WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Анестезіологія. Історія розвитку анестезіології - Реферат

Анестезіологія. Історія розвитку анестезіології - Реферат

АНЕСТЕЗІОЛОГІЯ
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ
Анестезіологія (від гр. an - заперечення, відсутність + aistesis - відчуття + logos - слово, наука) - наука, яка вивчає способи усунення відчуттів. Це наука про знеболювання та інші методи захисту організму від надмірних подразнень, зумовлених хірургічним втручанням. Захист організму від хірургічної травми повинен починатися ще до операції, продовжуватися під час її виконання і в ранній післяопераційний період. Запобігання небажаному впливу хірургічної агресії може бути досягнуто за допомогою методів місцевої або загальної анестезії.
Місцева анестезія (місцеве знеболювання) - це знеболювання певних ділянок тіла за повного збереження притоми.
Загальна анестезія, або наркоз (від гр. іпагсао -ціпеніти), - це штучно зумовлене оборотне порушення функції центральної нервової системи, яке супроводжується виключенням притоми, зниженням різноманітних видів чутливості, пригніченням рефлекторної активності. Глибокий наркоз, як правило, супроводжується також розслабленням м'язів, блокадою нейровегетативних та нейроендокринних реакцій, вираженим пригніченням життєво важливих функцій організму. Сучасна анестезі-ологічна допомога дає можливість цілеспрямовано впливати на певні ланки нервової системи без вираженого негативного впливу на організм. Завдання анестезіологічного забезпечення оперативного втручання: усунення не-гативних емоцій, больових відчуттів, м'язової напруги, патологічних нейро-ендокринних та нейровегетативних реакцій, регуляція основних життєво важливих функцій під час операції та в ранній післяопераційний період.
Перше завдання анестезіологічного забезпечення - зменшення психіч-ної травми і негативних емоцій - може бути досягнуто за допомогою загальних засобів для наркозу та транквілізаторів. Вимкнення больової чутливості (аналгезія) досягається за допомогою місцевих та загальних анесте-тичних засобів, наркотичних і ненар-котичних аналгетиків.
Блокада небажаних нейровегетативних та нейроендокринних реакцій може бути здійснена не тільки загальними анестетичними засобами, але й фармакологічними препаратами вузькоспря-мованої дії. З цією метою найчастіше використовують антихолінергічні (холінолітичні) та антиадренергічні (адре-нолітичні) засоби. З їхньою допомогою вдається зменшити негативний вплив не тільки операційної травми, але й деяких чинників наркозу, запобігти надмірній активізації та подальшому виснаженню нейровегетативних та нейроендокринних механізмів.
Пригнічення захисних рухових реакцій та запобігання підвищенню то-нусу м'язів у відповідь на больове подразнення досягаються за допомогою засобів для наркозу та м'язових релаксантів (міорелаксантів). Останні, бло-куючи передавання нервових імпульсів у нервово-м'язовому синапсі, спри-чинюють оборотний параліч поперечно посмугованої скелетної м'язової тканини. Це дає змогу розслабити м'язи (міоплегія) за поверхневого рівня наркозу, коли ще не проявляється його токсичний вплив на організм. Оскільки м'язові релаксанти паралізують поперечно посмуговані м'язи, в тому числі й дихальні, під час їх застосування треба вдаватися до методів штучної вентиляції легенів.
Штучна вентиляція легенів (ШВЛ) дала можливість усунути один із ос-новних недоліків дії загальних анес-тетичних засобів - пригнічення зов-нішнього дихання.
Важливим завданням анестезіологічного забезпечення операції є також підгримування адекватного кровообігу. Прикладом цілеспрямованої регуляції судинного тонусу є штучна гіпотензія.
Тільки адекватна корекція водно-електролітного, білкового та інших видів обміну може забезпечити сприятливий перебіг післяопераційного періоду.
Таким чином, сучасна анестезія має у своєму розпорядженні великий арсенал методів та засобів для підтримання адекватного знеболювання і регуляції основних життєвих функцій організму під час операції та в перші години після неї.
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ
Перші відомості про знеболювання під час операцій, болісних ліку-вальних маніпуляцій (за допомогою вина, кореня мандрагори, опію, індійських конопель та дурману) виявлено в "Папірусі Еберса" (3-2 тис. років до н. е.). Пізніше ці засоби стали використовувати в Єгипті, Китаї, Греції, Римі. Гіппократ (459-377 p. до н. е.) зазначав, що "послабити біль є праця божественна".
У Асірії під час проведення короткочасних операцій хворим стискали судини шиї, спричинюючи цим непритомність (непритомний стан). Багато із цих засобів застосовувалися і у Київській Русі.
Спроби досягти знеболювання на певних ділянках тіла також здійсню-валися ще у стародавні часи. Спочатку з цією метою перетискували судини кінцівки, пізніше почали використовувати холод. Про ці методи згадував Абу алі Ібн-Сіна (980-1037). Перелічені методи знеболювання були малоефективні чи небезпечні для життя хворого.
У XIX ст. відкриттям наркотичних властивостей низки хімічних препаратів розпочалася нова ера в розвитку знеболювання. У 1200 p. P. Люлліус винайшов ефір. Уперше в клініці застосував його В. Лонг. У січні 1842 p. він під наркозом ефіром екстрагував у хворої зуб, а у березні видалив пухлину, що локалізувалася в ділянці потилиці. Проте вийшла друком ця публікація тільки у 1852 p. Через це піонером наркозу ефіром вважають Г. Мортона, який у жовтні 1846 p. привселюдно застосував наркоз ефіром (за допомогою сконструйованого апарата) під час видалення пухлини підщелепної ділянки. Звістка про успішне застосування ефіру облетіла весь світ. Уже в лютому 1847р. у Росії застосували його Ф.І. Іноземцев, M.I. Пирогов, Г.А. Ванцетгі, В.А Ка-раваєв. ^
Майже одночасно було відкрито дію закису азоту (звеселяючого газу). У грудні 1844 p. зубний лікар Г. Уелс випробував його дію на собі під час видалення хворого зуба.
Наркоз закисом азоту в поєднанні з киснем і досі є одним із найпоши-реніших видів загальної анестезії.
У листопаді 1847 p. гінеколог Д. Сімптон повідомив про успішне за-стосування для знеболювання хлороформу. Через 20 діб його використав M.I. Пирогова 1-му військово-сухопутному госпіталі в Петербурзі. Однак

 
 

Цікаве

Загрузка...