WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Маркетинг на ринку інтелектуальної власності - Реферат

Маркетинг на ринку інтелектуальної власності - Реферат

технологій
Маркетинг у ліцензійній торгівлі. Проведення всебічних маркетингових досліджень і прогнозування умов реалізації ОПІВ на внутрішньому ринку ліцензій і за кордоном є одним із найбільш важливих аспектів патентно-ліцензійної діяльності. Мета подібних досліджень полягає не тільки в обґрунтуванні висновків про доцільність продажу або закупки конкретних ліцензій, а й у визначенні тих оптимальних умов ліцензійних угод, при яких вони взаємовигідні як для продавця, так і для покупця прав на ОПІВ.
Сама по собі конкурентноздатність не є гарантією залучення покупців і успішного продажу ліцензій, тому необхідно враховувати кон'юнктуру ринку ліцензій, тобто короткострокову (1-2 роки) ринкову ситуацію. Кон'юнктурні дослідження є необхідними, але не достатніми умовами мар-кетингу. Паралельно слід здійснювати прогноз на більш віддалену перспективу, а також враховувати вплив циклічності розвитку світової економіки. Так, марними будуть намагання продати ліцензію в період кризи і навпаки, попит на ліцензії швидко зростатиме на етапі зростання економіки. Необхідно також уважно підійти до вибору ліцензіата, маючи на увазі, що кращий ліцензіар не той, хто пропонує більші гроші, а той, хто у майбутньому може стати надійним партнером.
Дослідження ринку. Перш ніж приступити до розроблення інноваційного продукту - технології, товару чи послуги - необхідно визначити його ринковий потенціал. Для цього треба дослідити ринок, щоб:
- визначити можливе застосування продукту;
- визначити, що саме буде запропоновано для продажу і за якою ціною;
- оцінити розмір ринку і перспективи його росту;
- оцінити природу і силу конкурента;
- оцінити межі сприйняття ринком даного продукту.
Загальний принцип такий: треба продавати не те, що вироблено, а виробляти те, що буде сприйняте ринком.
Типова помилка при дослідженні ринку - це невірна оцінка розміру ринкового сегменту. Часто міркують так: "Світовий ринок для цієї продукції складає мільярд доларів. Наша фірма збирається зайняти 1% цього ринку. Таким чином, обсяг такого ринку складає 10 мільярдів доларів". Це помилкове твердження. Набагато точнішим буде підхід, за яким спочатку буде визначено існуючий в світі ринок для даної продукції. Далі необхідно з'ясувати, як і яку кількість продукції фірма планує продати на цьому ринку, спрогнозувати доходи від продажу своєї продукції. І тільки тоді можна вирахувати, яку долю ринку вдасться зайняти.
Вплив електронної торгівлі на інтелектуальну власність і фірму
Інтернет може відкрити багато можливостей для фірми (організації), але він може також створити цілий ряд проблем для ефективної охорони і захисту прав інтелектуальної власності в цілому і для авторських і суміжних прав, товарних знаків і патентів зокрема.
Охорона авторських і суміжних прав у цифровому просторі, можливість охорони за допомогою патентів ділових методів у сфері електронної торгівлі, використання товарних знаків у якості "ярликів" і ключових слів, порушення прав товарного знаку в результаті використання знака в Інтернет, сфера охорони загальновідомих знаків і несумлінна конкуренція в електронній торгівлі - це лише деякі спірні питання і проблеми, з якими може зштовхнутися організація.
Назви доменів
Якщо ви маєте намір займатися бізнесом через Інтернет, то тоді вам необхідна адреса в Інтернету, технічно відомий як назва домена. Незважаючи на свою іншу функцію назви доменів часто вступають у колізію зі знаками, які використовуються для того, щоб ідентифікувати і відрізняти вашу продукцію і послуги від продукції і послуг ваших конкурентів. Тому організації варто уникати використання назви доменів, які вже охороняються іншим підприємством як товарний знак.
5. Ефективне використання охорони інтелектуальної власності
Щоб переконатися в тому, що ваша програма маркетингу ефективно використовує ваші права інтелектуальної власності, варто подумати про те, щоб:
" зареєструвати або якнайшвидше домогтися охорони ваших активів інтелектуальної власності для того, щоб повною мірою використовувати ваші права інтелектуальної власності при веденні реклами й іншої діяльності по просуванню вашої продукції.
" уважно перевірити і переконатися в тому, що ваша фірма не порушує права інтелектуальної власності інших осіб. У цьому відношенні можна рекомендувати провести пошук по фондах товарних знаків і патентів, перш ніж збувати на ринку продукцію і послуги, що можуть вступити в колізію з правами інтелектуальної власності, охоронюваними іншими особами або підприємствами.
" використовувати ваші права інтелектуальної власності або посилатися на них у вашій рекламі й в інших заходах щодо просування товарів для того, щоб повідомити вашим нинішнім і потенційним клієнтам про охорону інтелектуальної власності вашої продукції і послуг.
" стежити за положенням справ на ринку і бути готовим вступити в контакт із юристом - фахівцем з інтелектуальної власності або офіційним органом захисту, якщо ви виявляєте порушення ваших прав інтелектуальної власності, що може завдавати шкоди прибутку або репутації вашій фірмі.
Права інтелектуальної власності реально дозволяють вам вести боротьбу з незаконним копіюванням, імітацією й іншими видами порушень ваших прав. Національне законодавство або прецедентне право можуть також забезпечити захист від таких проявів несумлінної конкуренції, як брехливі твердження, націлені на дискредитацію вашої чи продукції послуг, твердження, що мають метою ввести публіку в оману у відношенні характеристик вашої продукції і послуг і дії, що націлені на створення плутанини у відношенні вашої продукції і послуг.
6. Перспективи розвитку комерціалізації інтелектуальної власності на Україні
Комерціалізація чи трансфер високих технологій для України явище нове. У країні дотепер немає інфраструктури для маркетингових досліджень, вивчення попиту-пропозиції на технології, немає налагодженого механізму оцінки і захисту інтелектуальної власності. І розібратися навіть у єдиному питанні, чия ж власність передається компанії у виді технологічного процесу, розробленого багато років тому великим науково-дослідним колективом, чи декількома колективами, найчастіше буває вкрай складно.
І хоча венчурный ринок у нашій країні ще не сформований, інтерес закордонних компаній до уже наявних в Україні наукомістких розробкам досить високий. Багато компаній хочуть і можуть працювати з українськими вченими і технологами, однак їм завжди бракувало сполучної ланки - посередника, здатного говорити на одній мові і з замовником, і з розроблювачем нової технології, добре розуміти тонкості і самого технологічного процесу, і правових умов легальної передачі його зацікавленій стороні.
У рамках підписаної угоди про створення Українсько-американського центра по комерціалізації технологій на ринку України з'явилися кілька таких посередників. Серед них компанія AVentures, вона протягом багатьох років займається інвестуванням у проекти hі-tech, і буде сприяти пошуку ефективних технологій, перспективних для використання міжнародними корпораціями. Перші три її філії відкриються в найбільших промислових центрах України вже в 2003 році.
Переваги комерціалізації українських технологій. Їх небагато, але вони досить вагомі. Перелічимо основні з них:
1. Низька активність в області комерціалізації українських технологій дозволяє говорити про значний невикористаний потенціал у цій сфері.
Україна традиційно вважається країною з високим рівнем розвитку науки й утворення. У багатьох галузях знань зберігається

 
 

Цікаве

Загрузка...