WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Математична конференція „у світі чисел" (систематизація знань про натуральні числа і дії над ними) - Реферат

Математична конференція „у світі чисел" (систематизація знань про натуральні числа і дії над ними) - Реферат


Реферат на тему:
Математична конференція "у світі чисел" (систематизація знань про натуральні числа і дії над ними)
?
Тема. Систематизація знань про натуральні числа і дії над ними ( в кінці року)
Мета. Узагальнити знання про натуральний ряд чисел та арифметичні дії над ними. Познайомити учнів з історією виникнення числа, цифри та виконання операцій над ними. Розвивати допитливість, кмітливість. Виховувати любов до математики, вміння працювати у групах.
Обладнання. Плакати з малюнками, записи на дошці математичних завдань, лічильний матеріал, плакати з висловами про математику, переносна дошка, крейда.
Підготовча робота. Вчитель розбиває клас на групи, які заздалегідь готують матеріал для виступу на конференції. Кожна група самостійно готує повідомлення, малюнки, завдання для решти учнів класу.
Конференція проводиться у святково прикрашеному залі, де присутні учні паралельних класів, батьки, вчителі.
Хід конференції
- Любі друзі! Наш четвертий клас закінчує вивчення математики початкової школи. З першого класу ми почали вивчати натуральні числа: спочатку познайомилися з десятком, потім із сотнею, тисячею і багатоцифровими числами. Ми вивчили усну і письмову нумерацію цих чисел, арифметичні дії над ними, познайомилися із законами і властивостями дій. Зараз учні четвертого класу вільно оперують натуральними числами в межах мільйона. Протягом цих чотирьох років діти познайомилися з математичним матеріалом, яке людство напрацювало протягом тисячоліть. І звичайно ж, на уроках математики ми вивчали тільки програмовий матеріал; багато цікавих питань залишилося не розглянутими. На сьогоднішній математичній конференції ми хочемо вам розповісти цікаві відомості про число, цифру, їх виникнення, трактування у різних народів, запропонуємо вам цікаві математичні завдання.
Учні нашого класу самостійно готувалися до цієї конференції, опрацювали багато книг, намалювали малюнки підібрали цікаві завдання. Кожне питання готувалося окремою групою дітей. Роботу у групах розподіляли учні самі, згідно своїх здібностей та інтересів.
1. Учні першої групи повідомлять нам, як люди навчилися рахувати.
Перший учень. Первісні люди не знали лічби. Спочатку вони на-вчилися з групи предметів виділяти окремий предмет: із зграї вовків - ватажка зграї, із колоска - одне зерно, з отари овець - одну вівцю. Тому спочатку люди визначали це співвідношення як "один" і "багато".
Другий учень. Тривалі спостереження за парами предметів (очі, вуха, крила, роги, руки) привели людину до уявлення про число 2. Мисливець, розповідаючи, що він бачив двох оленів, порівнював їх з парою очей. А якщо він бачив їх більше, то казав "багато". Лише поступово людина навчилася виділяти три предмети, а потім чотири, п'ять і т.д.
Третій учень. Велику роль в історії лічби відіграли пальці руки. Прагнучи повідомити про кількість предметів, людина показувала відповідне число пальців. Одна п'ятірня означає 5, дві - 10. Коли не вистачало рук, у хід ішли ноги. Сліди лічби на пальцях збереглись у багатьох країнах. Так, посуд у Китаї і Японії лічать п'ятірками і десятками. У Франції і в Англії і сьогодні у ходу лічба двадцятками.
