WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

небесними світилами.
Довгі роки доба була основною одиницею часу. Але потім виявили, що Земля обертається навколо своєї осі, не дуже рівномірно і тривалість діб міняється - вони то довші, то коротші. Зміни ці дуже маленькі - тисячні частки секунди, однак сучасні наука і техніка не можуть допустити навіть таких неточностей.
Тому, нині основна одиниця часу не доба, яку відлічує Земля, а секунда, котру відлічує точніший - атомний годинник. Хід цього годинника перевіряють за зорями раз на рік.
Ера - слово, що має, як і багато інших слів, кілька значень. Так називають деякі періоди часу. Є ери геологічні, є ери науково-технічні, є ери історичні.
Однак ера - не лише період часу. Інше значення слова - подія, яка служить початком відліку часу, відліку років. Справжні ери ті, від яких ведуть лік років календарі.
У календарі, прийнятому в нашій країні і в більшості інших країн світу, роки відлічують від події дня народження Ісуса Христа, якого вважають засновником християнської релігії. Цю подію тепер називають "наша ера", скорочено "н.е.".
Нині 2002 рік: з нашої ери минуло близько двох тисяч років. Проте нам відома історія народів значно давніших часів: Стародавній Єгипет, наприклад, існував сім тисяч років тому.
Як же лічать роки тих часів? Дуже просто. Так само, як ти, кажучи: "Коли я ще не вчився в школі...", ніби ділиш своє життя на дві частини - до вступу в школу і після нього, так уся історія людства поділена на дві частини - те що було до нашої ери, і те, що відбулося після.
Коли лічать роки до нашої ери, то все виходить навпаки. І не зразу зметикуєш, що було раніше, а що пізніше.
Місяць - не дуже визначена міра часу, від двадцяти восьми до тридцяти одного. Щоразу доводиться пригадувати, скільки ж саме. Здавалося б, не така вже й зручна міра. Тим часом існує вона з давніх-давен і, мабуть, існуватиме завжди. Бо місяці не вигадані кимось, а відлічуються Місяцем, недарма і небесне світило, і міра часу в українські мові мають одну і ту ж назву.
Як же Місяць їх лічить? Єдиними способом - рухаючись навколо Землі. Роки відлічує Земля, обертаючись навколо Сонця, а місяці - Місяць, обертаючись навколо Землі.
Рух Місяця проявляється у змінах його зовнішнього вигляду.
Усі знають, що з кожним днем, вірші не з кожною ніччю Місяць з вузенького серпика перетворюється на півколо, потім на ціле коло, а згодом починає зменшуватися. Зміни вигляду Місяця називається місячними фазами.
Місячні фази змінюють одна одну за 29 діб 12 годин 44 хвилини 3 секунди. Ця величина і є місяцем. Місячним Місяцем.
Місяць, як і рік, складається з дробового, а не цілого числа діб. Тому місяці календаря складаються з різної кількості днів.
Те, що місяць не узгоджується з дробами - не основне лихо. Гірше, що він не узгоджується з роком.
Адже 12 місячних місяців - це всього 354 дні, на 11 днів менше, ніж рік, а 13 місяців - уже 383 дні, на 18 днів більше.
Розв'язували цю трудну задачу протягом багатьох віків. Змінювали і величину місяців, і їх кількість. До того часу в деяких країнах місяці не такі, як у нас, а в Ефіопії їх не 12, а 13. По-різному можна вкладати місяці в рік.
В нашому календарі величина місяців не відповідає місячному - від цього довелося відмовитися, нічого не поробиш. Зате вони узгоджені з роком - 12 місяців містять у собі рівно 365 днів (або, у високосний рік, 366).
Такий розподіл року на місяці існує дві тисячі років. Він прийшов до нас з юліанським календарем із Стародавнього Риму. Звідти прийшли і російські імена місяців: "Январь", "Февраль", "Март", "Апрель"...
