WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

перестають вести передачі. настають хвилини мовчання. В ці хвилини радисти всіх кораблів, не знімаючи навушників, напружено вслухаються в ефір. Вони чекають, чи не пролунає де-небудь тривожне: "ті-ті-ті таа-таа-таа ті-ті-ті" - SOS - "спасіть наші душі". Сигнал біди, однаковий на всіх мовах світу. Багато моряків зобов'язані своїм життям трьом хвилинам мовчання.
ОДИНИЦІ ТЕМПЕРАТУРИ
Градус - латинське слово. В перекладі на українську мову воно означає "крок", "ступінь". Вимірюють градусами різні величини - кути і кола, температуру, густину нафти, міцність спирту. Звісно, градус кола - це зовсім не те, що градус температури повітря або міцності спирту. Спільне в них тільки одне - позначення. В кожному разі, коли біля числа праворуч угорі стоїть маленьке коло, знай, що йдеться про якийсь член родини градусів.
Найпростіший градус - кутовий. Це 1/90 частина прямого кута. Більше сказати про нього нічого.
З температурою річ складніша. Показує її термометр. Чим вона вища, тим вище піднімається стовпчик рідини в термометрі, тим більше градусів показує прилад. А скільки - можна довідатись з поділок, біля яких стоять числа.
Шкала термометра схожа на звичайну лінійку - і тут і там нанесені рівні поділки. Проте є й дуже важлива відмінність. На всіх лінійках, довгих і коротких, поділки однакові, кожна дорівнює 1 міліметру. А як на термометрах? Зовсім по-іншому.
Кімнатний термометр, завдовжки майже такий, як той, яким міряють температуру людям. А скільки градусів уміщується на тому й другому? На кімнатному майже 50 градусів, від -5 до +430, а на медичному тільки 8 градусів, від 34,50 до 420. Довжина кожного кроку градуса на кімнатному термометрі близько міліметра, а на медичному понад сантиметр, у 10 разів довша! А градуси? Зануримо обидва термометри у теплу воду.
Яку вони покажуть температуру? Однакову. Чому? Та тому, що градуси на них ті ж самі.
Адже градус пов'язаний не з довжиною поділки, а з температурою. Коли тане лід, температура 00, коли кипить вода, вона 1000. від танення льоду до кипіння води стовпчик рідини в трубочці термометра проходить 100 однакових кроків - градусів. Яка довжина кожного кроку залежить від товщини трубочки - чим вища товщина, тим коротший градус.
На відміну від наших, які називаються градусами Цельсія, градуси в Америці називаються градусами Фаренгейта - за іменами вчених XVIII століття Андерсена Цельсія і Габріеля Фаренгейта, які їх придумали. 00Ф - це температура снігу з сіллю. 1000Ф - температура людини (літера "Ф" позначає градуси Фаренгейта).
Кожен градус Фаренгейта майже в 2 рази менший нашого. Тому лід в Англії і в Америці тане при 320Ф, а вода кипить при 2120Ф. Нам це здається дивним.
Однак англійці звикли до своїх градусів. Проте річ не тільки у звичці.
Габріель Фаренгейт вибрав нуль для своїх градусів не випадково, а після довгих роздумів.
Він вважав, що його 00 - найнижча температура, яка може бути на світі. Хоча це всього-на-всього - 180С (літера "С" позначає градуси Цельсія)Ю, для нього, жителя Англії і Голландії, країн з помірним морським кліматом, це здавалося неймовірним холодом. Звідки йому було знати, що в далекій Якутії - 500С звична температура взимку, що там бувають морози і близько - 700С.
Габрієль Фаренгейт, звісно, не міг знати про Антарктиду, відкриту через 75 років після його смерті. Про крижану Антарктиду, де цілу зиму держиться - 700, а буває в - 900.
Фаренгейт цього не знав, і його градуси не дуже зручні. Наш 00 значно кращий.
Чому?
