послідовністю МБТ можна ознайомитися в міжнародних банках даних. Нуклеотидна послідовність МБТ нараховує 4,411,529 b.p.
Самостійним рухом МБТ не володіють. Температурні границі росту знаходяться між 29° і 42° Цельсія (оптимальна - 37-38°). МБТ мають стійкість до фізичних і хімічних агентів; вони зберігають життєздатність при дуже низьких температурах, а підвищення до 80° можуть витримувати протягом 5 хв.
В зовнішнім середовищі мікобактерія туберкульозу досить стійкий. У воді вона може зберігатися до 150 днів. Висохлі мікобактерії викликають туберкульоз у морських свинок через 1 -1,5 року, ліофілізовані і заморожені життєздатні до 30 років.
При інтенсивному опроміненні сонцем і при високій температурі навколишнього середовища, життєздатність МТБ різко знижується; навпроти, у темряві і вогкості виживаність їх дуже значна. Поза живим організмом вони залишаються життєздатними протягом багатьох місяців, особливо в темних, сирих приміщеннях.
МБТ виявляються за допомогою унікальної властивості до фарбування (кислотостійкістю), що відрізняє від багатьох інших збудників інфекції. Кислотостійкість виявляється в збереженні фарбування, навіть при знебарвленні кислотами, лугом, спиртом, що обумовлено високим змістом у миколевої кислоти і ліпідів у їхній зовнішній мембрані.
Мінливість морфології МБТ. Морфологія і розміри МБТ не постійні, що залежить від віку кліток і, особливо, від умов існування і сполуки живильного . середовища
Корд-фактор. Ліпіди поверхневої стінки мікобактерій визначають її віру-лентність і здатність до утворення в культурі скупчень бактерій у виді кіс (корд-фактор).
Про корд-фактор було відзначено ще Кохом у його початковому

 
 

Цікаве

Загрузка...