WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Виховання учнів математикою - Реферат

Виховання учнів математикою - Реферат


ВИХОВАННЯ УЧНІВ
МАТЕМАТИКОЮ
Виховання учнів матеатикою
Учитель математики має не тілкьи навчити учнів, ай виховувати їх.
На уроках математики є можливості і потреби виховувати учнів в таких напрямах:
а) культура мовлення;
б) культура мислення;
в) почуття патріотизму;
г) естетичні почуття;
д) науковий свіфтогляд;
е) культура поведінки.
І.Виховання культури мовлення
На уроках математики учням часто доводиться говорити і писати. Навчаючись математики, учня ознайомлюються з багатьма новими словами і словосполученнями. Вперше їх вводить учитель математики, він має навчити учнів правильно читати і записувати такі слова і символи. Тому, вводячи новий термін, бажано записати його на дошці, поставити наголос, іноді бажано запроважити провідміняти нове слово, навести його синоніми, омоніми тощо. Сучасна українська мова математична досить багата і зручна. У деяких випадках укнарїнською мовою передати певні помилки навіть зручніше, ніж іншими мовами. Російське слово "рішення":
а) рішення - поставнова;
б) розвязання - процес;
в) розвязання - резулььат процесу;
г) розвязок - кінцевий результат, відпповідь.
Ці слова - несиноніми, замінити одне з низ іншим не можна.
перестановки переставлення (дія недоконана)
переставлення (дія доконана)
престановка (результат дії)
підставновки підставляння
підставлення
підстановка
ссжатие стислення
стинення
стиск
Слова в яких часто ставляться неправильно наголос:
Дицисметр Комплексні Поняття
Добуток Косинус Проміжок
Завдання Міліметр Симетрія
Запитання Навколо Чисельник
Кілометр Одинадцять Чотирнадцять
Учнівськи помилки: і математичні, і граматичні, і історичні, і будь-які із них має виправляти кожний учитель.
ВИХОВАННЯ КУЛЬТУРИ ПОВЕДІНКИ
Культура поведінки - це система моральних вимог, які стають для людини складовою частиною її звичок і навичок. Вона найчастіше проявляється в спілкуванні з іншими людьми - у школі, на виробництві, у транспорті, місцях відпочинку тощо. Для окремих людей і для суспільства не так важливо, наскільки та чи інша людина володіє мовою або вміє логічно мислити, ніж наскільки вона вихована морально: чи вона добра, співчутлива, справедлива, чи - грубіян, злодій, насильник, брехун. У всі часи і на всіх рівнях люди дбали про моральне виховання всіх членів суспільства, насамперед - підростаючих поколінь. Бо погано жити поруч з невихованими людьми. А перевиховувати набагато важче, ніж виховувати змолоду.
Звичайно, виховання культури поведінки безпосередньо не пов'язане з навчанням математики. Але і на уроках математики, і на перервах між уроками в присутності вчителів учні спілкуються з однокласниками, з учнями інших класів. Під час цього нерідко виникають суперечки, бійки, одні ображають інших - трапляються різні відступи від норм моралі. І вчитель математики не може стояти осторонь. Він не тільки може, а й повинен діяти так, щоб учні менше робили аморальних вчинків.
Виховувати культуру поведінки учнів набагато важче, ніж навчати чи виховувати культуру їх мови, мислення тощо. Справа в тому, що всі люди різні, по-різному розуміють добро і зло, правду і неправду, справедливість і несправедливість. А ще всі ми знаходимося в різних умовах, на різних соціальних щаблях, під дією різних релігій, політичних партій, ідеологій. Неоднакові у всіх темпераменти і характери. Тому часто трапляється, що одне й те саме речення на одного учня впливає зовсім не так, як на другого. Буває, що навіть одне необережно сказане слово перекреслює всю багаторічну виховну роботу багатьох вихователів. Щоб добре виховувати в учнів позитивні моральні якості, потрібний не просто індивідуальний підхід до кожного вихованця, 'а й врахування багатьох інших умов. Виховання моралі справа настільки делікатна і невизначена, що її не можна планувати, як інші види діяльності. Справжнє виховання відбувається не під час формально організованих "виховних моментів" чи "виховних годин", а тоді, коли появляється відповідна нагода, іноді навіть спонтанно.
