WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вплив факторів зовнішнього середовища на мікроби - Реферат

Вплив факторів зовнішнього середовища на мікроби - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Вплив факторів
зовнішнього середовища на мікроби"
ПЛАН
Вступ
1. Фізичні фактори
2. Хімічні фактори
Знищення мікроорганізмів у навколишнім середовищі
Список використаної літератури
Вступ
Життя мікроорганізмів знаходиться в тісній залежності від умов навколишнього середовища. Як на рослини, макроорганізми, так і на мікросвіт істотний вплив роблять різні фактори зовнішнього середовища. Їх можна розділити на три групи: хімічні, фізичні і біологічні.
1. Фізичні фактори
З фізичних факторів найбільший вплив на мікроорганізми роблять: температура, висушування, промениста енергія, ультразвук, тиск.
Температура: життєдіяльність кожного мікроорганізму обмежена визначеними температурними границями. Цю температурну залежність звичайно виражають трьома крапками: мінімальна (min) температура - нижче якої розмноження припиняється, оптимальна (opt) температура - найкраща температура для росту і розвитку мікроорганізмів і максимальна (max) температура - температура, при якій ріст чи кліток сповільнюється, чи припиняється зовсім. Вперше в історії науки Пастером були розроблені методи знищення мікроорганізмів при впливі на них високих температур.
Оптимальна температура звичайно прирівнюється до температури навколишнього середовища.
Усі мікроорганізми стосовно температури умовно можна розділити на 3 групи:
Перша група: психрофіли - це холодолюбиві мікроорганізми, ростуть при низьких температурах: min t - 0°С, opt t - від 10-20°С, max t - до 40°С. До таких мікроорганізмів відносяться мешканці північних морів і водойм. До дії низьких температур багато мікроорганізмів дуже стійкі. Наприклад, холерний вібріон довго може зберігатися в льоді, не втративши при цьому своїй життєздатності. Деякі мікроорганізми витримують температуру до -190°С, а суперечки бактерій можуть витримувати до -250°С. Дія низьких температур припиняє гнильні і бродильні процеси, тому в побуті ми користаємося холодильниками. При низьких температурах мікроорганізми впадають у стан анабіозу, при якому сповільнюються всі процеси життєдіяльності, що протікають у клітці.
До другої групи відносяться мезофіли - це найбільш велика група бактерій, у которую входять сапрофіти і майже всі патогенні мікроорганізми, тому що opt температура для них 37°С (температура тіла), min t = 10°С, maxt = 45°C.
До третьої групи відносяться термофіли - теплолюбні бактерії, розвиваються при t вище 55°С, min t для них = 30°С, max t = 70-76°С. Ці мікроорганізми живуть у гарячих джерелах. Серед термофілів зустрічається багато спорових форм. Суперечки бактерій набагато стійкіше до високих температур, чим вегетативні форми бактерій. Наприклад, суперечки бацил сибірської виразки витримують кип'ятіння протягом 10-20 с. Усі мікроорганізми, включаючи і спорові, гинуть при температурі 165-170°С в плин години. Дія високих температур на мікроорганізми покладено в основу стерилізації. ,
Висушування. Для нормальної життєдіяльності мікроорганізмів потрібна вода. Висушування приводить до зневоднювання цитоплазми, порушується цілісність цитоплазмагічної мембрани, що веде до загибелі клітки. Деякі мікроорганізми під впливом висушування гинуть уже через кілька хвилин: це менінгококки, гонококки. Більш стійкими до висушування є збудники туберкульозу, що можуть зберігати свою життєздатність до 9 місяців, а також капсульні форми бактерій. Особливо стійкими до висушування є суперечки. Наприклад, суперечки цвілевих грибів можуть зберігати здатність до проростання протягом 20 років, а суперечки сибірської виразки можуть зберігатися в ґрунті до 100 років.
Для збереження мікроорганізмів і виготовлення лікарських препаратів з бактерій застосовується метод ліофільного сушіння. Сутність методу полягає в тому, що мікроорганізми спочатку заморожують при -273 °С, а потім висушують в умовах вакууму. При цьому мікробні клітки переходять у стан анабіозу і зберігають свої біологічні властивості протягом декількох років. Таким способом, наприклад, виготовляють біопрепарат "колібактерин", що містить штами Е. coli.
Промениста енергія. У природі бактеріальні клітки постійно піддаються впливу сонячної радіації. Прямі сонячні промені згубно діють на мікроорганізми. Це відноситься до ультрафіолетового спектра сонячного світла (Уф-промені), вони інактивують ферменти клітки і руйнують ДНК. Патогенні бактерії більш чуттєві до дії Уф-лучей, чим сапрофіти. Тому в бактеріологічній лабораторії мікроорганізми вирощують і зберігають у темряві.
Досвід Бухнера показує, наскільки Уф-промені згубно діють на клітки: чашку Петрі з щільним середовищем засівають суцільним газоном. Частина посіву накривають папером, і ставлять чашку Петрі на сонце, а потім через якийсь час її ставлять у термостат. Проростають тільки ті мікроорганізми, що знаходилися під папером. Тому значення сонячного світла для оздоровлення навколишнього середовища дуже велико.
Бактерицидна дія Уф-променів використовують для стерилізації закритих приміщень: операційних, родильних відділень, перев'язних, у дитячих садах і т.д. Для цього використовуються бактерицидні лампи ультрафіолетового випромінювання з довжиною хвилі 200-400 нм.
На мікроорганізми впливають і інші види променистої енергії - це рентгенівське випромінювання, а-, р- і у-промені роблять згубна дія на мікроорганізми тільки у великих дозах. Ці промені руйнують ядерну структуру клітки. В останні роки радіаційним методом стерилізують виробу для одноразового використання - шприци, шовний матеріал, чашки Петрі.
Малі дози випромінювань, навпаки, можуть стимулювати ріст мікроорганізмів.
Ультразвук викликає поразка клітки. Під дією ультразвуку усередині клітки виникає дуже високий тиск. Це приводить до розриву клітинної стінки і загибелі клітки. Ультразвук використовують для стерилізації продуктів: молока, фруктових соків.
Високий тиск. До атмосферного тиску бактерії, а особливо суперечки, дуже стійкі. У природі зустрічаються бактерії, що живуть у морях і океанах на глибині 1000- 10 000 м під тиском від 100 до 900 атм. Сочетанное дія підвищених температур і підвищеного тиску використовується в парових стерилізаторах для стерилізації пором під тиском.
2. Хімічні фактори
Вплив хімічних речовин на мікроорганізми по-різному. Воно залежить від хімічної сполуки, його концентрації, тривалості впливу.
У малих концентраціях хімічна речовина може бути харчуванням для бактерій, а у великих - робити на них згубна дія. Наприклад, сіль NaCl у малих кількостях додають у живильні . середовища Так само існують галофільні мікроорганізми, що віддають перевагу солоному середовищу. У великих концентраціях NaCl затримує розмноження мікроорганізмів. Для приклада можна привести консервування в побуті: при недостатній кількості солі балони

 
 

Цікаве

Загрузка...