WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Особливості застосування стимулювання продажу товарів - Реферат

Особливості застосування стимулювання продажу товарів - Реферат

головоломки, інші кишенькові ігри) або щось для дорослих (у доповнення до покупки скромний, але корисний подарунок - носовичок, люстерко, щось із недорогої біжутерії тощо). Досить популярною є також так звана самоспланувана премія, коли покупцеві пропонують комплект з двох високоякісних товарів: один - за повну ціну, інший - зі значною знижкою (як правило, він продається за оптовою ціною та без торгової надбавки).
Стимулювання натурою можливе за виконання таких трьох рекомендацій:
o треба точно визначити, скільки покупок має зробити покупець, щоб отримати премію. Базою для розрахунку може бути статистика частоти повторних покупок, яка склалася для певного товару в певній торговій точці. Кількість покупок не може бути надто великою, бо в цьому разі багато потенційних покупців не братимуть участі в акції. Але ця кількість не може бути надто малою, бо тоді знайдеться забагато охочих отримати премію;
o цей прийом може бути використаний тільки стосовно товарів, які досягли стадії зрілості, тобто добре відомі на ринку;
o сама премія має бути логічно виправданою таоригінальною. Премія повинна збільшувати вартість товару та зміцнювати репутацію виробника в очах покупця. Відтак вона не може зменшувати престижності самої покупки (недоцільно, наприклад, до флакона дуже дорогих парфумів пропонувати як премію дешеву губну помаду). Визначення товару-премії потребує ре-тельного вивчення цільової аудиторії (діти, дорослі, сімейні групи тощо).
Особливу роль у стимулюванні натурою відіграють зразки. Вони коштують недешево, бо до звичайних витрат на їхнє виробництво додаються ще накладні витрати, зв'язані зі спеціальним розповсюдженням цих товарів-зразків, а також витрати на рекламу, яка супроводжує більшість акцій зі стимулювання продажу. Крім того, необхідно розв'язати такі проблеми, як створення запасів зразків, виготовлення упаковки для них, опрацювати найліпші способи розповсюдження.
Найвідомішими є чотири способи розповсюдження зразків:
o від дверей до дверей (доставка додому);
o у місці продажу (або безперешкодне роздавання зразків у торговому залі, або видача зразка під час купівлі іншого товару, що якось пов'язаний із цим зразком, або розповсюдження зразків спеціальною групою нанятих людей чи власним персоналом торгового підрозділу підприємства-виробника);
o поштою (має найбільший ефект, коли необхідно вплинути на певну цільову аудиторію за списками покупців тих чи тих товарів);
o із залученням (цілеспрямоване розповсюдження зразків косметики, парфумів, компакт-дисків через спеціалізовані журнали).
Нині найбільшого поширення за кордоном набули так звані активні пропозиції. Це всі види стимулювання, які потребують активної участі споживача: конкурси, лотереї, різні ігри. Ігровий характер заходу є інструментом психологічного впливу на кожного учасника, а можливість отримати цінний приз - могутнім спонукальним мотивом для залучення багатьох людей до участі в таких заходах.
Проте треба чітко бачити різницю між цими тинами розважальних заходів: конкурси, наприклад, передовсім підпорядковуються загальним цілям маркетингу підприємства, що є засновником таких конкурсів; вони мають чітко визначену тему, пов'язану із самим товаром або із загальною орієнтацією реклами товару; їх проводять тоді, коли товар перебуває у фазі зрілості, але необхідно або поновити його сприйняття покупцями, або збільшити кількість покупців, або посунути на ринку конкурентів. Відтак конкурс має бути добре організованим: якщо умови його проведення потребують обов'язкового пред'явлення споживачем доказів купівлі товару, перемога на конкурсі не бути простим наслідком щасливого збігу обставин; запитання конкурсу мають бути настільки складними, щоб більшість учасників не могла б правильно відповісти на них; треба зробити перший приз достатньо цінним. Якщо від учасників вимагають виявлення якихось творчих здібностей чи письмових відповідей, то в правилах проведення конкурсу має бути оголошений список членів журі.
Спеціалісти поділяють конкурси на такі категорії:
o конкурси, ініціатором яких є торгові посередники, їх може організувати магазин, торговці одного кварталу або невеликого містечка (конкурси з оформлення вітрин тощо);
o конкурси, організаторами яких є преса. Журнали та газети використовують конкурси як засіб збереження постійних читачів та залучення нових. Конкурси можуть бути на історичні, економічні, технічні та інші теми;
o конкурси, які організовують виробники. Вони, як правило, призначаються для конкретної цільової аудиторії - дітей, різних категорій спеціалістів, для сім'ї тощо.
Тема конкурсу має бути безпосередньо пов'язана з характеристиками товару. Конкурси руйнують психологічний бар'єр між товаром та споживачем, але спеціалісти радять проводити їх не частіше одного разу на рік або навіть раз на два роки, бо це дуже коштовна та трудомістка забава.
На відміну від конкурсів лотереї та ігри - це заходи суто роз-важального характеру. Усі учасники лотереї мають однакові шанси на виграш, бо знання та інтелект тут нічого не важать: люди грають, тому що їм це подобається.
Розгляду шансів учасників на виграш і психологічним засадам численних різновидів лотерей та ігор присвячено безліч літератури - від популярної і аж до серйозних наукових праць. Оскільки це питання виходить до межі нашого посібника, ми обмежимось уже викладеним раніше.
Додамо тільки, що використання ігор та лотерей є надзвичайно ефективним за умов жорсткої конкуренції, особливо коли можливості вибору теми для реклами обмежені. Підраховано, що ефективність ігор та лотерей становить для продовольчих товарів близько 25%, для автомобільного сектора - 10%, для меблів - 1 5%, а для преси 5 - 6%.
Цей напрямок стимулювання продажу має прекрасні перспективи на майбутнє, ураховуючи можливість створення глобальної ігрової мережі з допомогою Інтернету.

 
 

Цікаве

Загрузка...