WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Архімед - Реферат

Архімед - Реферат


Реферат на тему:
АРХІМЕД (287-212 p. до н. е.)
Народився Архімед близько 287 року до н. е. в Сіракузах на острові Сіцілія. Здобувши освіту у свого батька - астронома і математика Фідія, Архімед переїхав до Александрії удосконалювати свої знання з математики й астрономії.; Тут він зблизився з учнями Евкліда - математиком Ератосфеном, астрономом Кононом і Досіфеєм. Повернувшись до Сіракуз, Архімед підтримував зв'язки з цими вченими. Частина його праць дійшла до нас у вигляді листів до видатних математиків.
Наукова діяльність Архімеда була пов'язана з життєвими потребами його батьківщини. Учений проводив дослідження у галузі математики, фізики, механіки, астрономії. За переказами, він так захоплювався наукою, що забував навіть про їжу. Архімед був також видатним інженером-винахідником і брав безпосередню участь у підготовці оборонних споруд.! Під час другої Пунічної війни він керував обороною рідного міста. Війна велася між римлянами і карфагенянами (пунами), грецькі Сіракузи виступали на боці карфагенян. Коли римське військо почало наступ з моря і суші, Архімед привів у дію сконструйовані ним метальні машини. На сухопутне військо з величезною силою і швидкістю посипалося каміння. Цілі підрозділи ворогів падали на землю, руйнуючі свої бойові порядки. Водночас у море полетіли з кріпосних стін важкі балки, зігнуті у вигляді рогів. Від їх сильних ударів кораблі йшли на дно. Великі гаки, ніби залізними руками піднімали кораблі високо в повітря і кидали їх кормою в море або на скелі біля стін міста. Римське військо було дуже налякане. Побачивши над стіною міста якусь палицю або канат, воїни кричали: "Ось, ось воно!" і з жахом розбігалися.
Грецький геометр і філософ Прокл, який жив у V ст. н. е., писав, що Архімед, крім описаних бойових машин, і сконструював ще й таку, яка за допомогою системи дзеркал, знищувала ворожі кораблі на морі.
Усе це змусило римлян відмовитися від спроби захопити місто штурмом і перейти до блокади.
Восени 212 p., коли римляни нарешті оволоділи Сіракузами, Архімед трагічно загинув. Давньогрецький письменник Плутарх розповідає, що Архімед сидів, розмірковуючи над якоюсь геометричною фігурою, коли перед ним з'явився римський солдат і зажадав, щоб він пішов з ним до Марцелла (воєначальника). Але вчений відповів, що піде до Марцелла лише тоді, коли розв'яже задачу. Солдат обурився, вихопив меч і вбив Архімеда. Є й інші версії смерті видатного математика і механіка.
До нас дійшли дев'ять праць Архімеда, а саме: "Про кулю і циліндр", "Про вимірювання круга", "Про коноїди і сфероїди", "Про спіралі", "Про рівновагу площин", "Про число піщинок", "Про квадратуру параболи", "Про плаваючі тіла" і "Леми".
Частина праць Архімеда загинула. З висловлювань деяких авторів і самого Архімеда можна зробити висновок, що загинули такі твори: "Про основи лічби", "Про многогранники", "Про терези", "Про важелі". Не збереглися твори Архімеда з оптики й астрономії, а також його міркування про календар.
Мабуть, найпершим твором Архімеда був твір "Начала", в якому він виклав свої міркування про обчислення і лічбу. Збереглися лише окремі уривки з цього твору. Грецька система числення була важкою, недосконалою й незручною, бо стародавні греки позначали числа буквами алфавіту. Щоб відрізнити їх від букв тексту, вони користувались ще різними значками, рисками тощо. Архімед намагався вдосконалити ці обчислення і привести їх до певної системи. Відповідні міркування він виклав у другому своєму творі "Псамміт" ("Про число піщинок"). Він робить тут спробу обчислити, скільки піщинок містилося б у "всесвіті", тобто у сфері, центром якої була б Земля і яка охоплювала б усі нерухомі зорі. Розв'язуючи цю задачу, Архімед створив систему числення, яка давала можливість зобразити числа довільної величини. Буквами грецького алфавіту греки могли записати всі числа від 1 до 999; якщо застосувати допоміжні знаки (коми, букву для позначення десятків тисяч і т. д.), то можна було зобразити всі числа від 1 до 108-1. Архімед брав число 108 за одиницю нового розряду і так лічив знову до 108- 1 і т. д. Число 108 дістало назву октади Архімеда. За допомогою таких октад Архімедові вдалося встановити число піщинок у кулі, радіус якої дорівнює відстані від Землі до сфери "нерухомих" зірок. Це число буде менше, ніж 1063. Розроблена Архімедом система числення не була позиційною, бо не мала нуля.
Принципово нові ідеї і методи Архімед виклав у праці "Вимірювання круга". Учені намагалися і до Архімеда встановити величину відношення довжини кола до Діаметра.
Архімед у своїх дослідженнях виходить з того, що довжина кола міститься між довжинами периметрів правильних вписаних і описаних многокутників з однаковою кількістю сторін і, якщо число сторін цих многокутників необмежене подвоювати, то їх периметри наближатимуться до своєї границі - довжини кола. Архімед почав робити обчислення з правильних шестикутників і довів його до правильного 96-кут-ника. Він довів, що коли діаметр кола взяти за одиницю, то величина периметра правильного вписаного
96-кутника буде більшою від 3 а величина периметра правильного описаного 96-кутника буде меншою за 3 . Архімед узяв верхню границю за наближене значення довжини кола (коли D = 1), тобто знайшов, що ? = 3,14 з точністю до 0,01. Це значення числа ?, тобто називають Архімедовим.
У цій праці Архімед застосував знайдений ще Евдоксом метод, який дістав назву методу вичерпування.
Площу крута Архімед знаходить за таким самим методом: він вписує в круг і описує навколо нього правильні многокутники, поступово подвоюючи число їх сторін. Площа вписаного многокутника із збільшенням числа його сторін збільшується, наближаючись до площі круга, яка нібито поступово "вичерпується" (звідки й назва "метод вичерпування"). Площа описаного многокутника, навпаки, зменшується. В обох випадках площі многокутників будуть наближатись до площі круга. Доведення за допомогою методу вичерпування базується на тому, що різниця площ многокутників може стати меншою від як завгодно малої наперед заданої величини.
Визначення площі круга Архімед починає з доведення теореми, відомої ще до Евкліда: площа круга дорівнює площі прямокутного трикутника, в якого більший катет дорівнює довжині кола, а менший - радіусу круга. Це доведення, яке проводиться методом від супротивного, зводиться до доведення тверджень, що площа круга не може бути ні більшою, ні меншою за площу такого трикутника. Архімед успішно застосовує метод вичерпування і для знаходження площі параболічного сегмента, тобто площі, обмеженої дугою параболи і хордою.
Ці дослідження Архімеда були першим кроком на шляху до аналізу нескінченно малих величин.
У праці "Про циліндр і кулю" Архімед також застосовує метод вичерпування для визначення поверхонь і об'ємів круглих тіл - циліндра, конуса і кулі.
Про свої відкриття Архімед писав математикові Досіфею: "Я довів, що поверхня всякої кулі

 
 

Цікаве

Загрузка...