WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Виразкові хвороби шлунку - Реферат

Виразкові хвороби шлунку - Реферат

два австралійських лікарі, Р.Уоррен і Б.Маршалл, які встановили, що одна з основних причин виникнення пептичних виразок - інфекція. Дослідження австралійців зробили справжню революцію в гастроентерології. Численні експерименти, проведені потім у різних країнах світу, переконливо засвідчили: бактерія, названа згодом Helicobacter pylori (Hp), трапляється у 100% хворих на хронічний гастрит і в більшості тих, хто потерпає від виразкових хвороб. Понад те, наявність Hp-інфекції у кілька разів збільшує ризик раку шлунка. До речі, 1994 року Міжнародне агентство з вивчення раку віднесло хелікобактерну інфекцію до канцерогенів I класу.
Подальші дослідження продемонстрували, що Hp - не лише одна з основних причин виникнення пептичної виразки, а й головний "ініціатор" її рецидивів. Починаючи з 80-х років минулого століття у лікуванні ВХ, асоційованої з хелікобактерною інфекцією, паралельно з кислотознижувальними засобами, почали широко застосовувати різноманітні комбінації антихелікобактерних препаратів. Досвід застосування такої терапії показав: ерадикація (знищення) інфекції дозволяє звести до мінімуму кількість рецидивів та ускладнень ВХ.
Уперше про те, що виразковухворобу можна вилікувати, 90-го року заявив відомий голландський учений-гастроентеролог Г.Тутгат, опублікувавши на цю тему статтю в авторитетному журналі Lancet. В Україні аж до 1996 року ні про діагностику Hp-інфекції, ні про її ерадикацію, ні тим більше про вилікування ВХ і хронічного гастриту взагалі не йшлося. Та що казати - ще й сьогодні хворих досліджують з допомогою застарілих, малоінформативних і навіть небезпечних для здоров'я методик. Чого варті лише вимоги проводити щорічні повторні фракційні дослідження шлункового соку і рентгенографії шлунка з променевим навантаженням у 5 бер (це річний ліміт опромінення для працівника атомної станції) усім призовникам, у яких підозрювали чи виявляли виразкову хворобу!
Нині провідна роль хелікобактерної інфекції у виникненні та рецидивуванні пептичних виразок поза сумнівом. Проте і в баченні більшості наших лікарів, і у відповідних нормативних документах превалюють застарілі догми й стандарти. Сьогодні ця медична галузь в Україні фактично не регламентована. Щоправда, три роки тому вийшов "Збірник нормативно-директивних документів із охорони здоров'я", в якому, зокрема, зазначається, як повинен чинити лікар із хворими на пептичні виразки шлунка і 12-палої кишки. У переліку діагностичних обстежень немає навіть натяку на визначення Hp-інфекції. Рекомендований обсяг діагностичних і лікувальних заходів, як і в "старі добрі" часи, простий, невигадливий (дієтичне харчування, стіл №1, кислотознижувальні засоби, рослинні вітамінні препарати, КХЧ-терапія тощо), і, як зазначили учасники конференції, не допоможе жодному хворому вилікуватися від ВХ. Медичну допомогу рекомендується надавати лише з другого рівня, тобто з терапевтичного стаціонару, де хворому з виразкою шлунка слід перебувати 25 днів, а з виразкою 12-палої кишки - 21. Та за цей час виразка встигне загоїтися і без лікування! (Недарма ж серед лікарів-гастроентерологів такий популярний вислів академіка В.Василенка: "Виразкова хвороба минає завдяки лікуванню, без лікування і всупереч лікуванню".) Як вважають спеціалісти, окрім затрат коштів і часу, таке лікування небезпечне й тим, що неускладнена ВХ згодом може перейти в ускладнену, і тоді вже для хворого залишається лише один шлях - до хірурга.
Кому пощастить більше і він одразу потрапить у спеціалізоване відділення міської чи обласної лікарні (третій і четвертий рівні надання меддопомоги), тут, окрім традиційного набору діагностичних процедур і лікувальних заходів, передбачене також обстеження на наявність Hp-інфекції і відповідна антибактеріальна терапія. Як ви вже, напевно, помітили, у лікувальних закладах, віднесених до другого рівня, хелікобактерною інфекцією не переймаються (нехай собі живе і розмножується). Що це - подвійні стандарти чи просте нерозуміння? Чи укорінена установка на те, що хворого потрібно лікувати і лікувати... Поки дихає.
За кордоном виразкову хворобу успішно лікують амбулаторно. У нас, як і раніше, - у стаціонарі. За спостереженнями спеціалістів, щонайменше половина пацієнтів гастроентерологічних відділень лікарень - хворі з неускладненою ВХ, яких можна було б лікувати в амбулаторно-поліклінічних умовах. Попри те, що в нас хворих на виразку шлунка лікують довго і начебто старанно, кількість ускладнень ВХ, зокрема кровотеч, збільшується. Чому? Учасники дискусії вважають, що лікують таких хворих найчастіше неправильно, за принципом "що хочу, те й призначаю". Оскільки наказів, які регламентують роботу лікаря-гастроентеролога, не існує. В Україні, як ніде у світі, залишається високою кількість невиправданих оперативних утручань при неускладнених пептичних виразках.
Щоб поліпшити діагностику та лікування хвороб, викликаних Hp-інфекцією, необхідно перейти на міжнародно прийняті критерії діагностики, лікування та виліковування ВХ. Наступним важливим кроком має стати прийняття поетапної програми боротьби з Hp-інфекцією. Наразі практично ніхто не знає стану справ з поширеністю хелікобактерної інфекції серед різних груп населення, оскільки епідеміологічні дослідження такого роду взагалі не проводилися. Але для реалізації всього цього потрібно, щоб керівництво медичної галузі повною мірою усвідомило всю гостроту проблеми.
Залишається додати: недавно наказом МОЗ України введено в дію стандарти надання медичної допомоги гастроентерологічним хворим. Однак тих, хто поквапився зрадіти, ознайомившись із документом, спіткало розчарування: наказ хоч і новий, але стандарти залишилися старі.
Використана література:
1. Медична енциклопедія. - В 4-х томах. - М., 1986.
2. Хвороби шлунку. Словник-довідник. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...