Рік - це час, за який людина стає на рік старшою; час, відведений на навчання в кожному класі; за рік Земля обернеться навколо Сонця і прийде знову в ту саму точку, звідки вийшла рік тому; за рік змінюють один одного чотири пори року.
А що таке пори року? Спочатку здається, що легшого запитання не буває. Пори роки - це весна, літо, осінь і зима. Саме вони становлять рік, а яка його тривалість? Запитання здується зайвим.
Рік - це рік, час обертання землі навколо Сонця. Міра часу, взята з природи. Однак з природи взята й інша міра - доба, час обертанні Землі навколо своєї осі. Яка ж довгота року в добах?
Вона добре відома. Рік складається приблизно з 365 ? діб. З добового, а не цілого їх числа.
Проте рік, життя людей складається з днів і ночей, з цілих діб. Як же узгодити між собою доби і рік?
Це не дуже легке завдання.
Рік нашого календаря - сонячний. Він починається завжди в один і той же день і час - в 0 годин 1 січня. Як і в будь-який інший день року, північ 31 грудня - це водночас і 0 годин 1 січня.
Проте рік - це не точно 365 діб. Земля на своєму шляху навколо Сонця проходить до тієї токи орбіти, звідки вона вийшла й січня рік тому, не опівночі 31 грудня, а пізніше. Пізніше на 5 годин 48 хвилин 46 секунд, тобто майже на 6 годин. Тому по-справжньому, на відміну від усіх інших днів року, між північчю 31 грудня і 0 годин 1 січня мав би бути досить тривалий проміжок часу - майже 6 годин.
Але так не буває. Замість того, щоб до кожного року додавати 6 годин - чверть доби, додають цілу добу до кожного четвертого року. Три роки простих - вони складаються з 365 днів, а четвертий, з 366 днів, - високосний.
Календар з таким чергуванням простих і високосних років існує понад дві тисячі років - з 1 січня 45 року до н.е. його ввів у Стародавньому Римі знаменитий полководець Юлій Цезар. Тому календар називається юліанським.
Тиждень - це сім днів, які йдуть один за одним, кожен з своєю назвою. Дуже важлива міра часу. По тижнях складено шкільний розклад. Кожного тижня буває неділя - день, який минає непомітно і швидко.
Ну, а що означають, скажімо, слова "неділя", "середа"?
Неділя - день відпочинку. А виникло це слово від виразу "не роблять ніякого діла", тобто відпочивають. Саме таке його значення в українській мові.
Назви наступних п'яти днів тижня вказують на те, скільки днів минуло після вихідного. Понеділок - одразу після неділі, вівторок - другий (вторий) день, серед - середина, четвер - четвертий, п'ятниця - п'ятий.
Колись стародавні римляни надали кожному дню тижня назву одного з небесних світил. Неділя у них називалась днем Сонця, понеділок - днем Місяця. Далі йшли дні Марса, Меркурія, Юпітера, Венери, Сатурна. Ці староримські назви збереглися у сучасних німецьких, англійських і французьких мовах.
Хвилина - невеликий проміжок часу. Коли мовазаходить про якусь легку роботу, зневажливо кажуть: "хвилинне діло".
Лікарі і пілоти, пожежники і сапери зовсім по-іншому ставляться до хвилини. Незмірно вискоблю може стати її ціна. Хвилина зволікання або розгубленості коштувати дуже дорого.
Хвилини біжать одна за одною, не зупиняючись. Вони складаються в години, дні і роки. Жодну з них не можна на догнати, ні повернути назад. Тому кожну хвилину треба цінувати і берегти.
З 60 однакових хвилин складається година. Так для всіх людей, крім моряків. Вірніше, крім морських радистів. Від 15-ї до 18-ї і від 45-ї до 48-ї хвилини кожної години радіостанції всіх кораблів, що знаходяться в морі, хоча б у якій точці земної кулі вони перебували,

 
 

Цікаве

Загрузка...