WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Рушійні сили ринку та інтенсивність конкуренції - Реферат

Рушійні сили ринку та інтенсивність конкуренції - Реферат

конкурентну позицію як можна більшій кількості країн.
Зміни у витратах і ефективності Велика частка ринку дає настільки значні переваги в галузях, де з'являється економія від масштабу виробництва або існують сильні ефекти кривої навчання, які дозволяють фірмам, що володіють належним виробничим досвідом, продавати свою продукцію за цінами, нижче цін конкурентів. Тому всі фірми прагнуть використовувати стратегії збільшення обсягу виробництва. Для галузі характерна гонка за зростанням. Різке зростання вартості ключового ресурсу (сировини або праці) може спровокувати боротьбу за (а) надійних постачальників ресурсів щодо прийнятних цін, (б) пошук дешевших ресурсів-заступників. Як тільки у витратах або ефективності відбуваються значні зміни, так відразу перед фірмами, що змагаються, відкриваються можливості радикальної зміни свого положення з урахуванням величини переваг у витратах.
Надання переваги споживачами товарам Надання споживачами переваги товарам, що володіють індивідуальними якостями, на противагу масової продукції (або перевага стандартизованої продукції замість індивідуальних товарів). Іноді все більша кількість покупців починає вважати, що високо стандартизована продукція, яка має прийнятну ціну, в тій самій мірі ефективно задовольняє їх потреби, як і дорогі марки виробів, що володіють набором додаткових характеристик. Така зміна купівельного попиту може привести до змін на користь виробників дешевої стандартної продукції і сформувати настільки сприятливі для конкуренції за ціною умови, що у галузевих виробників не залишиться стратегічного вибору, окрім цінової конкуренції. Може мати місце і прямо протилежна ситуація.
Зміни державної політики і нормативно-правової бази. Зміни можуть привести до значних змін в практичній діяльності галузі й її стратегічних підходах (у авіації, банківській справі, видобуванні та транспортуванні природного газу, телекомунікаціях - дерегуляція; у галузі алкогольних напоїв - посилення покарань за водіння автомобіля в нетверезому стані і підвищення вікового цензу продажу спиртних напоїв). Державна політика, спрямована на відкриття внутрішнього ринку для іноземних компаній або на закриття для них цього ринку, може виявитися головним чинником, який впливає на те, як йде конкуренція між національними і зарубіжними компаніями на міжнародних ринках на рівних або одна із сторін (завдяки державному протекціонізму) користується незаслуженими перевагами.
Соціальні зміни, зміни в образі життя Зміни можуть виявитися могутніми каталізаторами галузевих змін. Прагнення людей понизити споживання солі, цукру, хімічних добавок і холестерину примусило харчову промисловість переглянути методи виробництва, направити НДДКР в нові області і запропонувати на ринку здорову їжу. Заклопотаність безпекою з'явилася рушійною силою змін в автомобілебудуванні, виробництві іграшок і устаткування для застосування зовні удома. Підвищення інтересу до підтримки фізичної форми привело до появи цілої галузі спортивних тренажерів, одягу і взуття для пробіжок і медичних програм дотримання дієт. Наростаюча боротьба з курінням в довгостроковій перспективі представляє серйозну загрозу тютюнової галузі.
Зниження невизначеності і ризику в бізнесі Для галузі, яка знов формується, характерна нестійка структура витрат і невизначеність щодо потенційного розміру ринку, витрат часу і грошей на подолання технічних проблем і визначення каналів збуту продукції і придбання покупців. Високий ризик в таких галузях привертає тільки найбільш заповзятливі компанії. Проте, з часом, коли першопрохідці досягнуть успіху і знизиться невизначеність щодо життєздатності галузі, в останню почнуть входити консервативніші фірми, як правило, великі, фінансово сильні фірм, які в цілях вкладення інвестицій полюють на галузі з привабливим рівнем зростання. У міру накопичення досвіду і зниження очікуваного рівня ризику в цілях реалізації повномасштабній стратегії конкуренції вони починають діяти все швидше і агресивніше.
Таблиця 2.4
Фактори посилення конкуренції
Фактор Вплив фактору
Зростання числа конкурентів і вирівнювання їх розмірів і можливостей Більша кількість фірм знижує вплив дій однієї фірм на інші, тобто певним чином знижує вірогідність прямої відплати. Коли розміри і потужності конкурентів рівні, шанси на відносно справедливі умови конкуренції підвищуються, а перемога в конкурентній боротьбі, домінуюче положення і певний контроль над ринком з боку однієї або двох фірм стає проблематичним.
Повільне зростання в галузі Коли зростання сповільнюється, фірми, що прагнуть розширити свою діяльність, компанії з надмірними виробничими потужностями, часто знижують ціни і використовують іншу тактику підвищення обсягу продажів, ініціюючи битву за частку ринку з послідуючим вигнанням з ринку слабких і менш ефективних фірм. В результаті галузь консолідується в меншу, але індивідуально міцнішу групу продавців.
Великі фіксовані витрати або витрати на зберігання Великі фіксовані витрати створюють значний тиск на всі фірми, що часто призводить до стрімкого падіння ціни за наявності надлишкової потужності. Вагомою характеристикою витрат є фіксовані витрати стосовно додаткової вартості, а не фіксовані витрати як частка сумарних витрат.
Ситуація, пов'язана з високими фіксованими витратами, виникає тоді, коли зберігати готовий продукт дуже складно або дорого. У цьому випадку фірми також можуть відчувати спокусу замаскувати ціни, щоб забезпечити збут.
Якщо в сукупних витратах велика частка постійних витрат, витрати на одиницю продукції будуть найменшими при максимальному використанні виробничих потужностей (чим вищий обсяг виробництва, тим на більшу кількість одиниць продукції розподіляються постійні витрати).
Виникнення у конкурентів спокуси використовувати зниження цін або іншу зброю конкуренції для збільшення обсягів збуту своєї продукції. У випадках, коли ринковий попит слабне, а ступінь використання виробничих потужностей починає знижуватися, збільшення витрат на одиницю продукції примушує фірми, що конкурують, вдаватися до таємних цінових поступок, спеціальних знижок і іншої тактики, що підвищує обсяг продажів та підсилює конкуренцію. Аналогічно у випадках швидкопсувної, сезонної або невигідної для зберігання продукції, конкуренція посилюється всякий раз, коли фірми застосовують тактику демпінгу, тобто у великих кількостях виводять свої товари на ринку.
Незначні витрати покупців на заміну одного товару іншим. Чим нижче витрати споживачів на заміну одного товару іншим, тим легше конкурентам перехопити покупців один у одного. З іншого боку, високі витрати в деякій мірі захищаютьпродавця від таких намірів з боку суперників.
Закінчення табл.2.4
Продуктивність, що зростає великими стрибками Там, де економія за рахунок масштабів диктує умову, що продуктивність повинна зростати великими стрибками, приріст продуктивності може з часом зруйнувати галузеву рівновагу пропозиції та попиту, особливо там, де існує ризик появи цілого комплексу приросту продуктивності.
Відмінності між конкурентами Конкуренти відрізняються за своїми стратегіями, походженням, особистостями та взаємозв'язком з батьківськими компаніями, тощо
Високі вихідні бар'єри Чим вище бар'єри виходу з бізнесу (вище за витрати на вихід з ринку), тим сильніше бажання фірм залишитися і конкурувати, навіть якщо

 
 

Цікаве

Загрузка...