WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ендокринна система людини - Реферат

Ендокринна система людини - Реферат

іноді роками. Ознаки хвороби: гіперпігментація шкіри, її бронзове забарвлення, значна втрата маси тіла, зниження тиску, характерні темні плями на слизових оболонках шлунково-кишкового тракту, та на губах.
Статеві залози є парними органами. У жінок це яєчники, у чоловіків - яєчки.
Чоловічі статеві залози - це органи еліпсовидної форми, довжиною 4 - 6 см, вагою 6 - 8 гр. Це залози подвійної секреції, які виробляють чоловічі статеві клітини - сперматозоїди та чоловічі статеві гормони - андрогени (ендокринна функція). Яєчки знаходяться в мошонці. Паренхіму (функціональна тканина) яєчка покриває білочна оболонка, від якої в середину яєчка йдуть трабекули, які поділяють орган на 250 - 300 долек. В кожній дольці знаходиться 3 - 4 звитих канальця, які, зливаючись, створюють прямі канальці. На внутрішній поверхні звитих канальців є клітини Сертолі, які виробяють сперматозоїди та клітини Лейдига, які є залозистим апаратом яєчка.
Яєчки закладаються в брюшній порожнині і досягають порожнини малого тазу в перші 3 тижня після народження. До 1 - 4 років остаточно формується їх положення. Яєчки знижуючись тягнуть за собою оболонки брюшної порожнини, які, після зниження яєчка в мошонку, становлять його оболонки. Вага його в немовляти 5 - 6 грамів .
Андрогенни виробляються в яєчках і наднирниках. Основні - це тестостерон. Андрогенни стимулюють розвиток статевого аппарату, впливають на розвиток вторинних статевих ознак: голосу, скелету, мускулатури, розподілення оволосіння, формування статевих рефлексів.
Андрогенни змінюють активність деякіх ферментів , що впливають на синтез білка, збільшуючі ріст тканини.
Впливають на кроветворення, збільшуючи вміст єрітроцитів, гемоглобіну.
Жіночі статеві залози - яєчники - розташовані в ділянці малого тазу з боків від матки. Яєчник має форму сливи. Він має два кінця: матковий, який з'єднаний з маткою власною зв'язкою яєчника. Інший зі сторони маточної труби. На розрізі виділяють кіркову та мозкову речовину. Мізкова речовина лежить по центру, складається з сполучної тканини та сосудів і нервів. Кіркова речовина має фолікули, в яких розвивається яйцеклітина. В період статевого зізрівання один з фолікулів починає зізрівать. Триває це в середньому 28 днів і він перетворюється на зрілий фолікул - граафов міхурець. Його оболонка розривається і яйцеклітина виходить на поверхню (овуляція). На місці граафого міхурця створюється жовте тіло. Буває істине жовте тіло (жовте тіло вагітності), яке розвивається при вагітності і діє, як ендокринна залоза. Її гормон, прогестерон, сприяє:
1. Нормальному перебігу вагітності.
2. Підготовці молочної залози до лактації.
3. Затримує овуляцію.
Брехливе жовте тіло - виробляє гормони якщо вагітність не настала.
Жіночі статеві гормони називають - естрогени: естрадіол, естрон, естріол. Естриол стимулює розвиток статевого аппарату, розвитку вторинних статевих ознак, формує статевий потяг.
В період статевого зізрівання у хлопчиків збільшується кількість андрогенів. В дівчат - естрогенів. В цей період у дівчат з являється періодичність в кількості секретуємих естрогенів, що забезпечує жіночий статевий цикл. Різке збільшення естрогеннів співпадає з овуляцією, після чого, якщо не настає вагітність, настає менструація, котрою називають видалення назовні слизової оболонки матки разом з кров'ю.
Зі становленням регулярних статевих циклів починається період статевої зрілості, у жінок він продовжується до 45 - 50 років, у чоловіків - до 60 років.
Яєчниковий цикл в середньому триває 28 діб і складається з фоллікулярної фази, овуляції та лютеінової фази. Фолікулярна фаза, й фаза овуляції відбувається під дією фолікулостимулюючого гормону гіпофізу. В першу фазу відбувається зізрівання фолікулу (до 14 днів), в другу фазу фолікул розривається і яйцеклітина виходить на поверхню яєчника (1-а доба). Під дією лютеіностимулюючого гормону гіпофізу настає третя фаза - створюється жовте тіло, яке виділяє гормони до 28-го дня. Потім на місці жовтого тіла утворюється рубець.
