WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Вимірювання кутів - Реферат

Вимірювання кутів - Реферат

Тема: Вимірювання кутів
При геодезичному забезпеченні будівельно-монтажних робіт виникає потреба вимірювати і задавати кути в горизонтальній і вертикальній площинах.
Суть вимірювання горизонтального кута полягає ось у чому. Нехай на місцевості є три точки - А, В і С, розташовані на різних висотах (рис.1). Розмістимо над вершиною кута, який вимірюємо, паралельно горизонтальній площині градуйоване коло R, через центр якого проходить прямовисна лінія BB1. Тоді проекції напрямів ВС і ВА, кут між якими вимірюють, перетнуть шкалу кола по поділках с' і а' (відліком). Різниця цих відліків дає шуканий кут
Описану геометричну схему вимірювання горизонтального кута здійснюють кутомірним інструментом, який називається теодолітом; ним вимірюють горизонтальні й вертикальні кути.
Рис. 1. Схема і принципи вимірювання горизонтального кута.
До комплекту теодоліта входять штатив і висок. Теодоліт кріплять до головки штатива за допомогою станового гвинта. За допомогою виска центрують інструмент над точкою. Обертові частини теодоліта мають закріплений гвинт і мікрометричний (навідний) гвинт для повільного і плавного обертання.
Щоб виміряти горизонтальний кут, при нерухомому лімбі 8 обертанням алідади 9 послідовно наводять зорову трубу на точки А і С (рис. 1, 2) і за допомогою відлікового пристрою роблять відліки на лімбі. Різниця відліків дає значення кута , який вимірюють.
Рис. 2. Схема будовитеодоліта:
l - зорова труба; 2- вісь обертання труби, 3- підставки; 4 - триніжок, 5 - підйомні гвинти, 6 - штатив; 7 - становий гвинт, 8, 11 - лімби, 9, 10 - алідади.
При інженерно-геодезичних роботах на будівельних майданчиках застосовують теодоліти Т2, Т5, ТІ5, Т30. Після літери цифра означає середню квадратичну похибку, з якою прилад дає змогу вимірювати кути.
Для встановлення теодоліта в робоче положення здійснюють такі перевірки:
- вісь UUl циліндричного рівня алідади горизонтального круга має бути перпендикулярною до осі ІІ1 обертання теодоліта, тобто UU1 II1;
- візирна вісь VV1 зорової труби - перпендикулярною до осі ТТ1 обертання труби, тобто VV1 ТТ1;
- вісь обертання труби ТТ1 - перпендикулярною до осі обертання теодоліта, тобто ТТ1 II1;
- сітка ниток теодоліта має бути встановлена без перекосу.
Теодоліт приводять у робоче положення регулюванням гвинтами і фіксуванням показників рівнів приладу.
Коли зводять будівлі підвищеної поверховості і високі споруди, точність передачі осей теодолітом недостатня. Тому в таких випадках застосовують зеніт-прилад, спеціально призначений для визначення зміщення точок по вертикалі.
Результати вимірювань записують до журналу вимірювань гори-зонтальних кутів.

 
 

Цікаве

Загрузка...