WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Методи оцінки конкурентоспроможності продукції - Реферат

Методи оцінки конкурентоспроможності продукції - Реферат

умовами, замовленнями, договорами. Якщо аналізована продукція має параметр, значення якого перевищує потреби покупця, то вказане підвищення не оцінюватиметься споживачем як перевага і одиничний показник по даному параметру не може мати значення 100% і при розрахунках повинна використовуватися мінімальна з двох величин - 100% або фактичне значення цього показника. Якщо за базу оцінки береться зразок, розрахунок одиничного показника конкурентоспроможності здійснюється за формулою:
, (5.16)
, (5.17)
де - одиничний показник конкурентоспроможності за -тим технічним параметром.
З формул (6.16) і (6.17) вибирають ту, в якій зростанню одиничного показника відповідають підвищення конкурентоспроможності. Якщо технічні параметри продукції не мають кількісної оцінки, для надання цим параметрам кількісних характеристик використовуються експертні методи оцінки в балах.
Диференціальний метод дозволяє лише констатувати факт конкурентоспроможності аналізованої продукції або наявності у неї недоліків, порівняно з товаром - аналогом, проте не враховує вплив на перевагу споживача при виборі товару вагомості кожного параметра. Як правило, за значеннями одиничних показників неможливо однозначно оцінити рівень конкурентоспроможності продукції, тому широке поширення знайшли комплексні та змішані методи оцінки.
Комплексний метод
Метод застосовується у випадку, якщо для характеристики якості товару використовується сукупність параметрів, що описують яку-небудь властивість. Метод ґрунтується на використанні комплексних показників або зіставленні питомих корисних ефектів продукції, що аналізується та зразка.
Розрахунок групового показника за нормативними параметрами здійснюється за формулою:
, (5.18)
де - груповий показник конкурентоспроможності за нормативними параметрами; - одиничний показник конкурентоспроможності за -тим нормативним параметром, що розраховується за формулою (6.15).
Особливістю даної формули є те, що якщо хоч би один з одиничних показників рівний 0, що означає невідповідність параметра обов'язковій нормі, то груповий показник також рівний 0. Очевидно, що товар при цьому буде неконкурентоздатний.
Розрахунок групового показника за технічними параметрами (крім нормативних) здійснюється за формулою:
, (5.19)
де - груповий показник конкурентоспроможності за технічними параметрами; - вагомість -го параметра в загальному наборі з технічних параметрів, що характеризують потребу.
Одержаний груповий показник характеризує ступінь відповідності даного товару існуючій потреби по всьому набору технічних параметрів; чим він вище, тим повніше задовольняються запити споживачів. Основою для визначення вагомості кожного технічного параметра в загальному наборі є експертні оцінки, що ґрунтуються на результатах маркетингових досліджень. Іноді з метою спрощення розрахунків і проведення орієнтовних оцінок з технічних параметрів може бути вибрана найбільш вагома група або застосований комплексний параметр - корисний ефект, який надалі бере участь в порівнянні.
Розрахунок групового показника за економічними параметрами проводиться на основі визначення повних витрат споживача на придбання і споживання (експлуатацію) продукції.
Повні витрати споживача визначаються за формулою:
, (5.20)
де - повні витрати споживача на придбання і споживання (експлуатацію) продукції; - одноразові витрати на придбання продукції; - середні сумарні витрати на експлуатацію продукції, що відносяться до -го року її служби; - термін служби; - рік по порядку.
При цьому:
, (5.21)
Де - експлуатаційні витрати за - тою статтею; - кількість статей експлуатаційних витрат.
У тому випадку, якщо продукція може бути продана після експлуатації, повні витрати повинні бути зменшені на величину виручки за неї (відповідно показник для даної статті вводиться у формулу зі знаком "мінус").
Розрахунок групового показника по економічних параметрах здійснюється за формулою:
, (5.22)
де - груповий показник за економічними параметрами; повні витрати споживача відповідно оцінюваної продукції та зразку.
Формули (6.20) і (6.22) не враховують коефіцієнта приведення експлуатаційних витрат до розрахункового року, оскільки відношення повних витрат певною мірою компенсує вплив коефіцієнта приведення на величину . У разі потреби врахування коефіцієнта приведення експлуатаційних витрат формули (6.20) і (6.22) приймають вигляд:
. (5.23)
Відповідно підрахунок групового показника по економічних параметрах проводиться за формулою:
, (5.24)
де - одноразові витрати на придбання відповідно оцінюваної продукції та зразка; - сумарні витрати на експлуатацію або споживання відповідно аналізованої продукції та зразка в - тому році; - термін служби товару; - коефіцієнт приведення експлуатаційних витрат до розрахункового року.
Величина терміну служби для виробів промислового призначення приймається рівною амортизаційному періоду. Для продукції споживчого призначення оцінка терміну служби повинна проводитися на основі відомостей про фактичні терміни служби аналогічних виробів, а також швидкості морального старіння товарів даного класу.
Розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності відносно зразка здійснюється за формулою:
, (5.25)
Показник відображає відмінність між порівнюваною продукцією в споживчому ефекті, що припадає на одиницю витрат покупця з придбання і споживання виробу. Якщо , то даний товар поступається зразку щодо конкурентоспроможності, а якщо , то перевершує.
Якщо аналіз проводиться по декількох зразках, інтегральний показник конкурентоспроможності продукції по обраній групіаналогів може бути розрахований як сума середньозважених показників по кожному окремому зразку:
, (5.26)
де - інтегральний показник конкурентоспроможності продукції щодо групи зразків; - показник конкурентоспроможності відносно -го зразка; - вагомість -го зразка в групі

 
 

Цікаве

Загрузка...