WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Збудник лептоспірозу - Реферат

Збудник лептоспірозу - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Збудник лептоспірозу
Лептоспіроз - зоонозне захворювання, яке викликаэться численними представниками збудників, роду лептоспіра і характеризується вираженим інтоксикаційним синдромом, аж до розвитку інфекційно-токсичного шоку, а також специфічним ураженням судин (переважно клубочкока-нальцевого апарату бруньок, що виявляється гострим пієло - і гломерулонефрітом), мезенхімальних кліток печінки, і оболонок головного мозку.
Лептоспірози відносяться до групи захворювань, для яких характерна виражена природна очаговість. Це не тільки зооноз, але природно-осередкове захворювання для якого характерним є наявність природних вогнищ, тобто вогнищ у формуванні процесів у який не зацікавлена людина.
Основними резервуарами інфекції є стоячі водойми, у яких, як правило, зберігаються лептоспіри роками, а дикі гризуни (миші-полівки, тушканчики й ін.) будучи надзвичайно чуттєвими об'єктами для відтворення даної інфекції, підтримують патологічний процес, хворіючи лептоспірозом, що може протікати в них у різних формах - від безсимптомного носійства до важких генералізованих форм. Гризуни виділяють збудника із сечею в навколишнє середовище: ґрунт, інфікуючи рослини, що приводить до формування природних вогнищ, але сформованих дикими тваринами, які поїдають рослини, п'ють інфіковану воду. У природі постійно підтримується циркуляція лептоспіроз. Масивність інфікування лептоспірами водойми залежить від кількості поруч живуть гризунів, які є основними постачальниками інфекції.
Таким чином, можна сказати, що будь-який район, будь-яка сільська місцевість, може бути районом проживання гризунів, тобто будь-яка місцевість може бути небезпечна з погляду формування вогнища.
Перший опис клінічної картини лептоспірозу було зроблено в 1874 році Вейном. 80-і роки є надзвичайно насиченим періодом мікробіологічних досліджень і відкриттів. Вейн - лікар-клініцист, описав перший реакцію аглютинації при ріккетсиозі, сипному тифі. Він підкреслив, що це захворювання має виражену варіабельність симптомів, воно може протікати у формі ОПН, з вираженим геморрагічним синдромом, завжди супроводжується жовтяницею.
У 1888 році Васильєв незалежно від Вейна описав (вісник медицини) як самостійну жовтяницю нічого загального не має з хворобою Боткіна. Збудник поселяється в жовчі, і може закупорювати жовчні протоки. Також лептоспіроз називається іктеро-геморагічною лихоманкою.
У 1928 році В.А. Башенін описав безжовтяничну форму лептоспірозу, і назвав її водяною лихоманкою. У 1972 році запропоновано розділити лептоспіроз на дві групи: жовтяничний лептоспіроз і безжовтяничний лептоспіроз.
Збудник лептоспірозу був виявлений у 1914 році японським ученим
Інардо й Ідо (1915) незалежно один від одного виділили збудника. Це спірохета, що має закруглений кінець, дуже тоненька, зі спіралевидним гачком. Вирішили назвати мікроб по його структурі - лепто - тонкий, спіра - гачок.
Таким чином, і всьому роду збудників була дана назва.
Збудник лептоспірозу входить до складу роду Leptospira, що поєднує два види: паразитичний (патогенний) - Leptospira interrogans і сапрофітичний - L.biflexa. Лептоспіри розділяють на серологічні варіанти. В даний час відомо близько 200 патогенних серотипів і близько 60 - сапрофітних (не зухвале інфекційне захворювання). У нашій країні виділялися лептоспіри 13 серологічних груп, 27 серотипів. Найбільше часто виділялися наступні серологічні групи: Pomona, Hebdomadis, Grippotyphosa, Canicola, Tarasovi.
Лептоспіри мають спіралевидну форму, мають прямолінійну і ротаційну рухливість.
Важливою умовою для їхнього виживання в зовнішнім середовищі є підвищена вологість. Оптимальний ріст лептоспір спостерігається при температурі 28-30оС.
Стали виділяти лептоспіри із сечі гризунів, тварин і тканин людини.
В даний час відомо про існування 88 серотипів (сероварів) лептоспір, що підрозділені на підтипи. Була визначена патогенність для людини і тварин. У різних регіонах циркулюють різні серовари лептоспір. Гризунам і тваринам характерні визначені лептоспіри, а людина чуттєва практично до всім сероварам, але тварини і гризуни хворіють на тільки визначені. Миші є носіями і хворіють Leptospira icterohemarragica. У свиней найчастіше виділяють грипотифозну лептоспіру. Собаки є носіями Leptospira canina. Дикі тварини найчастіше є носіями Leptospira pomoma. Людина може хворіти на різні лептоспірози.
Лептоспіра займає проміжне місце між бактеріями і найпростішими. Під мікроскопом вона виглядає як сріблиста ниточка, один чи обидва кінці якої закінчуються гачком. Довжина 7-14 мкм. Лептоспіра володіє гепатотропністю, гематотропністю, нефротропністю, капіляротропністю. Лептоспіра росте на живильних надзвичайно середовищах повільно, оптимальна температура росту +27 градусів (проміжне положення між психрофилами і нормофилами). Лептоспіра швидко гине при впливі звичайних дезинфікуючих засобів, не переносить висушування. Чуттєва до дії ультрафіолетових променів. Однаково погано переносить як дія хлорсодержащих дезинфікуючих засобів, так і інших препаратів (навіть погано переносить вплив звичайного прального порошку). Добре переносять низькі температури (при температурі -15 градусів може зберігатися місяцями, тобто може перезимувати у відкритих водоймах - у холодній воді зберігається 4 місяці).
ЕПІДЕМІОЛОГІЯ.
Основним резервуаром інфекції є тварини. Роль людини як джерела не доведена. Носіями лептоспір є більш 80 видів тварин, найчастіше це гризуни із сімейства крисоподібних. Домашні тварини також чуттєві до дії лептоспір, велика рогата худоба. Найбільшу небезпеку представляють свині, що бувають поголовно інфіковані. Надзвичайно небезпечні собаки як резервуар лептоспір і джерело інфекції. Собакам не приділялося належної ролі приблизно до 1992-93 року, коли різко підвищилася роль собачої лептоспіри у виникненні лептоспірозу. Цей лепоспіроз, як правило, безжовтяничний, протікає не так важко, без виражених геморрагічного синдрому, ОПН, але явища менінгіту є. ДО

 
 

Цікаве

Загрузка...