Четвертий учень. Спеціальні назви чисел існували спочатку тільки для одного і двох. І зараз в індійців слово два означає очі, а в тібетців - крила; в інших народів один - Місяць, п'ять - рука. Із плином часу виникла потреба в оперуванні все більшими числами. Люди зрозуміли, що назву кожному числу давати незручно. Поступово стали застосовувати спеціальні засоби для називання чисел. У зв'язку з тим, що на двох руках у людини 10 пальців, найзручнішою виявилася десяткова нумерація. У цій нумерації першим десяти числам 0, 1,2, З, ..., 9 дана спеціальна назва, а також окремим великим числам. А назви всіх інших чисел є комбінаціями назв цих основних чисел. Наприклад, 12 -- це два на десять, тридцять - це 3 десятки і т.д.
П'ятий учень. У стародавніх слов'ян назви чисел першого десятка вказують на анатомію руки, історію розвитку поняття про число, особливості життєвого укладу людей. Так, наприклад, число "три" походить від слова "тре", бо середній палець труть його сусіди, "чотири" - походить від слів "ще тре", бо четвертий палець теж затиснутий між третім і п'ятим. "П'ять" походить від "п'ясть", шість - "ще єсть" - людина відкрила, для лічби можна використовувати і пальці другої руки. "Сім" - "седм" - "сидим" - тобто у сьомий день сидимо, не працюємо і т.д.
Окремі великі числа теж дістали свої назви. Наприклад, число сорок походить від назви мішка з соболиними шкірками, якими платили данину. Сорок - це мішок, в який вміщається рівно чотири десятки шкірок. Десять тисяч у стародавній Русі називали "тьма".
2. Вчитель. Ви почули про виникнення усної нумерації. Наступна група учнів розкаже нам про виникнення письмової нумерації.
Перший учень. Коли люди ще не мали паперу, числа позначалися зарубками на палицях і кістках тварин, вузликами на шнурку, в'язками черепашок чи купками камінців. У стародавніх культурах почали з'являтися спеціальні позначки чисел, часом дуже незвичні для сучасного ока. Числа першого десятка у багатьох культурах позначали відповідною кількістю крапок чи рисок. А для більших чисел придумували цікаві позначки чи малюнки.
Другий учень. Ось погляньте на таблицю цифр стародавнього Єгипту. Ви бачите, що числа від 1 до 9 позначені окремими паличками, число 10 - підковою, сто - гачком, сто тисяч - жабою, а мільйон - фігурою з піднятими у здивуванні руками.
Третій учень. Ось як позначали числа стародавні вавилоняни. (Учень показує таблицю.)
їхнє письмо клинописне, бо вони зображали позначки загостреною па-личкою на глиняній дощечці. Одиницю вони позначали прямим клином , а десяток - лежачим. Наприклад, число 32 мало вигляд:
Четвертий учень. Американські індійці писали цифри ось так: (показує плакат).
У них числа 1, 2, 3, 4 позначаються крапками, число 5 - рискою, а числа від 6 до 19 - комбінацією крапок і рисок. Наприклад:
П'ятий учень. Наші предки-слов'яни мали алфавітну нумерацію. Числа вони позначали буквами алфавіту, над якими ставили спеціальний знак - титлу Це робилося для того, щоб відрізнити запис числа від запису слова (показує таблицю). Ось як виглядає число 444 у слов'янській нумерації:
Шостий учень. Ви розглянули різні системи запису чисел. Спочатку ці системи були непозиційними, тобто, значення цифри не залежало від її позиції у запису числа. Такою непозиційною системою є і римська нумерація, вживана й зараз. (Показує таблицю.)
Так, число 444 має вигляд: СОХLІV
Особливістю римської нумерації є те, що коли менша цифра стоїть зліва від більшої, то вона віднімається від більшої, а якщо справа - то додається. Тому 9 пишеться так: IX, а 11 - XI.
Сьомий учень. Зараз весь світ користується позиційною системою числення. Вона прийшла до нас від арабів, які запозичили її в індійців. Тож називаємо її арабською нумерацією. У ній є всього десятьцифр, з яких можна утворити будь-яке число. Значення цифри залежить від того, яку позицію (місце) вона займає у числі, тобто в якому розряді стоїть. Наприклад: у числі 325 цифра 3 означає три сотні, а в числі 132 - три десятки.
Вчитель. Я пропоную комусь із наших гостей вийти до дошки, розглянути таблиці і записати число 12 системами

 
 

Цікаве

Загрузка...