WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМатематика, Геометрія, Статистика → Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

Історія розвитку системи одиниць величин - Реферат

ВИКОРИСТАННЯ ІСТОРИЧНИХ ВІДОМОСТЕЙ ПРО СИСТЕМИ ВИМІРЮВАННЯ ВЕЛИЧИН
В ПОЧАТКОВОМУ КУРСІ МАТЕМАТИКИ
З ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ ОДИНИЦЬ ВЕЛИЧИН.
Людина давно визнала необхідність вимірювати різні величини, причому виміряти як можна точніше. Основою точних вимірювань являються зручні, чітко визначені одиниці величин і еталони цих одиниць. В свою чергу, точність еталонів відображає рівень розвитку науки, техніки, говорить про науково-технічний потенціал країни.
В історії розвитку одиниць величин можна виділити кілька періодів.
Самим давнім являється період, коли одиниці довжини ототожнювалися з назвами частин людського тіла. Так, в якості одиниць довжини брали лікоть (довжина ліктя), фут (довжина ступні), дюйм (ширина великого пальця) та ін. В якості одиниць площі в цей період виступали: криниця (площа, яку можна полити із однієї криниці), плуг (середня площа, оброблена за день плугом) та ін.
В ХІV-ХVІ ст. появляються в зв'язку з розвитком торгівлі так звані об'єктивні одиниці вимірювання величин. В Англії, наприклад, дюйм (довжина трьох сухих зернин ячменю), фут (ширина 64 зернин ячменю, поставлених один до одного). В якості одиниць маси були введені гран (маса зерна) і карат (маса боба).
Наступний період в розвитку одиниць величин - введення одиниць, взаємозв'язаних один з одним. В Росії, наприклад, такими були одиниці довжини миля, верста, сажень, аршин; З аршина становили сажень, 500 сажнів - версту, 7 верст - мимо.
Однак зв'язки між одиницями величин були різними у різних країнах, таке різноманіття одиниць величин гальмувало розвиток промисловості, заважало науковому прогресу і розвитку торгівельних зв'язків.
Нова система одиниць, яка як наслідок з'явилася основою для міжнародної системи, була створена у Франції в кінці ХVІІІ ст. В якості основної одиниці довжини в цій системі приймався МЕТР - одна сорокамільйонна частина довжини земного меридіана.
Крім метра, були створені ще такі одиниці: АР - площа квадрата зі стороною 10 м; ЛІТР - об'єм рідини рівний об'єму куба з довжиною ребра 0,1 м; ГРАМ - маса чистої води, яка займала об'єм куба з довжиною ребра 0,01 м.
Були введені також десяткові кратні і частинні одиниці: мирна (104), кило (103), гекто (102), дека (101), деци (10-1), санти (10-2), мілі (10-3).
Одиниця маси КІЛОГРАМ була визначена як маса 10 дм3 води при температурі 40С.
Так як всі одиниці величини виявились тісно зв'язаними з одиницею довжини метром, то нова система величин одержала назву МЕТРИЧНОЇ СИСТЕМИ МІР.
У відповідності з прийнятими визначеннями були виготовлені платинові еталони метра і кілограма: метр представляла лінійка з нанесеними на її кінцях поділками, а кілограм - циліндрична гиря. Ці еталони передали на зберігання національному архіву Франції, в зв'язку з чим вони отримала назви "архівний метр" і "архівний кілограм".
Проте, створена в ХVІІІ ст., метрична система мір відповідала розвитку науки і вимірювальності техніки того часу і, звичайно, не могла бути стабільною. З метою закріплення співробітництва по удосконаленню системи одиниць величин в 1921 р. було створено Міжнародне бюро мір і маси.
Бурхливий розвиток науки в промисловості в ХХ ст. привело до того, що виникло багато різноманітних систем одиниць, доповнюючи і розвиваючих метричну систему мір. Зі всією гостротою встала проблема створення єдиної універсальної системи одиниць величин. Овна завершилася прийняттям в 1960 р. рішення про введення Міжнародної системи одиниць (СИ).
