WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітаміни, їх значення для вагітної та дитини - Реферат

Вітаміни, їх значення для вагітної та дитини - Реферат


Реферат на тему:
Вітаміни, їх значення для вагітної та дитини.
Вітаміни (від лат. vita - життя, amino - азот). Назву цим фізіологічно активним речовинам дав 1911 р. польський вчений Казимир Функ, підкреслюючи їхнє життєво важливе значення для живої клітини. Значний внесок у вивчення властивостей вітамінів внесли вчені України, зокрема, О.В.Палладій, Н.Р.Чаговець, Л.А.Черкес, Я.Б.Максимович, Ю.В.Хмелевський та ін.
Вітаміни становлять собою специфічні, фізіологічне активні і життєво необхідні речовини, що входять як кофактори до різних ферментів, регу-люють білковий, жировий, вуглеводний та мінеральний обмін речовин і тим самим забезпечують нормальне функціонування всіх органів і систем організму.
Вітаміни містяться в усіх рослинах у різних кількостях, різних співвідношеннях і мають таке значення для організму людини:
1. Виступають як кофактори ферментів, що беруть участь в окисно-відновних процесах, сприяючи нормальному перебігу обміну речовин в організмі. До таких вітамінів належать тіамін (вітамін ВІ), рибофлавін (віта-мін В2), піридоксин (вітамін Вб), нікотинова (вітамін РР) і фолієва (вітамін Вс) кислоти, ергокальциферол (вітамін D), ретинол (вітамін А), токоферол (вітамін Е).
2. Безпосередньо регулюють окисно-відновні процеси. Таку властивість має ретинол (вітамін А), токоферол (вітамін Е), ціанкоболамін (вітамін ВІ2), холін (вітамін 64), пантотенова кислота (вітамін Вз), інозин (вітамін BS) і кальцію пангамат (вітамін Віз),
рутин (вітамін Р), біотин (вітамін Н), метилметіонінсульфонію хлорид (ві-тамін U), філохінон (вітамін К).
3. Вітаміни виявляють регулюючий вплив у дуже маленьких дозах. Людина за добу споживає близько 1-2 кг харчових продуктів, а для задоволення добової потреби організму в усіх вітамінах досить чверті грама (0,15-0,25 г).
4. Вітамінам властива профілактична дія. Ці засоби запобігають пору-шенню обміну речовин і тим самим виникненню різних захворювань. При недостатньому надходженні їх в організмі виникають різні захворювання. Дуже влучно роль вітамінів визначив російський вчений, академік В.О.Ен-гельгард: "Вітаміни виявили свою присутність виявом своєї відсутності". Власне, при нестачі в їжі вітамінів виникають захворювання або авітаміноз.
5. Кожний вітамін виявляє тільки йому властиву специфічну дію. Так, вітамін D регулює обмін кальцію і фосфору, запобігає виникненню рахіту. Нестача в їжі вітаміну С призводить до виникнення цинги, ознаками якої є кровотеча зі слизових та шкіри, а також сухість шкіри. Недостатнє надходження до організму нікотинової кислоти зумовлює розвиток дермати-ту, проносів, порушення функції нервової системи. Особливу роль у функ-ціонуванні шкіри відіграють вітаміни А, Е, В2, бо саме ці вітаміни сприяють нормальному визріванню епітеліальних клітин шкіри і слизових.
6. Ще одна особливість вітамінів, що містяться в лікарських рослинах і харчових продуктах. Навіть при вживанні великої кількості вітамінів (в десятки і сотні разів перевищуючи фізіологічну потребу) передозування і
токсичний вплив на організм не спостерігається. В цьому унікальність і природній ефект вітамінів рослин.
Недостатнє забезпечення вітамінами, мінеральними речовинами або ін-шими біологічно активними речовинами організму вагітної жінки або жінки, що годує дитину груддю, може завдати значної шкоди здоров'ю майбутньої матері і дитини, стати причиною уроджених каліцтв, гіпотрофії новонародженого, недоношеності вагітності, визвати порушення фізичного та психічного розвитку дитини, сприяти затяжному протіканню різних захворювань.
Зменшене надходження до організму вагітної жінки вітамінів і біометалів є основною причиною, що призводить до збільшення частоти виникнення токсикозів і анемій вагітних, не виношування вагітності, остеопорозу і передчасного відшарування плаценти, підвищення відсотку загальних захворювань. Під час пологів набагато частіше виникає слабість пологової діяльності, передчасне відходження вод, маткових кровотеч. Недостатнє забезпечення цими фізіологічно активними речовинами також негативно впливає на плід, що проявляється у високій частоті внутрішньоутробної гіпоксії, народженні гіпотрофічних плодів, асфіксії новонароджених, збільшенні частоти показників перинатальної смертності.
Вітамін В6 (Піридоксин) стимулює білковий та жировий обмін, регулює засвоєння організмом таких мікроелементів, к мідь і залізо. Бере участь в обміні амінокислот особливо триптофану), синтезі глютамінової кислоти, яка регулює функцію нервової системи. У ранньому дитинстві нерідко (частіше при штучному годуванні. При токсикозах вагітності) зустрічається гіповітаміноз, що виявляється у порушенні обміну глюкотамінової кислоти з виникненням судом у дітей. Вплив вітаміну В6 на протікання вагітності кінцево не встановлено. Але деякі ускладнення вагітності (ранні токсикози, неврологічні розлади у плода) пов'язують з дефіцитом піридоксину.
Вітамін В6. Сприяє творенню еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів і тромбоцитів, запобігає старінню організму. Добова потреба складає 2-3 мг.
Вітамін В12. (ціанокобальмін) містить кобальт, який стимулює кровотворні органи. Сприяє нормальному кровотворенню, запобігає розвиткові мегалобластичної анемії. Він є каталізатором багатьох обмінних процесів: бере участь у синтезі глютаміну, нуклеїнових кислот, впливає на вуглеводний, жировий і білковий обмін, стимулює ріст аксонів нервових клітин. Синтезується вітамін В12 мікрофлорою кислот людини, але в недостатній кількості, порівняно з витратами організму. У дітей класичний В12 - гіповітаміноз (мегалобластична анемія) не зустрічається. Але дефіцит цього вітаміну може виявлятися у зменшенні кількості еритроцитів, зміні їхньої форми. Діти бліді, кволі, поволі ростуть. Аналогічна картина спостерігається при гіповітамінозі Фотієвої кислоти. Вітамін В12 міститься в синьозелених водоростях, грибах актиноміцетах.
Фотієва або птероїлглутамінова кислота. (Вітамін Вс). Бере участь у кровотворенні. Синтезується бактеріями

 
 

Цікаве

Загрузка...