Разом з яєчниковим циклом відбувається й маточний.
Маточний цикл
- 1-а фаза дезвомації- виділення слизової матки з кров'ю - триває 3-4 дня.
- 2-а фаза регененерації - 6 день циклу
- 3-а фаза проліферації, фаза швидкого росту слизової матки, 6-15 день
- 4-а фаза секреції - розрихлення слизової- з 15 по 28 день циклу.
Перші три фази маточного циклу співпадають з першою тадругою фазою яєчникового циклу, а четверта - з третьою.
Клімакс у жінок проявляється в нерегулярних статевих циклах. Супроводжується рядом вегетативних порушень - зміни кровяного тиску, терморегуляції, обміну речовин.
Статеве зізрівання.
Статеві залози і зв'язані з ними ознаки статі закладаються ще під час внутрішнтьоутробного розвитку. Формуються протягом всього періоду дитинства. Статеві залози нерозривно зв'язані з процесом розвитку дитини вцілому. В певний етап онтогенезу статевий розвиток прискорюється і настає періот статевої зрілості. Статева зрілість дівчат на 1 - 2 роки опереджує хломчиків. На статеве зізрівання впливає стан здоров'я, їжа, клімат, соціально-економічні умови, спадкові особливості. В період статевого зізрівання відбуваються глибокі зміни організму, пов'язані зі змінами в взаємовідношеннях ендокринних залоз - в першу чергу гіпоталамо-гіпофізарною системою.
Стадії статевого зізрівання:
1. Предпубертат (період попереджуючий статеве зізрівання). Характеризується відсутністю вторинних статевих ознак.
2. Початок пубертата. У хлопчиків невелике збільшення яєчок, мінімальне оволосіння на лобку. У дівчат набрякання грудних залоз, невелике оволосіння вздовж статевих губ. На цій стадії різко активується гіпофіз, його гонадотропна та соматотропна функція, посилюється виділення андрогенів.
3. У хлопчиків подальше збільшення яєчок, збільшення члена, волосся на лобку стає темнішим, грубішим, починає розповсюджуватись на лонний симфіз. У дівчат - подальший розвиток молочних залоз, оволосіння розповсюджується до лобка. Подальше збільшення гонадотропних гормонів.
4. У хлопців змінюється голос, з'являются юначі вугри, починається оволосіння лиця, піхв. У дівчат - інтенсивно розвиваються молочні залози, оволосіння по дорослому типу. Посилюється виділення андрогенів та естрогенів. У хлопців високий рівень соматотропіна, що зумовлює їх значний ріст.
5. У хлопців остаточно розвиваються статеві органи і вторинні статеві ознаки. У дівчат молочні залози і оволосіння відповідають дорослій жінці. На цій стадії у дівчат стабілізується менструація.
В зв'язку з різкою перебудовою ендокринної системи це приводить до значних фізіологічних змін в організмі. Швидкий ріст скелету та м'язів не співпадає з ростом внутрішніх органів. Серце в цей час опереджає ріст кровоносних судин, що приводить до збільшення кров'яного тиску. Часто в цей період розвивається "юначе серце" - серцева недостатність, як наслідок головокружіння, головні болі, втомленість. Змінюється емоціональна сфера. В цей період спостерігається подразливість, плаксивість.
Порушення роботи статевих залоз: гіперфункція призводить до раннього статевого зізрівання. При гіпофункції відбувається недорозвиненість статевих органів.
Список використаної літератури
1. А.С. Єфімов, О.А. Бенікова та ін., Про ендокринні захворювання / під ред. проф. А.С. Єфімова, К.:Здоров'я, 1979
2. Н.Н. Леонтьева, К.В. Маринова, Анатомия и физиология детского организма, - М.:Просвещение, - 1976
3. А.И. Свиридов, Анатомия человека,- К.:Вища школа,- 1976
4. Ю.И.Строев, Л.П.Чупринов, Эндокринология подростков/ под ред. Проф. А.Ш. Зайчика, - СПб.:Элсби СПБ, - 2004
5. А.Г. Хрипкова, М.В. Антропова, Д.А. Фарбер, Возрастная физиология и школьная гигиена, - М.:Просвещение,- 1990

 
 

Цікаве

Загрузка...