WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гонококова інфекція - Реферат

Гонококова інфекція - Реферат


Реферат на тему:
Гонококова інфекція
Neisseria gonorrhoeae - є збудником венеричного захворювання - гонореї.
Морфологічні і культуральние властивості. Гонококк був відкритий у 1879 р. Нейссером. Це парнорозміщені коки, нагадують кавове зерно, нерухомі, утворюють капсулу. Для гонококків характерний поліморфізм: зустрічаються дрібні і великі клітки, а також паличковидні форми. Добре фарбуються всіма аніліновими барвниками, грам-, але можуть зустрічатися і грам+. Аероби. Opt. p 7,2- 7,4, вимогливий до живильних середовищ. Для культивування застосовують сироватковий, асцитичний і кров'яний агари. На кров'яному агарі гемолізу не дають. Гонококки розкладають глюкозу з утворенням кислоти і декстрозу.
На щільних середовищах гонококки утворюють дрібні колонії. На рідких середовищах ростуть дифузно з утворенням плівки на поверхні.
Резистентність. Гонококки малостійкі в зовнішньому середовищі. При 40°С гинуть через 3-6 годин, при 56°С - протягом 5 хвилин. Не переносять охолодження. Тому посів варто проводити відразу після забору матеріалу від хворого. Високочутливий до пеніциліну. У процесі лікування швидко здобуває стійкість до антибіотиків різних груп.
Епідеміологія. Гонореєю хворіє тільки людина. Тварини несприйнятливі до цієї інфекції, на відміну від людини. Єдине джерело інфекції - хвора людина. Основний шлях передачі - статевий, можливе інфікування плоду при проходженні через родові шляхи матері.
Таким шляхом гонококки можуть потрапити в кон'юнктивальний мішок ока немовляти і викликати там запалення (бленнорея). Можливо також зараження гонококком через кров, взяту в інфікованих осіб на ранньому етапі захворювання (що трапляється вкрай рідко).
У людини гонококк колонізується на епітелії сечівника, прямої кишки, кон'юнктиви, шийки матки, маткової труби і яєчника. Гонококковая інфекція часто виявляється запаленням тазових органів і безплідністю в жінок.
Патогенез поразок. Гонококк попадає на слизуваті сечостатеві шляхи, там посилено розмножується і проникає в підслизисту сполучну тканину. Хоча треба відзначити, що влучення гонококков в організм не завжди приводить до розвитку захворювання. У цьому випадку велике значення має вірулентність збудника, інфекційна доза, місце проникнення і стан імунного статусу організму. Гонококки фагоцитуються лейкоцитами, розмножуються в них і не переварюються (незавершений фагоцитоз).
Клінічні прояви. Інкубаційний період гонореї - 2-3 дні. Гонорея виявляється болями при сечовипусканні, виділенням гною з уретри. Найчастіше в жінок захворювання протікає безсимптомно, що робить жінок основними носіями інфекції. У чоловіків безсимптомне протікання гонореї практично не спостерігається.
При бленореї немовляти виникає гнійне запалення очей.
Після перенесеного захворювання в людини залишається нетривалий, короткочасний імунітет.
Профілактика гонореї зводиться до санітарно-просвітницької роботи серед населення і своєчасному виявленню хворих. Специфічна профілактика не проводиться.
Симптоми
Першими ознаками зараження гонореї в більшості чоловіків служать жовтуваті виділення з каналу статевого члена і часте хворобливе сечовипускання. Ці симптоми, що з'являються звичайно через 2-10 днів, але іноді через місяць після зараження (Schofield, 1979), обумовлені запаленням сечівника (уретритом), викликаним бактеріальною інфекцією. Схожі на гній виділення (які бруднять білизну) - одна з реакцій організму на цю інфекцію.
Приблизно в 10% заражених людей ніяких симптомів не спостерігається, а це означає, що людина може поширювати гонорею, не знаючи, що вона хвора.
З появою симптомів гонореї в людини вони звичайно відразу звертаються до лікаря і виліковуються. Під час відсутності лікування інфекція, піднімаючи нагору по сечівнику, може поширитися на предстательну залозу, насінні пухирці і епідидіміс і викликати сильний біль і підвищення температури. Невилікувана гонорея іноді приводить до безплідності (Holmes et al., 1989), але в чоловіків це ускладнення виникає відносно рідко.
