WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вплив факторів зовнішнього середовища на мікроби - Реферат

Вплив факторів зовнішнього середовища на мікроби - Реферат

з овочами можуть "вибухати".
Багато хімічних речовин изспользуются в медицині як дезинфікуючі засоби. До них відносяться феноли, солі важких металів, кислоти, лугу. До найбільш розповсюдженимдезрозчинам відносять хлоровмісні сполуки: хлорне вапно, хлорамін Б, дихлор-1, сульфохлорантин, хлорцин і ін. Активність дезинфікуючих речовин не однакова і залежить від часу експозиції, концентрації, температури. Як контрольні мікроорганізми для вивчення дії дезрозчинів використовують S. typhi і S. aureus. Для дезінфекції можуть використовуватися кислоти: 40% розчин оцтової кислоти для знезаражування взуття. Види дезінфекцій: профілактична- для попередження і поширення інфекцій; поточна - при виникненні епідемічного вогнища і заключна - після закінчення епідемічного спалаху, (див. схему "Характеристика показань для дезінфекції")
Деякі хімічні речовини використовуються як антисептики. Антисептики - це противомікробні речовини, що використовуються для обробки біологічних поверхонь. Антисептика - це комплекс заходів, спрямованих на знищення мікробів у чи рані організмі в цілому, на попередження і ліквідацію запального процесу. До антисептиків відносяться:
препарати йоду (спиртовий розчин йоду, йодінол, йодоформ, розчин Люголя);
* сполуки важких металів (солі ртуті, срібла, цинку);
* хімічні речовини нітрофуранового ряду (фуразолідон, фурацилін);
окислювачі (перекис водню, калію перманганат);
* кислоти і їхньої солі (саліцилова, борна);
* барвники (метиленовий синій, брильянтовий зелений).
Характеристика показань для дезінфекції
У медичній практиці антибіотики використовуються для лікування багатьох інфекційних захворювань. Антагонізм може розвиватися у формі конкуренції за джерела харчування. Якщо один мікроорганізм використовує інший організм як джерело харчування, то такий вид антагонізму називається паразитизмом. Прикладом паразитизму є відношення вірус - хазяїн, бактеріофаг - бактерії.
3. Знищення мікроорганізмів у навколишньому середовищі
Для знищення мікроорганізмів у навколишнім середовищі застосовуються стерилізація і дезінфекція.
Стерилізація - це повне звільнення об'єктів навколишнього середовища від мікроорганізмів і їхніх спор. Існують фізичні, хімічні і механічні способи стерилізації.
До найбільш розповсюджених способів фізичної стерилізації відносяться автоклавування і сухожарова стерилізація.
Автоклавування - це обробка пором під тиском, що проводиться в спеціальних приладах - автоклавах. Автоклав являє собою металевий циліндр із міцними стінками, що складається з двох камер: парообразующей і що стерилізує. В автоклаві створюється підвищений тиск, що приводить до збільшення температури кипіння води. Пором під тиском стерилізують живильні , середовища патологічний матеріал, інструментарій, білизна і т.д.
Найбільш розповсюджений режим роботи автоклава - 2 атм., 120°С, 15-20 хв. Початком стерилізації вважають момент закипання води.
До роботи з автоклавом допускаються підготовлені фахівці, що точно і строго виконують усі правила роботи з цим приладом.
Сухожаровая стерилізація - проводиться в печах Пас-тера. Це шафа з подвійними стінками, виготовлений з металу й азбесту, що нагрівається за допомогою електричества і постачений термометром. Сухим жаром стерилізують, в основному, лабораторну посуд. Знезаражування матеріалу в ньому відбувається при 160°С в плин 1 години.
У бактеріологічних лабораторіях використовується такий вид стерилізації, як прожарювання над вогнем. Цей спосіб застосовують для знезаражування бактеріологічних петель, шпателів, піпеток. Для прожарювання над вогнем використовують чи спиртівки газові пальники.
До фізичних способів стерилізації відносяться також Уф-лучи і рентгенівське випромінювання. Таку стерилізацію проводять у тих випадках, коли стерилізуємі предмети не витримують високої температури.
Механічна стерилізація - проводиться за допомогою фільтрів (керамічних, скляних, азбестових) і особливо мембранних ультрафільтрів з колоїдних розчинів нітроцеллюлози. Така стерилізація дозволяє звільняти рідини (біопрепарати, сироватку крові, ліки) від бактерій, грибів, найпростіших і вірусів, у залежності від розмірів пір фільтра. Для прискорення фільтрації створюють підвищений тиск у ємності з фільтруємою рідиною чи знижений тиск у ємності з фільтратом.
У мікробіологічній практиці часто використовують азбестові фільтри Зейтца, Шамберлана. Такі фільтри рас-читані на одноразове застосування.
Хімічна стерилізація - цей вид стерилізації застосовується обмежено. Найчастіше використовують хімічні речовини для попередження бактеріального забруднення живильних і середовищ імунобіологічних препаратів.
При хімічній стерилізації можливе використання двох токсичних газів: окису етилену і формальдегіду. Ці речовини в присутності води можуть інактивувати ферменти, ДНК і РНК, що приводить бактеріальні клітки до загибелі. Стерилізація газами здійснюється в присутності пари при 50-80°С в спеціальних камерах. Цей вид стерилізації небезпечний для навколишніх, однак існують об'єкти, що можуть бути ушкоджені при нагріванні і поцьому їх можна стерилізувати тільки газом. Наприклад, оптичні прилади, деякі живильні . середовища
Для проведення стерилізації тих чи інших об'єктів необхідно строго дотримувати встановлений режим стерилізації (наприклад, для живильних вінїй середовищ зазначений у рецепті готування).
При проведенні стерилізації в автоклаві необхідно здійснювати контроль стерилізації.
Існує 3 види контролю:
* хімічний - в автоклав при кожнім завантаженні кладуть бензойну кислоту, сечовину, запаяні в ампули, чи індикатори стерилізації ТВИ - 120°С - 1 атм, ТВІ - 132°С - 2 атм.
При досягненні заданого режиму стерилізації зазначені речовини змінюють свій колір, а термочасові індикатори сутеніють;
термічний - 2 рази на місяць максимальним термометром під час стерилізації проводять вимір температури в контрольних крапках, що повинна досягти заданих параметрів;
* біологічний - проводиться 2 рази в рік. У контрольних крапках поміщають пробірки зі споровою культурою Bacillus stearothermophilies, що гине при 120°С в плин 15 хв. Після стерилізації пробірки поміщають у термостат при t = 55 °С на 48 годин. При досягненні заданого режиму ріст тесткультури відсутній: фіолетової колір середовища в пробірках не міняється.
Для збереження стерильності предмети, які стерилізують, повинні мати упакування, що не допускає мікробного забруднення.
Список використаної літератури
1. Воробьев А. А. Микробиология и иммунология. М., 1999.
2. Зенгбуш П. Молекулярная и клеточная биология. Т. 1, 2, 3. М., 1982.
3. Майер В. Невидимый мир вирусов. М., 1986/
4. Покровский В. И. Медицинская микробиология. М., 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...