WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Михайло Пилипович Кравчук - Реферат

Михайло Пилипович Кравчук - Реферат


Реферат на тему:
МИХАЙЛО ПИЛИПОВИЧ КРАВЧУК
(1892-1942 pp.)
Михайло Пилипович Кравчук народився 27 вересня 1892 р. в с. Човниця Волинської області. Батько його працював землеміром. За характером своєї роботи він мав постійні зв'язки з народом, знав його важке життя і поділяв його прагнення та надії.
Учився Михайло в Луцькій гімназії, де виявив особливі здібності до математики і споріднених з нею дисциплін. У гімназії він вступив до підпільної соціал-демократичної юнацької організації, яка видавала друкований на гектографі журнал, друкувала і таємно розповсюджувала листівки.
Курс Луцької гімназії Михайло Кравчук закінчив із золотою медаллю. Він мріяв стати математиком.
Але вступити до Київського університету йому відразу не вдалося. Адміністрація університету, стурбована політичною неблагонадійністю абітурієнта, повела з цього приводу офіційну переписку з поліцейським управлінням. Нарешті, за наполяганням прогресивної частини ради університету, Кравчука було прийнято на фізико-математичний факультет.
У той час у Київському університеті на математичному відділі працювали відомі професори Б. Я. Букреєв і Д. О. Граве.
Михайло спочатку відвідував семінар Б. Я. Букреєва, члени якого проводили дослідження в галузі теорії функцій, математичного аналізу, вищої алгебри і варіаційного числення. Юнак із захопленням вивчав математику, був найактивнішим членом семінару. Згодом його перевели до семінару Д. О. Граве, де вивчали теорію груп, лінійну алгебру, теорію алгебраїчних чисел, матриць і квадратичних форм. Незабаром Кравчук зробив доповідь на тему: "Змінні групи лінійних перетворень". Д. О. Граве в своєму виступі після доповіді зазначив, що Кравчук побудував усі змінні групи лінійних перетворень, які справджують квадратичні рівняння, що розробкою цих питань займався відомий німецький математик Шур і що Кравчук значно просунув уперед дослідження цієї проблеми. Конкретні результати цих досліджень матимуть застосування в математичній фізиці, механіці і геометрії.
Окрилений першим успіхом, Михайло Пилипович ще з більшою енергією і наполегливістю продовжує наукові пошуки. Коло його інтересів стає дедалі ширшим - тепер його цікавлять нові проблеми фізики, астрономії, філософії і навіть філології. Навесні 1914 р. він склав державні іспити за курс університету і одержав диплом першого ступеня. Науковий керівник Кравчука Д. О. Граве почав клопотатися, щоб його залишили при університеті на два роки для підготовки до професорського звання. Збори факультету ухвалили задовольнити прохання Д. О. Граве - підняти клопотання перед Міністерством народної освіти про залишення М. Кравчука при університеті. Але тут знову на перешкоді стає політична неблагонадійність М. Кравчука: студент Кравчук не припинив своєї опозиційної політичної діяльності, під час однієї демонстрації був заарештований. До того ж він "малорос". Потрібний був дозвіл київського генерал-губернатора. Справа затяглася майже на півроку, і лише в лютому 1915 р. дозволили залишити Кравчука при університеті для підготовки до професорського звання.
Молодий математик наполегливо поглиблює свої знання, продовжує розпочаті ще в студентські роки математичні дослідження під керівництвом академіка Д. О. Граве. Одночасно Михайло Пилипович збирав і науково обґрунтовував українську математичну термінологію.
Після перемоги Великої Жовтневої революції дуже важливим було питання підготовки наукових кадрів. Передусім потребувала перебудови школа. Для нової школи потрібні нові підручники. У створенні таких підручників Кравчук брав безпосередню участь. На якийсь час він навіть виїхав у село і вчителював у сільській школі. Працюючи учителем у селі Саварці, Кравчук почав допомагати одному із своїх учнів - талановитому хлопцеві Архипу. Переїхавши до Києва, Михайло Пилипович забрав цього хлопця до Києва і допоміг йому вступити до Політехнічного інституту. Архип Люлька успішно закінчив інститут і дістав призначення на Харківський авіаційний завод. Пізніше він перейшов на роботу в авіаційний інститут, де почав досліджувати системи авіаційних двигунів. Наслідком його наполегливих досліджень був новий тип двигуна для сучасних реактивних літаків. Архип Люлька став видатним фахівцем у будуванні реактивних авіадвигунів.
Наприкінці 1920 р. Кравчука викликали в Київ для роботи у вищій школі.
Із січня 1921 p. M. П. Кравчук почав читати курс лекцій з математики в Київському політехнічному інституті, а наступного року - в Київському інституті народної освіти (так тоді називали університет). У 1923 р. його запросили читати лекції у ветеринарному інституті.
Одночасно Михайло Пилипович продовжував розпочаті ним ще до революції дослідження з питань теорії квадратичних форм, матриць і визначників. Результатом цих досліджень були чотири окремі праці, опубліковані в 1924 р .Одну з них - "Про квадратичні форми і лінійні перетворення" - він подав як докторську дисертацію, яку й захистив у 1924 p., діставши науковий ступінь доктора фізико-математичних наук.
Михайло Пилипович продовжує наполегливі пошуки і дослідження. За два роки (1926-1927) він написав і опублікував близько сорока праць. Його ім'я стало відомим в академіях зарубіжних країн, а його праці друкуються в математичних виданнях Торонто, Цюріха, Палермо, Буенос-Айреса, у наукових журналах Паризької академії наук. Американська асоціація математиків запрошує Кравчука переїхати на постійну роботу в Америку, обіцяючи створити добрі умови. Але Кравчук від цієї пропозиції відмовився, бо над усе ставив працю на благо своєї Батьківщини, свого народу. У 1925 р. Михайло Пилипович став професором. На цей час він очолює кафедри

 
 

Цікаве

Загрузка...