WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

запропонували взяти за основі розміри земної кулі. Нову одиницю вони визначили як одну десятимільйонну частину чверті довжини меридіана, тобто одну десятимільйонну частину відрізку меридіана від полюса до екватора. І назвали її метр - від грецького слова "метрон" - "міра".
Нову одиницю визначили, вона одержала ім'я. Залишилося невідомим найголовніше - її розмір. Щоб установити точну довжину метра треба було знати точну довжину меридіана. А в ті часи вони була відома тільки приблизно. Почалися багаторічні роботи. Найточнішими методами виміряли довжину меридіана. Найкращі математики зробили складні розрахунки. Нарешті розмір нової одиниці був вирахуваний. І найкращий майстер Франції зробив за цими розрахунками "архівний метр" - лінійку з платини. Довжина лінійки - відстань між її кінцями - точно дорівнювала одній десятимільйонній частини меридіана.
Нова одиниця народилася! Разом з нею з'явилися на світ численні родичі - літр, кілограм, гектар, кілометр... У перше в історії народилися міри, пов'язані і чітку систему. Міри, основані на незмінному зразку, взятому з природи. Створені "на всі часи, для всіх народів".
Це був великий успіх. Проте швидко настало розчарування. З'ясувалося, що довжина меридіана була визначена не досить точно. І його десятимільйонна частина насправді довша, ніж архівний метр, що зберігався в архівах республіки. Більше того, стало цілком ясно, що в подальшому ця величина буде ще багато разів уточнюватися, отже доведеться багато разів уточнювати і довжину метра. Від міри, взятої з природи, довелося відмовитися. Одиницею довжини залишилась відстань між кінцями архівного метра.
Метр і основані на ньому метричні міри народилися в 1799 році. Проте остаточно встановлені і прийняті як міжнародні вони були тільки через 90 років.
На той час було виготовлено 34 зразки метра і 43 зразки кілограма. Зробити їх було не так-то просто. Роботи тривали понад десяти років. Довго вибирали матеріал - шукали надійний, стійкий. Довго розраховували форму і поперечні розміри - потрібна була найбільша міцність за найменшої ваги. Найкращим матеріалом визнали сплав платини з іридієм. Найкращою формою для зразка метра - стрижень з поперечним перерізом у вигляді літери "Х".
У 1889 році виготовлені зразки були затверджені як еталони найточніших мір кілограма і метра. Один з них став міжнародним еталоном і зберігався в Міжнародному бюро мір і ваги в Севрі, поблизу Парижа. Інші перейшли у власність різних країн.
З того часу минуло понад 80 років. Усі ці роки еталони старанно зберігалися. Адже це особливі цінності державної ваги. Наші еталони зберігаються в Ленінграді, і спеціально побудованому для них будинку. Всередині будинку ізольовані кімнати з масивними стінами. В одній з кімнат вогнетривка камера. Двері її замкнені на три замки. Ключі зберігаються у різних людей. Усередині вогнетривкої камери сейф. Він також замкнений на три різні замки. Ось саме в ньому і зберігаються платно іридієві метр та кілограм.
У 1960 році метр визначили через строго постійну величину, що залишається незмінною в будь-яких умовах - довжину світлових хвиль.
У нашій країні новий метр затверджений 12 січня 1968 року.
Миля - одиниця відстаней, якою користуються тисячі років на всій землі. Назва її походить від латинського слова "міліа" - "тисяча".
Колись були спеціальні ходаки, котрі допомагали складати карти: вони відміряли відстані, лічачи кроки. Тисяча подвійних кроків називалася милею. Величина її була від 1,4 до 1,9 кілометра.
Однак згодом цим словом почали називати найрізноманітніші відстані, аж ніяк не пов'язані з тисячею кроків. У багатьох країнах з'явилися свої милі, часом не одна, а кілька. У Німеччині, наприклад, було 6 різних миль - від 7,5 од 9 кілометрів завдовжки. Російська миля становила 7 верст і дорівнювала 7,5 кілометра.
Існують милі і нині. Правда, відстані на суші, у повітрі і в космічному просторі милями вимірюють тільки в країнах, де користуються англійськими мірами. І тільки в англійських книжках можна прочитати, що довжина земного екватора 24900 миль, а відстань від Землі до Місяця 239000 миль. Розмір такої милі - 1,6 кілометра, і називається вони статуткою.
Статутна миля застосовується лише в країнах, де користуються англійською системою мір. Проте є ще одна миля - морська, спільна для всіх країн. Будь-який корабель, хоч би під яким прапором він плавав, за кормою лишає не кілометри простору, а милі. Морська миля дорівнює 1,85 кілометра.
Тому інші назва її - четверть.
Сажень - міра довжини. Існувала вона ще в Стародавній Греції. Як сажень ця міра відома близько 900 років. Її розмір пов'язаний з людиною: сажень - це розмах рук.
У Стародавній Русі відстань міряли між великими пальцями витягнутих у сторони рук. А звідки ми знаємо якого розміру був давньоруський сажень? Розповів про це "Тмутараканський камінь".
У перекладі на сучасну мову камінь повідомляв що в 1068 році за розпорядженням Гліба, князя Тмутараканського, була виміряна по льоду ширина Керченської протоки. Вони виявилася рівною 14000 сажням. Ось із чого повідомлення князя, що дійшло до нас через сотні років, і була вирахувана величина давнього сажня.
У нашій країна давно ніхто нічого не вимірює сажнями, крім моряків, які й досі користуються морським чи англійським сажнем завдовжки 183 сантиметри. Однак про могутню людину росіяни і тепер кажуть: "Саженного роста", "косая сажень в плечах".
Англійський сажень, на відміну від російського, вміщує на 7, а 6 футів. На американських і англійських картах, у таких одиницях вказані глибини морів і океанів.
Сажень дорівнює 213 сантиметрам 3,6 міліметра.
Сажень дорівнює 3 аршинам.
Сажень дорівнює 7 футам.
Фут - міра довжини, якою користуються вже тисячі років. Походить вона від англійського слова foot - "ступня", тобто фут - це довжина ступні людини.
У різних країнах існують різні фути - від 28 до 33 сантиметрів, але най головніший фут - англійський, що дорівнює 30,48 сантиметра. Такої самої величини був і російський фут, котрий існував до переходу нашої країни на метричну систему мір.
ОДИНИЦІ МАСИ
Грам - одиниця маси у метричній системі мір.
Зустрічаємося ми з грамом щодня.
У крамниці, коли купуємо 200 грамів масла або 100 грамів цукерок.
Навіть кожна мідна монета важить стільки грамів, який її номінал (позначення вартості на монетах). 5 копійок - 5 грамів, 2 копійки - 2 грами і т.д. Щоразу, коли ми тримаємо мідну монету, ми маємо справу з грамами.
Грам дорівнює 1/1000 кілограма.
Гран - дуже маленька одиниця маси. Майже в 20 разів менша, ніж грам.
Слово "гран" означає "зерно". Від маси зерна і походить його величина.
Користуються цією одиницею, коли потрібна велика точність.
В Англії, Америці та інших країнах, де прийнята англійськасистема мір, у гранах зважують ліки і коштовні метали. В цих країнах гран дорівнює 65 міліграмам.
Існує й інший гран, що дорівнює 50 міліграмам. Ним користуються в усьому світі, коли зважують коштовний дарунок моря - перли.
Слово "гран" вживають і в переносному значенні.
Про щось малоймовірне, наприклад, кажуть: "У цьому немає жодного грана

 
 

Цікаве

Загрузка...