Та тому, що він дуже тісно пов'язаний з живою природою.
При температурі, нижчій 00, замерзають ріки, землю встеляє сніг, засинають рослини, риби, жаби і змії - настає зима.
При температурі вищій 00, сніг починає танути, і все живе знову прокидається починається весна.
Тому в більшості країн світу прийняті градуси Цельсія. У нашій країні ними почали користуватися лише після 1917 року.
Колись лічили за Реометром. І вода в нас кипіла при 800 Р. Щоправда, лід, як і нині, танув при 00 Р.
ОДИНИЦІ ШВИДКОСТІ
Вузол - одиниця швидкості. Але не всякої. Швидкість пішохода чи велосипеда, поїзда чи літака вимірюється кількістю кілометрів, що їх вони долають за годину. Швидкість супутника чи космічного корабля - кількістю кілометрів, які вони пролітають за секунду. Вузлами вимірюється швидкість морських суден. 1 вузол - 1 морська миля за годину.
Чому ж міра швидкості так називається? Що ж зв'язується у вузол - море, корабель, чи щось інше? Виявляється, що немає нічого незвичайного. Вузол зв'язується на вірьовці, щоправда, особливий - тонкий і міцний. Називається вона "лаглінь".
Колись швидкість судна визначали за допомогою лагліня, на якому через рівні проміжки зав'язували вузли. Його намотували на котушку, а до кінця прив'язували спеціальний поплавець - лаг.
Кинутий з корми на борт, лаг гойдався на хвилях, судно відпливало від нього, а лаглінь розмотувався. Матрос, який тримав лаглінь, лічив при цьому, скільки вузлів пройде через його руку за півхвилини. Час він визначав за допомогою за піскового годинника.
Що ж виходило за такого вимірювання? Півхвилини - це 1/120 години. Проміжки між вузлами на лагліні дорівнювали 1/120 милі. Ось і виходило, що скільки вузлів лагліня пройде за 1/120 години, стільки миль робить судно за цілу годину. А це є швидкість у вузлах.
ОДИНИЦІ ОБ'ЄМУ
Літр - міра об'єму. Він, як і гектар, кілограм, тісно пов'язаний з метром.
Як він пов'язаний з метром? Дуже просто: беремо 1/10 частину метра - дециметр; робимо квадрат зі стороною в 1 дециметр; потім з 6 таких квадратів робимо кубик. Вийшов кубічний дециметр, який називається "літром".
ФРАГМЕНТ УРОКУ НА ВВЕДЕННЯ ПОНЯТТЯ "ЛІТР"
- Дорогі діти: Сьогодні в місті Математика відкривається нова крамниця. Щоб ми не заплутались, ознайомимося із маршрутом (запис на дошці): 1-а зупинка - "Краснопис", 2-а зупинка - "Усний рахунок", 3-я зупинка - "Крамниця".
- Як ви гадаєте, яким видом транспорту ми можемо скористатися? В цьому нам допоможе приклад. Співвіднесіть приклад з правильною відповіддю на малюнках:
7 - 5 =
- Ми вирушаємо в дорогу. Швидше дістанемось до першої зупинки, якщо дружньо порахуємо до 10 і назад (діти хором рахують).
- Зупинка "Краснопис". Тут ви повинніпрописати цифру, якою позначено номер автобуса (прописують цифру 2).
- Їдемо далі. Необхідно підготуватися до наступної зупинки. Повторимо таблицю додавання і віднімання в межах 10.
- Зупинка "Усний рахунок". Вам пропонується математична розминка:
а) на зупинці зайшли 8 пасажирів. Касир автобуса продав 2 квитки (4,7). Скільки пасажирів ще не купили квитки?
б) гра "Зберу листя" (приклади на складання і віднімання в межах 10);
в) назвати суму, а потім різницю чисел: 5 і 3; 9 і 1; 4 і 2.
- Молодці! На цій зупинці добре попрацювали. І знов у дорогу. Попереду у нас остання зупинка. Пропоную потренувати свою увагу (гра "Що змінилося?" - заміна геометричних фігур).
- Автобус прибув на зупинку "Крамниця". Виходимо.
Притомились ми трішки
Дуже довга ця доріжка
Зупинись, перепочинь,
Знов у подорож полинь.
(Фізкультхвилинка під

 
 

Цікаве

Загрузка...