WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Все про наркотичні речовини та наркоманію (пошукова робота) - Реферат

Все про наркотичні речовини та наркоманію (пошукова робота) - Реферат

оселі.
Вплив наркотичних речовин на дітей і підлітків особливо небезпечний.
Спостереження вчених виявили, що для маленьких дітей характерна відраза і байдужість до тютюну, алкоголю та наркотиків. Навіть при їхньому випадковому вживанні дитина надовго зберігає відразу до цих шкідливих речовин.
Для підлітків "експериментування" з наркотичними речовинами особливо небезпечне, оскільки вони часто не розуміють і повністю не усвідомлюють їхньої згубної дії і шкоди від них для свого організму. У зв'язку з фізіологічними особливостями організму підлітків наркотична залежність розвивається у них набагато швидше, ніж у дорослих.
Наркотичні речовини мають значний вплив на психоемоційний стан підлітків, їхній характер і поведінку.
Найнебезпечнішим у плані вживання наркотичних речовин і формування шкідливих звичок є потяг підлітка до пізнання всього нового, незвичного, бажання чимскоріше стати дорослим, перейняти звички і спроби поведінки старших за себе, не не виглядати у їхніх очах смішним. (Це, за наявності алкогольного оточення, завжди призводитьпідлітка до вживання спиртних напоїв). Є ще один важливий фактор, який чомусь недооцінюють - психологічний дискомфорт. Батьки, вчителі, друзі можуть помітити зміни у поведінці, характері, способі життя таких підлітків: вони починають уникати старих друзів і рідних, втрачають інтерес до навчання, спорту, можуть ставати агресивними, зухвалими.
За останні 5 років різко зросла кількість неповнолітніх, особливо підлітків, які вживають дурманні речовини, що викликають хворобливу пристрасть - токсикоманію. Токсикомани домагаються стану сп'яніння, дихаючи аерозолями - отруйними речовинами, що випаровуються. Під час вдихання ці речовини через дихальну систему потрапляють у кров і проникають у головний мозок. Ефірні та ацетонові сполуки змінюють процеси збудження і гальмування в корі головного мозку - виникає ейфорія. Але найстрашнішим є те, що такі сполуки спричинюють складні деструктивні зміни в клітинах печінки і нирок, які виконують функцію очищення (захисту) організму від токсичних речовин і продуктів обміну.
Уживання дурманних (нейротропних) токсичних речовин може також спричинити пригнічення дихання, порушення серцевої діяльності, а часом - непритомність і навіть смерть. Виявлено, що вдихання аерозольних речовин призводить до того, що за найменшого фізичного напруження, наприклад, на уроці фізкультури або підчас танців на дискотеці, виникає критична серцева недостатність.
7. Ранні ознаки вживання наркотичних речовин.
Незалежно від виду наркотичної речовини у поведінці, характері та фізіології підлітків, які їх вживають, настають зміни, при цьому можуть відмічатися такі прояви:
" безпідставні зникнення з дому на досить тривалий час;
" пропуски занять у школі, зниження успішності у навчанні;
" різкі несподівані зміни поведінки (необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, брехливість, відчуженість, неохайність);
" поява боргів; зникнення з дому цінних речей і грошей, крадіжки;
" втрата інтересу до навчання, праці; перегляду телепередач, улюбленої музики тощо;
" байдужість до колишніх захоплень;
" зникнення з дому або поява у підлітка таких хімічних речовин як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон, флаконів з невідомими рідинами тощо;
" наявність серед речей підлітка шприців, голок, гумових джгутів, таблеток, наркотичних речовин;
" поява у лексиконі нових жаргонних слів: "баян, машина" - шприц, "колеса" - таблетки, "драп, план, дур, ширка" - назви наркотичних речовин та ін.;
" наявність слідів від ін'єкцій на будь-яких частинах тіла, особливо на передпліччі;
" розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон удень, важке пробудження і засинання, тяжкий сон);
" розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги);
" коливання розміру зіниць (зіниці різко розширені або звужені до розміру булавкової головки) та зміни кольору шкіри (різко бліда, сірувата).
8. Вживання підлітками наркотичних речовин.
Коли дитина вступає у період статевого дозрівання, у неї може з'явитись нездорова цікавість до алкогольних напоїв, цигарок і речовин токсичної дії. Чому?
Якоюсь мірою це можна пояснити тим, що гормони статевих залоз, різко активізуючи метаболізм (обмін речовин), спричиняють вироблення і вивільнення значної кількості енергії. Підліток не розуміє, що з ним відбувається, звідки ця енергія, яка буквально його "розпирає". У цей час дуже важливо спрямувати "зайву" енергію та силу на спорт, творчість, громадську чи трудову активність.
На жаль, більшість підлітків витрачає енергію на вулиці, в "тусовках". За відсутності належного виховання, необхідних вольових якостей, особливих заборонених бар'єрів, уміння керувати своїми емоціями у підлітків часто виникає невмотивований протест проти "всіх і всього на світі".
Спробувавши вперше наркотичні речовини, дехто з підлітків нібито відчуває полегшення. Наркотичний стан на короткий час притупляє гостроту прикрих відчуттів і життєвих негараздів, знімає психічну напруженість, дає можливість розслабитись і відновити втрачену енергію. Згодом у когось із підлітків може з'явитися бажання пережити ці відчуття знову і знову. Поступово розвиваються патологічний потяг до наркотичних речовин і залежність від них, які, як правило, переростають у небезпечні хвороби - алкоголізм, токсикоманію, наркоманію.
Крім того, у деяких підлітків у цей час може спостерігатися втрата життєвих орієнтирів у зв'язку з недостатністю або відсутністю уваги і допомоги з боку батьків, педагогів, психологів, а звідси - самотність, туга; виходу з цієї ситуації підліток шукає в компанії, в різних неформальних об'єднаннях молоді, які часто суттєво впливають на його світогляд, поведінку і життя.
Тому, як свідчать спостереження соціологів іпсихологів, серед причин дитячої і підліткової наркоманії чільне місце посідає вплив оточення, друзів і компанії. Потрапляючи в середовище, де вживають наркотичні речовини, підліток часто починає вживати наркотики, тому що боїться бути "білою вороною". Входження і пристосування до компанії для нього надзвичайно важливі. Адже якщо підлітка "визнали своїм", він відчуває підтримку компанії і свою причетність до неї.
Саме в цей час особливо сильним може бути вплив товаришів на думки, поведінку, дії підлітка, який може навіть не помічати і не відчувати цього, але коли товариші і друзі починають курити цигарки, вживати алкогольні напої або наркотики, йому досить важко сказати: "Ні, я не хочу!". Підліток боїться втратити друзів, компанію. У цій нелегкій ситуації важливо зробити правильний вибір. Допомогти у цьому можуть знання підлітка, почуття відповідальності перед самим собою, сім'єю, своїм майбутнім, суспільством.
9. Основні причини початку вживання наркотиків.
1. Цікавість до наркотиків, до нових відчуттів, до "забороненого плоду", яка базується на хибній упевненості, що вживання кількох доз ще не призводить до наркоманії. Але є значна кількість людей, особливо підлітків, у яких дуже нестійкі (лабільні) біохімічні процеси, і молекули наркотичної речовини можуть уже після перших спроб вживання "включитися" в обмін речовин і зумовити наркотичну залежність. Особливо ці "розваги" небезпечні для тих, хто вже має залежність від нікотину чи алкоголю.
2. Втрата життєвих орієнтирів, а відтак - поява синдрому "беззмістовного" життя, сильне душевне потрясіння, почуття

 
 

Цікаве

Загрузка...