WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітаміни, їх значення для вагітної та дитини - Реферат

Вітаміни, їх значення для вагітної та дитини - Реферат

в період статевого дозрівання. Встановлена ще одна властивість ретинолу - подавляти розмноження клітин злоякісних пухлин (не виключено, що достатня забезпеченість організму дитини ретинолом є одним із факторів захисту організму дитини від раку).
Гіповітаміноз вітаміну А проявляється в першу чергу порушенням функції шкіри та слизових оболонок (сухість та лущення шкіри), ломкістю нігтів, зниженням гостроти зору, особливо в передвечір'я, відставанням у рості, затримкою в прибавці ваги, загальною слабкістю, швидкою втомою. При цьому гіповітамінозі практично завжди має місце пониження опору організму до зовнішніх негативних факторів, в тому числі до інфекційної патології. У таких людей, особливо дітей, часто спостерігаються гострі респіраторні захворювання органів дихання, які протікають тривало, дають різні ускладнення. Враховуючи важливу функцію цього вітаміну в синтезі білка, функції імунної системи та органу зору, мама, яка годує дитину, повинна отримувати ретинолу в півтора рази більше середньої норми для дорослої людини.
Токоферол (вітамін Е) - природний антиоксидант: зменшує кількість токсичних перекисних сполук, що постійно утворюються в процесі обміну речовин і проявляють негативну дію на організм людини. Кількість пере-кисних сполук значно збільшується
при важкій праці, стресах, багатьох хворобах.
У період новонародження, особливо якщо роди були передчасні, у дитини спостерігається гіповітаміноз вітаміну Е. Встановлено, що чим менше зрілість новонародженого, тим нижче рівень токоферолу в його крові. Тому вітамін Е необхідно включати як в раціон матері, яка годує дитину, так і до складу дитячих сумішей. Е-вітамінна недостатність може проявлятися гемо-літичною жовтяницею або анемією, пониженням рівня гемоглобіну, а у важких випадках - склеродермією (важке захворювання шкіри з пора-женням підшкірноїклітковини).
Під час вагітності значно зростає потреба у вітаміні Е, рівень якого збільшується в крові вагітних, особливо в III триместрі. При зменшенні надходження токоферолу в організм вагітної можливі такі ускладнення, як недоношена вагітність, гіпотрофія плода, анемія, підвищена захворюваність вагітних на вірусні захворювання.
Ергокальціферол (вітамін D) сприяє всмоктуванню кальцію та фосфору в кишечнику, проникненню їх у клітини, реабсорбції в ниркових канальцях.
Початковими симптомами гіповітамінозу вітаміну D є зміни функції зі сторони нервової системи: дитина вередлива, неспокійна, відмічається значне потіння, облисіння потилиці, розлади діяльності шлунково-кишкового тракту. Пізніше порушуються процеси мінералізації кісткової і хрящової тканин, внаслідок чого розвивається рахіт. Кістки розм'ягчуються, викривляються, можуть статися переломи. У дітей порушуються терміни та порядок прорізування зубів.
В ранньому дитинстві недостача водорозчинних вітамінів частіше ви-никає внаслідок нераціонального харчування, а в інші періоди дитинства причиною цього може стати підвищення потреби дитячого організму в цих фізіологічне активних речовинах.
Під час вагітності має місце зменшення кількості кальцію в крові жінки внаслідок посиленого транспорту цього біометалу до плода. Нестача ві-таміну D в організмі вагітної може викликати порушення мінералізації кісток плода, а у новонародженого бути причиною неврологічних розладів. При вагітності, що ускладнилась пізнім токсикозом, у крові жінки понижується рівень різних вітамінів, у тому числі вітамінів А, Е, D, пропорційно важкості хвороби.
Немає такого харчового продукту, який містив би всі вітаміни. Але мало є продуктів харчування, в складі яких не було б жодного вітаміну. Аскорбінова кислота, каротин (попередник вітаміну А), фолієва кислота містяться в свіжих овочах і фруктах, зелені, ягодах. Тіамін, піридоксин, нікотинова кислота містяться в чорному хлібі, бобових, гречці, вівсяній та пшеничній крупах, рибофлавін - у молоці й молочних продуктах (у цих продуктах значна кількість кальцію і фосфору). У сметані, маслі, свіжому молоці міститься вітамін А, а в рослинних маслах - вітамін Е. Високий рівень вітаміну С в цитрусових (цитрина, апельсин, мандарин, грейпфрут). Своєрідними джерелами вітамінів є чорна смородина, чорниці, малина. Людина отримує вітамін D двома шляхами: з їжею (риб'ячий жир, яйцевий жовток, печінка тварин та риб, м'ясо жирних сортів риб) і з власної шкіри, де вітамін утворюється під дією сонячного проміння.
Похідні нафтохінону (вітаміни групи К). По хімічній структурі вітаміни групи К поділяють на дві групи: філохінон (вітамін КІ) і менахінон (Кз). Філохінон і менахінон - антигеморагічні речовини. Коагулянтна дія похідних нафтохінону зумовлена їх властивістю стимулювати синтез протромбіну та інших факторів згортання крові. Вітаміни групи К вироб-ляються кишечною мікрофлорою кишечнику, а також поступають з їжею. Основна причина гіповітамінозу К - порушення всмоктування в кишках.
Нафтохінони знаходяться в чорній смородині, горобині, обліписі, шип-шині, малині, аґрусі, глоді, латуку.
У більшості країн світу поповнити організм вагітної жінки стараються за рахунок призначення дієти з відповідним вмістом овочів, фруктів (це не завжди може вирішити проблему, хоча і є найбільш природним фактором), вітамінізації харчових продуктів (це важко в технологічному аспекті, тому що вітаміни руйнуються) або призначенню полівітамінних препаратів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
І.С. Чекман "Клінічна фітотерапія"
Ф.І. Мамчур "Довідник з фітотерапії".
Кархут "Жива Аптека"
"Биологический енциклопедический словарь" Главный редактор: М.С. Гилянов.
Вітамін А. В природі найбільш поширені:
Ретинт (вітамін А, аксерофтол, І);
Дегідроретинол (вітамін А2)
Ретиналь (ретинен, альдегід вітаміна А1; ІІ);
Ретиноєва к-та (ІІІ).
Вітамін В12 (кобаломін)
Найважливіші представники:
Ціанокобаламін (І)
Оксикобаламін (Вітамін В12 а, ІІ)
Вітамін К1 (філохінон)
Вітамін В6. В природі поширені:
паридоксин (піридоксол, адермін, І),
Піридоксаль (ІІ),
Піридоксаимін (ІІІ).

 
 

Цікаве

Загрузка...