WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Довкілля – життєвий світ дитини - Реферат

Довкілля – життєвий світ дитини - Реферат


Реферат на тему:
Довкілля - життєвий світ дитини
Якщо ви зумієте привчити дітей до точного спостереження, то ви, безперечно. Будете близькими до досягнення досконалості в справі виховання.
М.В. Остроградський
У 3 класі учні починають вивчати курс "Спостерігаю довкілля". Він побудований за схемою "пізнай природу, пізнай свій народ, пізнай себе"
У процесі навчання в учнів формуються, початкові уявлення про об'єкти неживої природи, про людину і вони привчаються до спостережливості, до виявлення внутрішніх і зовнішніх зв'язків частин спостережуваного об'єкта, до визначення структури і змін його розвитку. Мислення дітей при цьому опирається на знання, одержані в попередньому класі: - уявлення про основні складові довкілля - землю, воду, повітря. сонячне тепло і світло, рослин і тварин та людей.
У 3 класі учням даємо зміст поняття довкілля: воно включає оточуючу природу, об'єкти, створені людиною, людей.
В "основі знання" третьокласників входять уявлення про незнищуваність і несотворимість з нічого всього існуючого в довкіллі, про впорядкованість об'єктів, спрямованість їх змін до найбільш ймовірного; про повторюваність подій. Зокрема періодичність сезонних змін у довкіллі.
Перша тема "Готуємося спостерігати" озброює учнів "інструментом" пізнання. Тут формується початкове уявлення про необхідність спостереження як методу пізнання дійсності. початкові вміння користуватися приладами.
Урок "Складаємо план спостережень"
Такий урок проводиться серед природи
На етапі І.
а) постановка мети спостереження (спостерігати за об'єктами живої природи; за життям комах, птахів, звірів;)
б) клас об'єднуємо в групи по 6 чоловік; відповідальні учні отримують завдання;
в) повторення правил поведінки в довкіллі.
ІІ. Вихід на місце проведення уроку.
(Привітання з довкіллям)
ІІІ. Робота в групах (кожна група виконує своє завдання)
1 група - веде спостереження за комахами (план складений за зразком, що в підручнику. Потрібен прилад - лупа.
2 група - спостерігає за птахами. Потрібен прилад-бінокль.
3 група - встановлює зміни в житті тварин.
V. Запис спостережень (презентуємо роботу)
V. Д/з. Оформлення результатів спостережень у щоденнику.
Наступна тема "Тіла і речовини" вивчає об'єкти неживої природи, створюється основа для розуміння взаємоперетворень речовини у навколишньому світі (вода - лід - пара).
Тема "Сила і робота в довкіллі" є центральною у вивченні знань про неживу і живу природу. Вона дає уявлення про причини змін довкіллі.
Тема "Спостерігаємо за рослинами" присвячена ознайомленню з життєдіяльністю рослин, формуванню початкових уявлень про можливості пояснення її на науковому рівні.
П'ята тема присвячена спостереженню за тваринами.
Шоста тема "Спостерігаємо за людиною" найбільша за обсягом. Формується громадянське ставленнядо себе і до оточуючого світу. Учитель має розуміти, що кожен етап уроку, особливо робота в група є моментом громадянського виховання учнів, їх толерантності по відношенню до однокласників, до батьків, інших людей. Тут на переш місце серед основних завдань поставили: "я навчився (навчилася) слухати своїх товаришів і розуміти їх".
Під час навчання за моделюю "Довкілля" всі діти мають можливість виявити обдарованість. Навіть діти з вадами у мовленні, які на інших уроках не розмовляють, на уроках довкілля знаходять слова, добре захищають свої думки.
Було б помилкою не створити кожній дитині умови для виявлення її в тій чи іншій роботі. Отже, кожен учень вибирає собі об'єкти спостережень, а потім досліджує за інтересами, кожний учень використовує той метод виразу своїх знань, який вважає найбільш доступним для себе.
У третьому класі учнів ведуть щоденник спостережень.
Мета ведення:
- розвиток інтересу учнів до навчальної діяльності, здібностей дітей;
- формування емоційної сфери;
- створення умов для гармонійного розвитку дитини;
Починаючи з 3 класу діти ведуть календар спостережень на кожен день. Він побудований в досить цікавій формі. Крім погоди діти відмічають стан здоров'я.
+ здоровий;
- хворий.
Також відповідними знаками позначають почуття (радісне, гнівне, образливе, задоволення, страх).
У цьому зошиті є узагальнюючі уроки до вивчення тем (розділів). Завдання тут цікаві і доступні, розраховані на те, що дають можливість дитині виявити не тільки своє пізнання світу, але уявити себе в різних ситуаціях, які для неї незнайомі.
Учні 3 класу виконали першу підсумкову роботу з теми "Готуємося спостерігати". Знання з цієї теми виявили непогані. А 5 розділ "Я вчуся" допоміг мені зрозуміти чого діти чекають від учителя на уроці, чому хочуть отримувати хороші оцінки, чому їм буває нудно на уроках.
"Довкілля" - це предмет, на якому від дітей слід вимагати якнайменше відтворення інформації, орієнтувати на роботу в групах, практичну роботу, на гру як колективне моделювання ситуацій.
Методи "поміркуй", "зверни увагу", "намалюй", "напиши казку" (розповідь) - орієнтують учня на індивідуальний підхід - власний вибір.
Чи доцільно вивчати "Довкілля"?
Відповідь на це запитання дає анкета для дітей під назвою: "Довкілля очима людей".
1. Чи подобається тобі предмет "Довкілля"? Чому?
2. Які теми з "Довкілля" найбільше сподобалось?
3. Які завдання важко виконувати?
4. Чи хочеш ти і надалі вивчати цей предмет?
Типові відповіді учнів:
- Мені уроки "Довкілля" подобаються, я пізнала багато цікавого. нового, а особливо про тварин, про планети, пори року.
- Мені подобається, як наша вчителька розповідає про нове. На уроках ми малюємо, а вдома з мамами складаємо казки.
- Мені подобається працювати в групах.
- Дуже я люблю уроки серед природи.

 
 

Цікаве

Загрузка...