WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Виникнення ультразвуку в хірургії - Реферат

Виникнення ультразвуку в хірургії - Реферат

додаткових травм. Перевага ультразвукового скальпеля в порівнянні з лазерною хірургією полягає в тім, що хірург почуває опір тканини при її розрізі і тому руйнування тканини краще контролюється.
Ультразвукові інструменти знайшли безліч застосувань у клініці, серед яких можна виділити дві великі області. До першого відноситьсяаспірація (видалення) тканин. Тут найбільш розповсюдженим випадком використання ультразвуку є видалення катаракти з хрусталика ока - факоемульсифікація. Кінчик інструмента робиться у формі порожньої трубочки, що вставляється в невеликий отвір в оці. Кінчик вібрує, руйнуючи хрусталик, і невеликі його фрагменти всмоктуються через трубочку. Аналогічна методика може бути використана і для зменшення обсягу твердої пухлини, наприклад, ректальної. До другої області застосування ультразвукових інструментів відноситься розрізування тканин. Достоїнством тут є малі втрати крові. Метод успішно застосовується на таких багатих судинами органах, як печінка і селезінка. Він використовується також при трахеотомії, тонзиллектомії, при операціях на легень, бронхах, грудній клітці й оці. Для різання кісти може застосовуватися ультразвукова пилка. При порівняльному дослідженні було знайдено, що поверхня розрізу, зробленого ультразвуковою пилкою, була шероховатішою, чим зроблена звичайною пилкою, однак вона не містила видимих мікротріщин. Ультразвукова пилка працює плавніше, і з її допомогою легше здійснювати точну остеотомію.
Одне з найбільш розповсюджених застосувань ультразвуку у фізіотерапії - це прискорення регенерації тканин і загоєння раней. Відновлення тканин можна описати за допомогою трьох фаз, що перекриваються. Протягом запальної фази фагоцитарна активність макрофагів і поліморфонуклеарних лейкоцитів веде до видалення клітинних фрагментів і патогенних часток. Переробка цього матеріалу відбувається головним чином за допомогою лізосомальних ферментів макрофагів. Відомо, що ультразвук терапевтичних інтенсивностей може викликати зміни в лізосомальних мембранах, тим самим прискорюючи проходження цієї фази. Друга фаза в заліковуванні раней - чи проліферація фаза розростання. Клітки мігрують в область поразки і починають поділятися. Фібробласти починають синтезувати коллаген. Інтенсивність загоєння починає збільшуватися, і спеціальні клітки, міофібробласті, змушують рань стягатися. Показано, що ультразвук значно прискорює синтез колагену фібробластами як in vitro, так і in vivo. Якщо диплоїдні фібробласти людини опромінити ультразвуком частотою 3 Мгц і інтенсивністю 0,5 Ут/див2 in vitro, то кількість синтезованого білка збільшиться. Дослідження таких кліток в електронному мікроскопі показало, що в порівнянні з контрольними клітками в них міститься більше вільних рибосом, шорсткуватої ендоплазматической мережі. Третя фаза - відновлення. Еластичність нормальної сполучної тканини обумовлена упорядкованою структурою коллагеновой сітки, що дозволяє тканини напружуватися і розслаблюватися без особливих деформацій. У рубцевій тканині волокна часто розташовуються нерегулярно і заплутано, що не дозволяє їй розтягуватися без розривів. Рубцева тканина, що формувалася при впливі ультразвуку, міцніші і еластичніші в порівнянні з "нормальною" рубцевою тканиною.
При опроміненні хронічних варикозних виразок на ногах ультразвуком частотою 3 Мгц і інтенсивністю 1 Ут/див2 в імпульсному режимі 2 мс : 8 мс були отримані наступні результати: після 12 сеансів лікування середня площа виразок складала приблизно 66,4% від їхньої первісної площі, у той час як площа контрольних виразок зменшився усього до 91,6%. Ультразвук може також сприяти приживленню пересаджених шматків шкіри на краї трофічних виразок.
Ультразвук може прискорити розсіювання набряків, викликаних ушкодженнями м'яких тканин, що швидше за все обумовлене збільшенням кровотоку чи місцевими змінами в тканинах під дією акустичних мікропотоків.
При експериментальному дослідженні переломів малої гомілкової кісти в пацюків було виявлено, що ультразвукове опромінення під час запальної і ранній проліферативної фаз прискорює і поліпшує видужання. Кісткова мозоль у таких тварин містила більше кісткової тканини і менше хрящів. Однак у пізньої проліферативній фазі приводило до негативних ефектів - підсилювався ріст хрящів і затримувалося утворення кісткової тканини.
Ультразвук достатньої інтенсивності може нагріти будь-яку локалізовану область тканини до використовуваних у гіпертермії температур (більше 42°С). З технічної точки зору перевага ультразвуку перед електромагнітним нагріванням полягає в тому, що виділення енергії в середовищі може бути краще локалізовано, при необхідності можна використовувати фокусування. Завдання полягає в тім, щоб рівномірно нагріти весь обсяг пухлини до деякої постійної температури за умови, щоб температура нормальної тканини підтримувалася на фізіологічно прийнятному рівні. Є вказівки на те, що крім чисто температурної дії ультразвук може володіти і деяким цитотоксичним ефектом. Чи, опромінюючи ультразвуком in vitro клітки, показав, що відсоток кліток, що втратили репродуктивну здатність при нагріванні ультразвуком більший, у порівнянні з клітками, нагрітими іншим способом. Маються дані, що використання рентгенівського опромінення в комбінації з використанням ультразвуку при лікуванні раку дає більший ефект, у порівнянні з тими випадками, коли ці методи використовувалися по окремості.
Ультрафонофорез (фонофорез) лікарських речовин, метод лікувального використання ультразвуку. Він являє собою сочетанное дію ультразвуку і лікарських речовин, що проникають через шкіру і слизуваті оболонки в області і під час впливу ультразвукових коливань. Для проведення фонофореза замість звичайних контактних середовищ (вазелін, ланолін, гліцерин) використовують лікарські суміші, що представляють собою водяні розчини, мазі, емульсії, що містять різні медикаментозні засоби. Найбільше поширення в практиці одержали фонофорез гідрокортизону, анальгіну, еуфілліна й ін. Ультразвук підсилює черезшкірний транспорт лікарських препаратів, що депонуються в шкірі, відкіля повільно надходять у кров, а потім до органів і тканин. Показаннями для ультразвукової терапії є захворювання опорно-рухового апарата (артрити, артрозі, ревматоідний артрит); травми і захворювання периферичної нервової системи; захворювання органів травлення (виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки); захворювання очей (конъюнктивит, кератити); захворювання Лор-органів (тонзиліти, фарингіти); урологічні захворювання (простатити); гінекологічні захворювання (сальпингоофорити); стоматологічні захворювання (кандидоз, стоматит, гінгівіт, пародонтит, парадонтоз); деякі хвороби шкіри.
Використана література:
1. Фізика в медицині. - К., 1999.
2. Цікава фізика. - М., 1990.
3. Історія ультразвуку. - М., 1989.

 
 

Цікаве

Загрузка...