WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Особливості розробки анкет при дослідженні ринку - Реферат

Особливості розробки анкет при дослідженні ринку - Реферат

"Чи ви маєте намір протягом наступних шести місяців купити/ відвідати/ користуватись ...?", "Уявіть, що цього року ви купили 100 .... скільки ... ви купите через два роки?", "Чому ви вважаєте, що в майбутньому купуватимете менше ...?".
ЗАПИТАННЯ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ СТАВЛЕННЯ
За їх допомогою визначають погляди, думки чи сприйняття респондентами предмета досліджень. Звичайно, образ предмета, який виробився у респондентів, може сильно відрізнятися від реальності. Це не має значення. У даному випадку нас цікавить сприйняття респондентами предмета. Через розуміння ставлення реальних або потенційних покупців до того чи іншого виробу можна планувати заходи, спрямовані на збільшення його реалізації. Маркетолог, який розуміє, що має вплив на мотивацію споживача, може розробити заходи впливу на його поведінку.
Запитання, що стосуються ставлення, використовуються таким чином для збільшення обсягів реалізації та розширення частки ринку. Деякі приклади різноманітного застосування їх подані нижче:
Визначення причин певних дій, наприклад, здійснення покупки.Запитання, що стосуються ставлення, можуть пояснити маркетологу, чому люди купують цей продукт чи продукт конкурента. Це можна з'ясувати, сформулювавши запитання від загальних відкритих типу "Чому ви купуєте цю марку виробу?" аж до запитань з підказкою, де респондент повинен вибрати з поданого списку найважливіші фактори, що впливають на вибір ним марки товару: "Котрий з поданих факторів має найбільший вплив на вибір вами марки товару?". Люди не завжди усвідомлюють, чому вони чинять так чи інакше. Мотиваційні дослідження вивчають глибинні причини дій. Запитання, які дослідник ставить у таких випадках, не повинні бути прямими, вони скеровуються на визначення фонових впливів. Дуже часто ці моменти визначають у процесі глибинних опитувань або групових обговорень.
Визначення прихованого попиту. Мотиваційні дослідження також допомагають визначити незадоволений попит. Цс важко зробити, поставивши одне-два прості запитання, успіх тут як ні в яких інших опитуваннях залежить від здатності опитувач;! інтерпретувати відповіді. Поширений метод виявлення того, що респонденти насправді хотіли б купити, - групові обговорення. Також можна з цією метою користуватися проекційним методом. У цьому випадку респондента просять уявити себе обговорюваним продуктом і розповісти, як він почуває, себе V цій ролі. Також можна попросити респондента поділитися своїм сприйняттям виробу, в процесі чого можуть виявитися приховані емоції респондента.
Визначення ставлення до певних продуктів, людей, місць і т.д. Якщо певній особі відомо про існування конкретного продукту. можливо, що у неї про нього буде своя думка. Якщо ж у респондента безпосередній досвід сприйняття продукту (скажімо, він сам купував його чи користувався ним), то у нього обов'язково буде власна думка про цей продукт. Можна поставити запитання для виявлення цієї думки: "Яка ваша думка про...?", "Яка марка...найкраща?", "Як ви оцінюєте дизайн...?". Запитання можуть бути відкритими, або ж, для конкретизації та порівняння численних відповідей, можуть містити оцінну шкалу.
КЛАСИФІКАЦІЙНІ ЗАПИТАННЯ
Вони допомагають зібрати інформацію про респондентів і відповідно згрупувати відповіді, а також порівняти відповіді різних груп респондентів. Класифікаційні запитання важливі як у кількісних, так і в якісних дослідженнях. Так, при записі висловлювання учасника групового опитування необхідно реєструвати дані про нього, щоб потім це висловлювання було інформативнішим. Наприклад, зазначають, що висловлювання зроблене респондентом "жінкою, освіта - середня, доходи - вище середніх, вік - 35-44 роки". У великих кількісних дослідженнях результати опитування майже завжди аналізують за класифікаційними ознаками.
Найпоширеніші класифікаційні ознаки при дослідженнях споживчих ринків:
- Стать респондента
чоловік ( )
жінка ( )
- Вік респондента(років)
15-24 ( )
25-34 ( )
35-44 ( )
45-54 ( )
55-64 ( )
понад 65 ( )
- Соціальна група голови сім'ї
АВ ( )
С1 ( )
С2 ( )
ДЕ ( )
- Склад сім'ї, тобто кількість членів домогосподарства
1 ( )
2 ( )
3 ( )
4 ( )
5 і більше ( )
Інші класифікаційні ознаки можуть стосуватися:
кількості дітей у сім'ї;
віку дітей у сім'ї;
типу житла, в якому мешкає респондент (квартира у багатоквартирному будинку, спарений будинок, окремий будинок і т.д.)
У дослідженнях промислових ринків класифікаційними ознаками часто виступають:
- Розмір компанії (за кількістю співробітників або оборотом)
менше 10 працівників ( )
10-24 працівників ( )
25-99 працівників ( )
100-249 працівників ( )
понад 250 працівників ( )
- Галузь діяльності фірми. Звичайно вона визначається за Стандартизованим класифікатором промисловості. Нижче подано спрощений варіант:
сільське господарство/рибальство ( )
гірнича промисловість і кар'єри ( )
промислове виробництво ( )
розповсюдження/роздрібна торгівля ( )
транспортування ( )
фінанси/банківська діяльність ( )
вільні професії ( )
інші підприємства послуг ( )
- Географічне положення
північ ( )
центральні графства Англії ( )
південь ( )
В дослідженнях можуть використовуватись особливі класифікаційні ознаки, які краще відповідають конкретному дослідженню. У багатьох випадках необхідно спитати, належить респондент до групи користувачів/покупців, чи ні. При опитуванні стосовно типу пального, що використовується для опалення, класифікаційною ознакою буде основний тип палива, яке використовує респондент. У опитуванні, присвяченому легковим автомобілям, серед інших ознак класифікації може бути модель автомобіля, на якій їздить респондент, а також службовий він чи власний. У дослідженні промислових ринків можна ввести класифікацію фірм за обсягом закупівель, які вони роблять.
ВІДКРИТІ ТА ЗАКРИТІ ЗАПИТАННЯ
Як вже сказано, запитання можуть стосуватися поведінки, відношення чи бути класифікаційними. Відповіді на запитання всіх цих типів бувають довільними або наперед кодованими. Залежно від конкретної ситуації дослідник вибирає форму запитання-відповіді.
ВІДКРИТІ ЗАПИТАННЯ
Відкриті запитання залишають респондентові

 
 

Цікаве

Загрузка...