Як виховувати культуру поведінки учнів, кваліфіковано і всебічно роз-повіли відомі українські педагоги Г.Ващенко, А.Макаренко, В.Сухом-линський та ін. Більшість їхніх педагогічних рекомендацій і заповідей не втратили цінності і в наш час, ними можна керуватися в процесі навчання учнів математики. Але з часом змінюється суспільство, школа, програми, відбувається переоцінка цінностей, виникають нові завдання і нові проблеми. І насамперед - проблеми стосовно морального виховання учнів. Одна справа виховувати учнів за умови, коли в країні функціонує тільки одна партія, єдина ідеологія, коли майже всі люди однаково бідні, і зовсім інша, коли діють біля сотні політичних партій і стільки ж різних ідеологій, коли в одному класі навчаються діти досить багатих і надто бідних батьків. Тепер не тільки погляди батьків стосовно виховання дітей розходяться, а й погляди вчителів. Одні намагаються виховувати молодь так, щоб вона "могла пристосуватися до умов ринкової економіки", інші віддають перевагу "моральному кодексу будівника комунізму", ще інші -заповідям Божим. Такі реалії. А немало вчителів, дивлячись на все це, вважають, що їх завдання - навчати, а не виховувати. Це не так, кожен учитель має не тільки навчати, а й виховувати своїх учнів. Що саме виховувати? Виявити, які моральні якості слід виховувати на уроках математики, намагався О.Хінчин. На його думку, це - чесність і правдивість, наполегливість і мужність. І справді, добрий математик, який користується тільки формальною логікою, буває набагато чеснішим і правдивішим від тих, хто дотримується хитрої "діалектичної логіки" або "логіки інтересів". І щоб добре навчатись математики чи стати математиком, необхідно бути наполегливим. Але міркуючи так, чи не міняє-мо ми місцями причину і наслідок? До того ж добре відомо, що перелічені чотири моральні якості виховуються не тільки математикою. Крім них існує ще й багато інших моральних якостей.
Люди різних вір, прихильники різних ідеологій по-різному визначають системи тих моральних якостей, які слід прищеплювати учням. Щоб не створювати безплідних дискусій, бажано виділити насамперед ті риси, з якими погоджуються всі або майже всі. Сформулюємо 'їх у вигляді порад-настанов.
1. Не роби зла нікому.
2. Живи, не заважаючи жити іншим.
3. Не будь жорстоким і мстивим.
4. Будь добрим, допомагай немічним.
5. Шануй батьків і всіх близьких.
6. Поважай учителів і наставників.
7. Не обманюй.
8. Не зраджуй.
9. Не кради.
10. Будь законослухняним.
11. Не кепкуй з віри і святинь інших людей.
12. Не намагайся жити за рахунок чужої праці.
13. Відповідально стався до своїх обов'язків.
14. Не примушуй інших робити зло. Було б неправильно стверджувати, що вихованню в учнів таких рис сприяє математика своїм змістом чи методами. Так само неправильно вважати, що науроках математики про моральне виховання взагалі не слід дбати. Учитель ма-тематики, як і кожний інший учитель, е водночас і вихователем. І на уроках, і на перервах, і поза школою, спілкуючись з учнями, їх бажано не тільки на-вчати, а й виховувати.
ЛІТЕРАТУРА
1. Хмара Т.М. Навчання учнів математичної мови. - К., 1985.
2. Сиваківський Б. Мовні аспекти навчання. - "Математика в школі", 1999, № 4.
3. Войналович О., Моргунюк В. Російсько-український словник наукової і технічної мови. - К., 1997.
4. Програми загальноосвітніх навчальних закладів... "Математика", 1999, № 29-32.
5. Хинчин А.Я. Педагогические статьи. - М., 1963.
6. Середа В.Ю. Вчись мислити логічно. - К., 1989.
7. Пойа Д. Математическое открытие. - М., 1970.
8. Евристичні методи у навчанні математики: Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції. - Донецьк, 2000.
9. Нудьга Г. Не бійся смерті. - К., 1991.
10. Шафаревич Р.И. Есть ли у России будущее? -М., 1991.

 
 

Цікаве

Загрузка...