WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → М’які лікарські форми - Реферат

М’які лікарські форми - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
М'ЯКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ
Лікарська форма - це найбільш придатна для застосування і зберігання форма лікарського препарату. Лікарські форми в залежності від консистенції поділяються на рідкі, м'які і тверді.
За складом ліки можуть бути прості і складні. Прості ліки мають один компонент. Складні містять декілька інгредієнтів. Залежно від кількості компонентів у складних ліках розрізняють:
1. Основну речовину - Basis, яка визначає основний ефект ліків.
2. Допоміжну (що посилює або послаблює дію основної) речовину - Adjuvans.
3. Коригуючу (виправляючу) речовину - Corrigens, яка покращує якість ліків, надає їм приємного смаку, попереджує подразнювальну дію на слизову оболонку шлунка.
4. Формоутворювальну речовину - Constituens, яка надає лікам потрібної форми.
Лікарська форма - вигляд, який надається лікам для отримання оптимального ефекту і зручності в застосуванні.
Гелі - м'які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою одно-, дво- або багатофазові дисперсні системи з рідким дисперсним середовищем, реологічні властивості яких обумовлені присутністю гелеутворювачів у невеликих концентраціях. Гелеутворювачі можуть додатково виконувати роль стабілізаторів дисперсних систем: суспензій або емульсій. Такі гелі називаються відповідно суспензійними гелями або емульгелями. Гель містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу.
Гелі призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.
Залежно від основи гелі можуть бути гідрофобними (олеогель) (гідрофобний розчинник - вазелін, вазелінове масло, парафін та ліофільний гелеутворювач та ін.), гідрофільними (гідрогель) (вода, гідрофільний або неводний розчинник та гідрофільний гелеутворювач).
За призначенням гелі розподіляються на гелі для зовнішнього застосування, для перорального застосування (желе), що найчастіше застосовується у педіатричній практиці, а також назальні, очні, вушні, ректальні, вагінальні, цервікальні, уретральні, гель стоматологічний (гель для нанесення на ясна тощо).
Креми - м'які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою одно-, дво- або багатофазові дисперсні системи, дисперсне середовище яких при певній температурі зберігання має, як правило, ньютонівський тип перебігу і низьке значення реологічних параметрів. Крем містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу.
Креми призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.
Залежно від основи креми бувають гідрофобними та гідрофільними.
За призначенням креми розподіляються на креми для зовнішнього застосування, назальні, вушні, очні, ректальні, вагінальні.
Лініменти - м'які лікарські засоби для місцевого застосування, які містять до 5% твердих речовин. До лініментів належать мазі, гелі, креми та пасти, що характеризуються такою ознакою. Лінімент містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, які утворюють основу.
Лініменти, як правило, призначені для зовнішнього застосування.
Мазі - м'які лікарські засоби для місцевого застосування, дисперсійне середовище яких при певній температурі зберігання має не ньютонівський тип перебігу і високе значення реологічних параметрів. Мазь містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють просту або складну основу.
Мазі призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.
Залежно від основи мазі можуть бути гідрофобними (вуглеводна основа - вазелін, вазелінове масло, парафін та ін.), гідрофільними (водорозчинна основа).
За призначенням мазі розподіляються на мазі для зовнішнього застосування, назальні, вушні, очні, ректальні, вагінальні, мазь для інгаляцій.
Пасти - м'які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою суспензії, які містять значну кількість (зазвичай понад 25%) твердої дисперсної фази, розподіленої в основі. Паста містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу. Як основа для паст можуть бути використані основи для гелей, мазей, кремів.
Пасти, як правило, призначені для нанесення на шкіру, для застосування у ротовій порожнині, в деяких випадках - для приготування розчинів для перорального застосування.
За призначенням пасти розподіляються на пасти для зовнішнього застосування, пасти для застосування у ротовій порожнині (зубна, стоматологічна, для ясен), а також паста для приготування суспензії (розчину) для перорального застосування.
М'які лікарські форми (мазі, пластирі, свічки) бажано зберігати в прохолоднішій атмосфері (наприклад, в холодильнику на середніх полицях). Після використання частини препарату необхідно ретельно закрити упаковку, оскільки при контакті з повітрям м'які лікарські форми підсихають і окислюються.
Періодично необхідно проводити ревізію ліків, які є вдома: викидати прострочені препарати, одиночні таблетки без упаковки і маркування, а також ліки із зміненим зовнішнім виглядом, формою і кольором. Ліки для ін'єкцій відпускаються тільки в порціях і упаковці, що передбачає одноразове використання, тому залишки таких ліків після ін'єкції знищують (викидають).
Ліки повинні бути недоступні для маленьких дітей, бо діти, приймаючи ліки за солодощі, можуть отримати сильні отруєння.
Домашня аптечка першої допомоги повинна знаходитися в окремій коробці або шафці. Всі дорослі члени сім'ї повинні знати, де вона знаходиться і як користуватися вмістом аптечки.
Недозовані лікарські форми для зовнішнього застосування
Мазь (Unguentum) - м'яка лікарська недозована форма для місцевого

 
 

Цікаве

Загрузка...