У жінок зараження гонореєю протікає безсимптомно більш ніж у половині випадків і тому до початку лікування в них звичайно проходить значний термін. Ця затримка підвищує ризик ускладнень, і, крім того, що не підозрюють про свою хворобу жінки стають розповсюджувачами інфекції. Багато хто з них довідаються про те, що хворі, лише коли в їх партнерів з'являються ознаки зараження.
Навіть з появою в жінок симптомів хвороби вони часто бувають слабко виражені і залишаються непоміченими чи невірно витлумачуються. Симптоми складаються у вагінальних виділеннях, роздратуванні зовнішніх статевих органів і порушенні менструацій. Інфекція найчастіше виявляється в шийці матки (90% випадків), але може також проникати в сечівник (70%), пряму кишку (30-40%), горло (10%) або частково з цих місць у будь-яких сполученнях.
У жінок під час відсутності лікування можливі серйозні ускладнення. Інфекція звичайно поширюється від шийки в матку, маткові труби і яєчники. Виникаюче запалення органів малого таза приводить до безплідності, оскільки супроводжується утворенням фляків, що створюють непрохідність маткових труб. Ранні симптоми запалення тазових органів: болі в низу живота, підвищення температури, нудота чи блювота і хворобливість при статевому акті.
Як у жінок, так і в чоловіків гонококки можуть переноситися кровотоком в інші органи, викликаючи інфікування і запалення суглобів (гонорейний артрит) чи мозкових оболонок (гонорейний менінгіт). На щастя, ці ускладнення виникають рідко і піддаються лікуванню.
Діагноз і лікування
Гонорея в чоловіків діагностується на підставі мікроскопічного дослідження виділень з уретри після зафарбування їх спеціальним барвником (по Граму). Надійність цього методу складає приблизно 90%, тому іноді необхідне культивування, тобто посів і вирощування бактерій на живильному для середовищі наступної ідентифікації; на такий аналіз потрібно кілька днів. У чоловіків, що мали гомосексуальні контакти, мазки беруть не тільки з уретри, але також з горла і прямої кишки.
Для жінок єдиним надійним діагностичним методом служить посів. В усіх випадках необхідні мазкі з зову шейки матки і з прямої кишки, навіть якщо жінка ніколи не брала участь в анальному половому акті, оскільки виділення можуть потрапити з піхви в задній прохід і інфікувати його. Якщо жінка брала участь в орально-генітальному статевому акті, то необхідно також взяти мазок з горла. В даний час не існує досить надійного методу виявлення гонореї на підставі аналізу крові.
Найефективнішим способом лікування гонореї ще недавно були ін'єкції пеніциліну з одночасним прийомом пробенециду в таблетках, що придушує виведення пеніциліну із сечею і тим самим підтримуючого його високий рівень в організмі. На жаль, деякі штами гонококку виробили стійкість до пеніциліну; у США в даний час вони викликають не більш 4% усіх випадків гонореї (Handsfield et al., 1989). Унаслідок цього служба охорони здоров'яСША і Центри по контролю захворюваності (CDC) рекомендують тепер лікувати гонорею в дорослих чоловіків і невагітних жінок ін'єкціями антибіотика цефтріаксону в сполученні з прийомом доксицикліну (Centers for Disease Control, 1989). Така схема лікування має ще і ту перевагу, що одночасно виліковується хламідійна інфекція, яка часто співіснує з гонореєю.
Усім хворим гонореєю рекомендується проводити аналіз крові на сифіліс, а також конфіденційний аналіз на Віл-інфекцію. Крім того, кожний, хто мав статевий контакт із хворим гонореєю протягом попередніх 30 днів, повинен пройти медичне обстеження, включаючи посів, і пройти курс лікування, оскільки висока імовірність зараження (Centers for Disease Control, 1989).
При захворюванні гонореєю необхідно утримуватися від будь-яких статевих контактів доти, поки по завершенні курсу терапії не буде проведене контрольне обстеження, що підтверджує повне вилікування. Надзвичайно важливо також зв'язатися з усіма статевими партнерами хворого, у тому числі і з тим, хто приблизно був джерелом зараження, і настояти, щоб вони звернулися до лікаря для встановлення діагнозу і лікування.
Список використаної літератури:
1. Воробьев А. А. Микробиология и иммунология. М., 1999.
2. Герхардт Ф. Методы общей бактериологии. Т. 1,2,3. М., 1983.
3. Зенгбуш П. Молекулярная и клеточная биология. Т. 1, 2, 3. М., 1982.
4. Основи сексології (HUMAN SEXUALITY). Вільям Г. Мастерс, Вірджинія Е. Джонсон, Роберт К. Колодни. Пер. с англ. - М.: Світ, 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...