Міжнародна система одиниць - це єдина універсальна практична система одиниць для всіх відростків науки, техніки, народного господарства і викладання. Так як необхідність в такій системі одиниць була велика, то за короткий час вона одержала широке міжнародне призначення і розповсюдження по цілому світі.
ОДИНИЦІ ДОВЖИНИ
Аршин - старовинна одиниця довжини. Прийшов аршин на Русь 500 років тому разом з купцями з далеких східних країн.
Купці привозили не бачені до того тканини. найтонший китайський шовк. Виготовлену із справжніх золотих і срібних ниток важку індійську парчу. Оксамит і тафту заткану квітами і драконами - з Персії. Вони привозили в своїх тюках неоціненні витвори мистецтва, виготовлені руками народних умільців. Нині ці тканини і пошитий з них царський одяг зберігаються в музеях. Вони й зараз вражають своєю пишнотою не менше, ніж 500 років тому.
Але 500 років тому купці ними торгували, і їх доводилося відміряти. Як же це робилося? В наших крамницях користуються дерев'яними метрами.
Купці обходилися без метрів: тканину натягували на власну руку, до плеча. Це й називали міряти аршинами.
Міра хоча й була дуже зручною - адже руки у всіх при собі - однак мала істотну ваду: на жаль, руки у всіх різні. В одних вони довші, в інших - коротші. Хитрі купці швидко зметикували, що потрібно шукати прикажчиків з короткими руками - той самий сувій, а аршинів більше.
Та якось цьому прийшов кінець. Продавати "на свій аршин" влада суворо заборонила. Користуватися дозволялося тільки "казенним аршином".
Найголовніший казенний аршин - лінійку, завдовжки з чиюсь руку, виготовили в Москві. Потім з нього зробили точні копії і розіслали в усі кінці Росії. Щоб дерев'яний аршин не можна було вкоротити, його кінці обковували залізом і позначали казенною печаткою.
Давно вже люди перейшли на метричну систему мір. Десятки років ніхто не міряє аршинами, але слово це не забули, і до цього часу про надзвичайно проникливу людину кажуть: "Бачить на три аршини під землю". Про людину, яка судить про все тільки по собі, - "міряє на свій аршин".
Аршин дорівнює 71 сантиметрову 1,2 міліметра.
Аршин дорівнює 16 вершкам.
Аршин дорівнює 28 дюймам.
Дюйм - міра довжини, якою користуються в багатьох країнах уже протягом кількох віків. Це - невелика довжина.
Походить дюйм від ширини великого пальця. І саме слово по-голландськи означає "великий палець". В Англії його розмір визначали тонкіше. Закон, виданий 700 років тому встановив, що дюйм - це довжина трьох сухих зернин ячменю, вийнятих із середньої частини колоска.
В Англії, Америці і деяких інших країнах дюйм - основна міра жовтини в техніці. До введення метричної системи мір так було і в нашій країні. Та й нині дюйм залишився в деяких галузях техніки. Поглянь на велосипедні шини. На них є числа 533 х 37 (24 х 1 ?) або 622 х 32 (27 х 1 ?). Що вони позначають? Розмір шин. Перші два числа - діаметр і ширину в міліметрах, а два другі - ті ж розміри в дюймах. Два штрихи біля чисел - це скорочене позначення дюйма, прийняте в усьому світі. Так само вимірюються і шини автомобілів. У "Запорожця", наприклад, шина 5,2-13, в автобуса - 11,0-20, а у величезних самоскидів БелАЗів - 18,0-32. Перше число - це ширина шини, а друге - її внутрішній діаметр, і те й друге - в дюймах.
Дюйм дорівнює 2 сантиметри 5,4 міліметра.
Дюйм дорівнює 1/12 фута.
Метр - найголовніша одиниця вимірювання. Родоначальник великої родини одиниць, яка носить. Метрз'явився на світ наприкінці ХVІІІ століття у Франції. Він незрівнянно солодший від дюйма, фута чи милі. І був навмисне вигаданий, щоб їх замінити.
Саме французькі вчені

 
 

Цікаве

Загрузка...