WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Допомога при асфіксії та лікування - Реферат

Допомога при асфіксії та лікування - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Допомога при асфіксії та лікування"
ПЛАН
Вступ
1. Поняття асфіксії, її різновиди
2. Симптоми та лікування асфіксії
3. Розпізнавання та профілактика асфіксії
4. Перша допомога при потраплянні стороннього предмету
в органи дихання та виникненні асфіксії у дітей
Використана література
Вступ
Для підтримки життя, поряд з іншими умовами, організму необхідно достатня кількість кисню. Зміни у зовнішньому середовищі чи в самому організмі, які призводять до нестачі кисню (гіпоксія), можуть викликати розлади здоров'я чи призвести до швидкої смерті.
1. Поняття асфіксії, її різновиди
Асфіксія (ядуха) буває викликана кисневою недостатністю, яка наступила в результаті порушення дихання.
Причинами асфіксії можуть бути захворювання, отруєння (токсичні) і механічні перешкоди для надходження повітря в організм (механічні).
Механічна асфіксія супроводжується гострим розладом легеневого дихання, порушенням кругообігу і функції ЦНС.
Протягом декількох хвилин асфіксичний стан закінчується смертю. Пожвавлення в стані асфіксії можливе, але вдається дуже рідко. У більшості випадків оживлені гинуть у різний термін від запалення легенів або незворотніх порушень функцій ЦНС. Розрізняють ряд послідовних періодів у розвитку асфіксії:
1. Передасфіксичний - від припинення надходження кисню в організм до зникнення його в крові (1-2 хв.)
1. Власне асфіксія:
а) інспіраторна (всередині) задуха, переважає вдих, причина - подразнення і порушення дихального центру відсутністю кисню. Носить компенсаторний характер, триває біля хвилини, наприкінці - втрата свідомості.
б) експіраторна задуха - надлишок вуглекислоти більш сильний подразник і організм намагається позбутися його за рахунок видиху.
Відсутність кисню зумовлює порушення, які впливають на весь мозок і хімізм м'язів, який змінюється, внаслідок чого з'являються сильні судороги і мимовільне виверження калу, сечі. Цей процес має важливе значення тому що в результаті судорог можуть виникнути додаткові ушкодження, які помилково можна прийняти за сліди боротьби й оборони. Тривалість - близько 1 хвилини.
3. Відсутність кисню - подразник, який викликає виснаження кліток кори і дихального центру, розвивається їх позамежне гальмування і настає зупинка дихання, протягом 1-2 хвилин подих цілком відсутній.
4. Термінальне дихання - дихання відновлюється, але носить безладний характер з неправильним ритмом. Триває 1-2 хвилини і настає стійка зупинка дихання. Серце ще якийсь час працює, потім зупиняється і настає клінічна смерть.
Таким чином, загальна тривалість асфіксії складає 5-6 хвилин. У процесі асфіксії потерпає система органів кровообігу і дані зміни мають важливе значення для формування загальних ознак смерті від асфіксії. Виникає гостре кисневе голодування серцевого м'яза, що послаблює серцеве скорочення. Відтік крові з легень порушується, переповняються кров'ю вени обличчя, порушується відтік крові з всіх інших органів. В наслідок цього тиск у грудній порожнині коливається і під час віддишки з'являються крапкові крововиливи під легеневу плевру і зовнішню оболонку серця, що називаються плямами Тардьє.
При народженні дитини розрізняють асфіксію первинну (вроджену) і вторинну (яка виникла в перші години після народження). Існують різні причини її розвитку. Це хвороби матері, при яких є недолік кисню чи надлишок вуглекислоти в її організмі: серцево-судинні патології, важкі поразки легень, виражена анемія, при якій кількість еритроцитів, тобто кліток крові, що переносять кисень до різних органів і тканин, чи зменшується вони не повною мірою виконують свої функції; велика крововтрата, шок - стан, при якому настають різкі розлади кровообігу і, як результат цього, недостатнє постачання киснем органів і тканин; важкі отруєння.
Факторами, які ведуть до розвитку асфіксії, є також: вузол пуповини, туге обвивання пуповини навколо шиї і здавлення нею голівки плоду, переношування вагітності, передчасний вихід вод атипове протікання родової діяльності, повна або часткова закупорка дихальних шляхів, наприклад слизом, меконієм.
2. Симптоми та лікування асфіксії
У залежності від ступеня виразності захворювання розрізняють легку і важку асфіксію. При легкій формі, немовля, робить вдих протягом першої хвилини після свого народження, подих ослаблений, крик тихий, відзначаються порушення серцевої діяльності (як нечасте, так і частішання ритму), рефлекси і тонус м'язів знижені, шкіра синюшна, пуповина пульсує. У багатьох випадках цей стан тривалого лікування не вимагає. Дитині видаляють слиз з верхніх дихальних шляхів, проводять інгаляцію киснем за допомогою кисневої маски і вводять у вену пуповини 10 % р-р глюкози з вітаміном С (аскорбіновою кислотою).
При важкій формі асфіксії подих нерегулярний або відсутній, дитина не кричить, іноді стогне, серцебиття уповільнене, тонус м'язів різко знижений чи відсутній, рефлекси не викликаються, шкіра бліда, пуповина не пульсує. У цьому випадку здійснюють реанімаційні заходи, спрямовані на відновлення подиху і серцевої діяльності (штучне дихання, масаж серця, уводять при необхідності 0,1 % р-р адреналіну, обов'язково -і 5 % р-р гідрокарбонату натрію, 10 % р-р глюкози, аскорбінової кислоти, кокарбоксилази); для запобігання набряку мозку проводять місцеве охолодження голівки, а також краплинне вливання розчинів: респоліглюкіна (10 %), глюкози (20 %), маннітолу (10 %), наприкінці процедури в крапельницю додають лазикс -і сечогінне.
За дітьми, які народилися в асфіксії, встановлюється ретельний догляд з першого дня життя. Їм забезпечують спокій, додають голівці припідняте положення, стежать за своєчасним спорожнюванням сечового міхура і кишечника, призначають інгаляції киснем; годують їх через зонд або з пляшочки, тому що спочатку, навіть якщо асфіксія була легкого ступеня, дитині важко ссати. Після виписки з пологового будинку обов'язково регулярне спостереження педіатра і невропатолога протягом першого року життя, тому що не виключена можливість ускладнень з боку центральної нервової системи. Прогноз залежить від ваги асфіксії, проведених лікувальних заходів.
3. Розпізнавання та профілактика асфіксії
Диференціальний діагноз асфіксії немовляти проводять із внутрішньоутробною інфекцією, родовою травмою - внутрічерепний, спинного мозку, печінки, нирок, селезінки, гострою наднирковою недостатністю, грижею діафрагми, уродженим пороком серця, анемією (недокрів'ям) після великої втрати крові.
Профілактика полягає у своєчасному виявленні і лікуванні хвороб жінки, патології вагітності і пологів, попередженні внутрішньоутробної гіпоксії (недостатності кисню) плоду і правильному догляді за дитиною після пологів.
Профілактика асфіксії для новонароджених
1. Після кожної годівлі дитині варто дати можливість зригнути повітря, яке потрапило з їжею. Для цього маля потрібно потриматиякийсь час вертикально і ні в якому разі не класти відразу після годівлі. Деякі діти (особливо недонесені чи ослаблені) можуть зригувати повторно, уже

 
 

Цікаве

Загрузка...